Pocit stability strieda v posledných mesiacoch neistota. V minulosti sme boli zvyknutí na mierne a častokrát takmer neviditeľné zdražovanie, ktoré sa pod vplyvom prudko rastúcej inflácie a ruskej agresie proti Ukrajine stáva každým dňom citeľnejšie. Cena elektrickej energie v Európe dosiahla v polovici augusta deväťnásobok v porovnaní s rokom 2007. A trend ostáva aj naďalej rovnaký.
Energetickú krízu umocnili sankcie, ktoré západ uvalil na Rusko a okrem vysokej závislosti od dodávok ruského plynu momentálna situácia poukazuje aj na to, že sa zanedbával prechod na obnoviteľné zdroje energie, respektíve prebiehal a stále prebieha pomalšie, ako by bolo potrebné.
Ropa a plyn ostávajú zaujímavými komoditami
Súčasný stav, ako to už počas kríz býva, môže investorom otvárať potenciálne zaujímavé možnosti v oblastiach obnoviteľných zdrojov, ako aj tých vyčerpateľných, fosílnych, ktoré dodnes tvoria významné percento. Podľa najnovšej štatistickej analýzy britskej ropnej spoločnosti BP sa globálne využívanie fosílnych palív pohybuje na úrovni 82 percent. V porovnaní s rokom 2015 tak kleslo len o 3 percentá.
Aj napriek tomu, že sa má podiel fosílnych palív znižovať, ekonomika je na nich stále závislá. Samozrejme, biznis aj vlády sa snažia poháňať vpred využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ale súčasné tempo nie je, žiaľ, dostačujúce.
Pre investorov môže byť preto logicky lákavé diverzifikovať portfólio do ťažiarskych spoločností. Uhlie si aj naďalej udržiava prvenstvo ako palivo pre výrobu elektrickej energie. Rovnaký trend sledujeme aj v prípade ropného a plynárenského sektora a s nimi súvisiacich odvetví.
Nárast cien o viac ako tisíc percent
Pozrime sa na graf, ktorý pripravil portál Statista. Ukazuje vývoj cien v Taliansku, Grécku, Maďarsku, Nemecku, Francúzsku, Švédsku a Švajčiarsku od roku 2020. Kým v Taliansku sa cena elektrickej energie pohybovala v lete 2020 okolo 38 eur, o dva roky neskôr to už bolo viac ako 441 eur za megawatthodinu.
Inými slovami, elektrina na apeninskom polostrove zdražela o približne 1 060 percent. Ostatné krajiny okrem Švédska v raste cien elektrickej energie nezaostávajú. Pri skladaní investičného portfólia môže byť zaujímavé zahrnúť aj akcie energetických spoločností, ktoré sa zameriavajú na elektrickú energiu.
- Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora