Talianska banková skupina Intesa Sanpaolo patrí medzi najväčšie na Apeninskom polostrove. Je aktívna v oblasti investičného bankovníctva a zároveň patrí k lídrom v poskytovaní služieb pre maloobchod a firmy. Minulý rok bol pre túto banku viac ako náročný, keďže mala historicky pomerne významnú expozíciu voči Rusku.

Tú musela po napadnutí Ukrajiny zo strany Ruska výrazne znížiť v snahe vyhnúť sa negatívnej domácej a regionálnej reakcii. Faktom však je, že banka napriek tomu píše výborné výsledky a má dobré vyhliadky aj do budúcnosti.

Výborná ziskovosť napriek obrovskej strate kvôli useknutiu ruského biznisu

Trhové podmienky počas minulého roka neboli ideálne. Na trhu prevládali obavy z rastúcich inflačných tlakov, prudkého rastu cien energií, opatrnosti a škrtenia investícií a takisto znižovania objednávok a celkovo dopytu po tovaroch a službách od firiem aj bežných ľudí.

Ani v týchto ťažkých podmienkach sa banková skupina Intesa nestratila. Naopak, naďalej dosahovala výborné výsledky ako v predchádzajúcich rokoch. Ak sa pozrieme na prvé tri kvartály 2022, banka Intesa Sanpaolo si zaknihovala čistý zisk 4,4 miliardy eur. Bolo to bezpochyby vďaka konkurenčnej pozícii na trhu a vysokej expozícii značky.

Tieto výsledky banka dosiahla napriek výraznému zníženiu svojej expozície voči v Rusku v tomto období až o 65 percent. Intesa bola - podobne ako domáci konkurent UniCredit – v skupine európskych bankových obrov, ktorí prerušili väzby s Ruskom.

Tento krok vyšiel Intesu draho (strata 1,1 miliardy eur z ročných ziskov). Napriek tomu sa na pozícii nič nemení a generálny riaditeľ Carlo Messina nedávno vyhlásil, že banka bude „ďalej pracovať na tom, aby znížila aj zvyšok svojej expozície voči Rusku.”

Úroková marža banke výrazne pomáha

Aj Intesa v tomto období profitovala z rastúcich úrokových sadzieb, konkrétne zo zväčšujúceho sa rozdielu medzi sadzbami úverov a vkladov. Ak by rast úrokových sadzieb pri úveroch rástol ďalej aj v tomto roku doterajším tempom, Intesa predpokladá, že zarobí viac ako 11 miliárd eur. V hre je aj prekonanie cieľa pre rok 2025 dosiahnuť ziskovosť 6,5 miliardy dolárov.

Akcie reagovali na krízy, napriek tomu je perspektíva pozitívna

Zaujímavý obrázok ponúka pohľad na vývoj ceny akcií. V roku 2020 akcie banky padli kvôli hrozbe pandémie koronavírusu. Podobne strmý prepad sme videli kvôli ruskej vojne na Ukrajine na jar 2022. Banke sa výborne podarilo počas dvoch rokov otriasť z epidémie, vojna u nášho východného suseda však akcie znovu poslala nadol.

Svoren
Zdroj: Tradingview

Napriek tomu sa dá povedať, že akcie Intesy vyzerajú pozitívne z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. Likvidné akcie sú momentálne ocenené na 2,23 eura a po predchádzajúcom prekonaní hranice 2 eur sa držia tesne nad úrovňou podpory vo výške 2,2 eura a pod solídnou úrovňou rezistencie vo výške 2,4 eura.

Firma Morgan Stanley už 11. novembra 2022 zvýšila svoju cieľovú cenu pre akcie Intesy z 2,70 eura na 3 eurá v priebehu najbližšieho roka. To by predstavovalo výrazný, 34 percent nárast oproti dnešnému oceneniu.

Inovácia ako základný predpoklad rastu

Intesa Sanpaolo má dobre nastavené produkty a služby, aby dokázala v ďalších mesiacoch a rokoch prosperovať. Avšak – ako to platí pre každú jednu firmu, ktorej výsledky závisia od stavu ekonomiky – mnohé bude závisieť od toho, či otrasy na finančných trhoch zosilnia, alebo sa, naopak, zoslabia.

Intesa je dnes podľa trhovej kapitalizácie 27. najväčšou bankou na svete a má aktuálne hodnotu takmer 47 miliárd dolárov. Toto ocenenie firmy môže krátkodobo ísť dole, avšak dlhodobé vyhliadky banky zostanú aj napriek tomu ďalej sľubné.

Banková skupina sa chce primárne orientovať na medzinárodný rast. Aj to bol jeden z dôvodov zvýšenia podielu v spoločnosti CreditAccess India na 2 percent v snahe posilniť svoje podnikanie v oblasti poskytovania mikroúverov. Ak sa jej to podarí, dokáže nielen rozšíriť zákaznícku základňu, ale aj zvýšiť zisky. Súčasne však musí zostať na inovatívnej vlne, aby dokázala vyhovieť meniacim sa nárokom spotrebiteľov. Vývoj v posledných rokoch ukazuje, že by to mala zvládnuť.

Peter Svoreň

Riadi medzinárodné operácie brokera APME FX TRADING EUROPE a je zodpovedný za aktivity v strednej Európe. Je členom vrcholového manažmentu spoločnosti APME FX TRADING EUROPE, vedie oddelenie investičného výskumu a je členom výboru pre riadenie rizík.  Má inžiniersky titul z podnikovej ekonomiky a manažmentu. Okrem práce na uvedených projektoch sa zaujíma o nové technológie a najnovšie trendy na finančných trhoch

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora