Aktuálne na finančných trhoch vidieť, že časť najväčších svetových investorov sa rozhodla znížiť svoju pozíciu pri vládnych dlhopisoch. Očakávajú totiž, že „výpredaj dlhov“ sa ešte len začína a kým sa extrémne rýchlo nezvýšia náklady na pôžičky, k zásahu zo strany väčšiny centrálnych bánk nedôjde.
Americký Fed upokojuje: Ekonomika USA ožíva, nie je dôvod meniť menovú politiku
Rýchlosť rastu úročenia dlhopisov trhy prekvapila
Čo sa deje na trhu štátnych dlhopisov? Európske aj americké dlhopisy si v tomto roku zaknihovali najhorší štart od roku 2013. Investori úvodom roka „dumpovali“ vládny dlh, keďže čakali, že bude prijatý balíček fiškálnych stimulov v USA vo výške 1,9 bilióna dolárov a tento bude poháňať oživovanie globálnej ekonomiky aj infláciu.
Rýchlosť vývoja však správcov fondov skutočne ohromila, a to vrátane tých, ktorí presúvali svoje financie do dlhopisov s vyššími výnosmi. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov v USA tento rok vzrástli o 64 bázických bodov (bps) na 1,5 percenta, čím sa zásadne zvýšili náklady na pôžičky.
Úročenie amerických dlhopisov by mohlo narásť
Šéf americkej centrálnej banky (FED) Jerome Powell sa v tejto situácii tvári neutrálne a akceptuje rast výnosov ako znak hospodárskeho oživenia. FED pod jeho vedením deklaruje prioritu v udržiavaní nízkych sadzieb. J. Powell sa snaží zdôrazniť, že akákoľvek nadchádzajúca inflácia by mala byť len prechodná.
„Ak sa výnosy budú naďalej posúvať vyššie pri výrazne vyššom tempe rastu, centrálne banky to budú mať dobré,“ uviedol Iain Stealey, medzinárodný riaditeľ informačnej činnosti (CIO) spoločnosti JP Morgan Asset Management so spravovanými aktívami 2,3 bilióna dolárov.
Zaujímavé je, že Stealey predikuje úročenie 10-ročných amerických výnosov na konci tohto roka až na úrovni dvoch percent. Hovorí však, že kým sa rast nestane nepoddajným alebo nepríde k „zrúteniu“ akciového trhu, je málo pravdepodobné, že by FED zakročil proti ďalšiemu nárastu pôžičkových nákladov o 30 až 50 bps. S dvojpercentným úročením ako hraničnou hodnotou súhlasí aj väčšina inštitucionálnych investorov. Rozhodujúca však bude rýchlosť pohybu.
V prípade, ak by výnosy na amerických vládnych dlhopisoch opäť prudko vzrástli v nasledujúcich mesiacoch, vyššie výnosy v USA by mohli prilákať investorov. Výnosy veľkej časti Európy ale aj Japonska ostávajú totiž záporné.
- Martin Krištoff
Absolvent Fakulty ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Viac ako dva roky pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Ako hlavný analytik spoločnosti CFD World sa aktuálne venuje portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora