Ak by ste vyhlásili anketu o najznámejšiu značku v segmente procesorov a čipov, s pravdepodobne by s prevahou vyhral Intel. Táto kalifornská firma, založená už v roku 1968, je dnes reálne najväčšou na svete v segmente návrhov a výroby procesorov a čipov pre notebooky, stolové počítače, ale tiež dátové centrá, mobily a celý rad ďalších zariadení. Tomu však nezodpovedá dnešná cena jej akcií. To zároveň znamená, že pre investorov ide o reálnu perspektívnu investíciu, ktorú stojí za to zvážiť.
Po dlhom čase sme svedkami prepadu akcií Tesly. Je to investičná šanca alebo skôr výstraha?
Intel absolútne dominuje trhu dátových centier
Procesory Intel majú na celom trhu s počítačmi podiel 86 percent. Na ilustráciu: v roku 2019 išlo o 88,4 milióna stolových počítačov a 166 miliónov laptopov, pričom do roku 2023 síce trh stolových počítačov poklesne, ale počíta sa s nárastom na 171 miliónov laptopov.
Aj keď pri stolových počítačoch šliape Intelu na päty konkurent AMD, v dátových centrách a serveroch má Intel vyše 90 percent trhu. Dôvodom je približne o 20 percent vyššia hrubá marža než u konkurencie, čo limituje vstup konkurentov do vysoko rastového segmentu. Pritom dopyt po serveroch a dátových centrách rýchlo rastie vďaka populárnemu cloudu.
Trh dátových centier je dnes ešte stále prakticky v plienkach. Na ilustráciu: v roku 2013 tvoril v Inteli segment dátového biznisu voči osobným počítačom 30 percent, v roku 2018 už 50 percent a do budúcnosti sa očakáva nárast na 70 percent.
Silnejšie euro si Európa zatiaľ nezaslúžila. Už o tri mesiace sa môže situácia otočiť
Meškanie oslabilo akcie, fundament je však kvalitný
Ani giganti ako Intel sa nevyhnú chybám. Oneskorenie príchodu 7 nm čipov najmenej o 6 mesiacov „dalo krídla“ konkurenčnému AMD, ktorého cena akcií v súčasnosti raketovo rastie. Za spomínaných šesť mesiacov môžu AMD a ďalší konkurenti získať určité plus v podieli na trhu. Intel si týmto prešľapom spôsobil aj nižšiu očakávanú cenu akcií, keďže aktuálne nemá pred sebou žiadny ďalší významný míľnik.
Aj keď Intel šliapol vedľa, skôr či neskôr sa vráti na správnu cestu vďaka obrím investíciám do vývoja a silnému postaveniu na trhu. Ani oneskorenie novej generácie čipov totiž nič nemení na zásadnej dominancii: reálne má dnes spoločnosť Nvidia príjmy na úrovni len 15 percent príjmov spoločnosti Intel a v prípade spoločnosti AMD je to na úrovni iba 10 percent.
Ako ovplyvnila koronakríza obchodovanie na burzách krajín V4?
Rozsah záujmov je veľmi široký
Navyše, pri Inteli by bolo chybou sledovať len hlavný biznis. Firma totiž vsádza aj na príležitosti v perspektívnych sektoroch internetu vecí (IoT) a 5G technológií. Samozrejme, segment dát má absolútnu prioritu. Medzi kľúčové akvizície v oblasti dát patria DCF, IOTG, Mobileye, NSG, PSG a ďalšie.
Intel tiež inovuje vo viacerých segmentoch. Napríklad nedávno zverejnené nové procesory 11. generácie architektúry Tiger Lake na 10 nm architektúre hovoria o lepšej konkurenčnej pozícii v porovnaní so 7 nm procesormi AMD. jedenásta generácia je oproti predchodcovi o 20 percent rýchlejšia počas každodennej práce a dvakrát rýchlejšia pri hrách. To je zásadný posun.
Intel je bezkonkurenčný v investíciách. Za jediný rok utratil viac na výskum a vývoj ako jeho konkurenti AMD a Nvidia za posledné 3 roky. Výsledkom je, že Intel je veľkým producentom voľných hotovostných tokov, čo podporuje jeho pro-akcionársku stratégiu.
Zlato by podľa časti analytikov mohlo narásť ešte oveľa vyššie. Je to skutočne reálne?
Napodobní Intel trajektóriu Apple?
Ekonomické čísla Intelu hovoria o dobrom finančnom zdraví. A to vďaka rastu operatívnej marže a čistého príjmu na úrovni 10 percent. Zisk na akciu sa zvýšil ešte viac, keď Intel uskutočnil spätný odkup akcií, čím znížil ich počet v obehu o 24 percent. Intel v tomto roku oznámil nový program spätného odkupu akcií v hodnote 10 miliárd dolárov, avšak v marci ho pre pandemickú neistotu pozastavil. Pritom spätné odkupy môžu priniesť rast ziskov na akciu v nasledujúcom desaťročí až o 100 percent. Intel zdvojnásobil taktiež dividendy, no výplatný pomer zostal nízky, keďže spoločnosť investuje do budúcnosti a uprednostňuje spätný odkup akcií.
Časť investorov prirovnáva Intel k Apple v roku 2016. Teda v čase, keď bol Apple firmou s veľmi malým medziročným rastom výnosov a obrovskými spätnými odkupmi akcií a dividend. Následne sa Apple začiatkom roku 2017 pozviechal a akcionárom odvtedy priniesol rast akcií o viac ako 370 percent.
Samozrejme, nikto dnes nevie odhadnúť rast firmy v nasledujúcich 10 rokoch. Isté však je, že P/E ukazovateľ (pomer trhovej ceny akcie a čistého zisku) sa pohybuje na hodnote 10, ktorá je najnižšia za posledných 5 rokov. Súčasné ocenenie ponúka veľmi atraktívny vstupný bod pre dlhodobých investorov.
Kto si kúpi akciu Intel, môže dnes podľa predpovedí analytikov očakávať rast okolo 7,5 percenta ročne. K tomu sa pripočíta dividenda vo výške 2,67 percenta, čo zvyšuje ročný výnos na zhruba 10,17 percenta. Za posledných 10 rokov narástla cena akcií o 164,8 percenta a zložená ročná miera rastu dosiahla 11,43 percenta. Pritom Intel je stále pod krivkou výkonnosti indexu S&P 500. Je reálny predpoklad, že do roka až dvoch prekoná jeho výkonnosť a prinesie investorom zaujímavé zhodnotenie investície.
Investori sa v tejto kríze správajú riskantnejšie ako v minulých. Globálne trhy sa môžu zosypať
Postoj americkej vlády hrá do karát Intelu
Jednou z vecí, ktorá robí Intel jedinečným, je to, že približne 80 percent jeho výroby sa realizuje v USA. Spoločnosti Nvidia, AMD a ďalšie outsourcujú celú alebo väčšinu svojej výroby na Taiwan, do Južnej Kórey alebo inde. Súčasná politika prezidenta Donalda Trumpa, ale aj jeho protikandidáta Joea Bidena je nasmerovaná proti presúvaniu výroby do zahraničia. To môže pomôcť Intelu v budúcnosti, keď postoj administratívy môže narušiť výrobné reťazce s ázijskými krajinami. Ďalším katalyzátorom budú príjmy z investícií v sektoroch, do ktorých Intel investoval v minulosti a predpokladá sa ich boom v rokoch 2023 až 2030.
Správny čas na nákup je zvyčajne vtedy, keď zlé správy neovplyvňujú základy firmy a investor kupuje nezmenenú hodnotu spoločnosti, aj keď sa nastúpi najhorší scenár. Pre hodnotových investorov môže byť táto spoločnosť s majoritných podielom na trhu a súčasným abnormálne nízkym ocenením ceny voči ziskom veľmi zaujímavou dlhodobou investíciou.
- Lukáš Baloga
Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora