Neistota v globálnej ekonomike opäť raz potvrdzuje pravidlo, že investori sa vtedy zvyknú utiekať k zlatu. Rastúci dopyt investorov v posledných mesiacoch najmä po zlatých ETF je jednoznačný. Podľa World Gold Council narástol počas prvých štyroch mesiacov tohto roka o vyše tretinu na 1 234 ton. To je 19 percent nad päťročným priemerom. Keby tento trend pokračoval aj ďalej, tlak na rast ceny zlata by mohol zosilnieť.

Dopyt narástol celkovo o 1 234 ton zlata

Atraktivitu zlata ako bezpečného prístavu zosilňuje predovšetkým prudký nárast inflácie a neistota spojená s konfliktom na Ukrajine. Dopady konfliktu sa jasne prejavujú globálne na všetkých trhoch. Nákup zlata podporuje nejasný budúci vývoj vojny. Je to snaha o rozloženie rizika do menej rizikových aktivít, ku ktorým sa tradične radí zlato. Pri aktuálnych výpredajoch na finančných trhoch sa tejto snahe vôbec nemožno diviť.

Dáta jasne ukazujú, že ETF fondy fokusované na investície spojené zo zlatom získali najväčší prílev investícií od 3. štvrťroku 2020. Celkový objem investícií v zlatých fondoch medziročne narástol o 269 ton. Tým sa otočil trend odlivu investícií zo zlata v roku 2021, ktorý dosiahol 174 ton v priebehu 12 mesiacov.

Ak sa pozrieme na nakupovanie fyzického kovu, predaj mincí a zlatých tehál dosiahol v prvom kvartáli tohto roka objem 282 ton, čo je v porovnaní s minulým rokom o pätinu menej. Odborníci hovoria, že dôvodom sú aj lockdowny v Číne a vysoké ceny v Turecku kvôli výraznému oslabovaniu tureckej líry ako následku vysokej inflácie v krajine.

Avšak v porovnaní s päťročným kvartálnym priemerom je táto bilancia stále o  11 percent vyššia. Zaujímavý je pokles predaja zlatých šperkov nielen v Číne, ale aj v Indii. Je pravdepodobné, že reštrikcie spojené s koronavírusom v Číne budú brzdiť nákup šperkov aj fyzického zlata aj v najbližších mesiacoch.

Nákupy zlata rastú

Do trendu zvyšovania zlatých zásob sa zapojili aj centrálne banky, ktoré nakúpili v 1. kvartáli 2022 nových 84 ton zlata. V porovnaní s rovnakým období pred rokom je však nákup nižší o 29 percent. Dopyt po zlate v technologickom sektore, kde sa zlato využíva na výrobu elektroniky, bola zase v úvode tohto roka najvyšší od roku 2018.

Ak sa pozrieme na ťažbu zlata, tá narástla na 856 ton. Rástli aj dodávky recyklovanej komodity , a to medziročne o 15 percent na 310 ton. Ak porovnáme tieto čísla s prvými štvrťrokmi posledných šiestich rokov, ide o jasné maximum.

Zlato cenovo narástlo za 5 rokov o polovicu, k maximám má ešte ďaleko

Zlato za posledných päť rokov cenovo posilnilo o približne päťdesiat percent. Aktuálne sa cena futures kontraktu pohybuje okolo 1 826 dolárov za uncu. Na porovnanie, úvodom tohto roka stálo zlato okolo 1 730 dolárov
za uncu a za posledných 5 rokov vidíme jasný nárast hodnoty z 1 290 dolárov
za uncu na súčasnú cenu o 41 percent. Avšak od historických maxím v júli 2020, keď sa zlato prehuplo cez hranicu 2 000 dolárov
za uncu, má zlatý kov ešte ďaleko.

Vývoj hodnoty futures kontraktu zlata za posledných 5 rokov
Zdroj: Investing.com
Vývoj hodnoty futures kontraktu zlata za posledných 5 rokov
Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora