Inflácia v USA sa vracia do normálu. V júli poskočila najviac od roku 1991. Celková inflácia meraná cez spotrebiteľský kôš tovarov a služieb narástla medzimesačne o 0,6 percenta. Jadrová inflácia očistená o pohonné hmoty a potraviny sa taktiež zvýšila o 0,6 percenta. Pri oboch boli očakávania na čísle 0,2 percenta. Ide teda o výrazne vyšší výsledok.

Amazon Stock
Neprehliadnite

Títo giganti ovládajú svet. Sú dobrou príležitosťou pre investorov

Dôvodom tohto vývoja je obnovenie ekonomickej aktivity v krajine, čomu dopomáhali aj stimuly centrálnej banky – Fedu. Ten cez nákupy aktív nalial do ekonomiky miliardy nových peňazí, čím zvýšil svoju bilanciu o 30 percent. Znamená to, že v súčasnosti obieha v ekonomike o 30 percent viac peňazí ako pred pandémiou.

Naplnia sa obavy zlatých chrobákov?

Investori, ktorí sa v poslednej dobe pustili do nákupu drahých kovov, svoje rozhodnutia často opierajú o myšlienku znehodnotenia papierových peňazí. Ak centrálna banka do ekonomiky naliala 30 percent nových peňazí a objem tovarov a služieb sa nezmenil, podľa ekonomických poučiek by mal nastať rast ich cien – inflácia.

Prvý rast už vidíme, ale nedá sa rozlíšiť, či je to na základe návratu ekonomickej aktivity alebo ide o celoplošný rast inflácie spôsobený masívnymi stimulmi centrálnych bánk. Ak by sa vysoké čísla opakovali aj v ďalších mesiacoch, mohli by sme povedať, že obavy zlatých chrobákov sa začínajú napĺňať.

Analytici nepanikária

Analytici Bloombergu si zatiaľ nemyslia, že ide o začiatok celoplošnej vlny vyššej inflácie. Ako dôvod označujú skutočnosť, že inflácia výrazne rástla v zložkách, ktoré v posledných mesiacoch zaznamenali zásadný pokles. Príkladom sú ceny leteniek, ktoré v USA zdraželi o 9,3 percenta, čo je najväčší nárast za 30 rokov. Napriek tomu sú ich ceny nižšie o 23 percent oproti začiatku roka.

Ruské skúšenie Covid
Neprehliadnite

Rusko bude mať vakcínu proti Covidu-19 do dvoch týždňov

Rast cien sa prejavil aj v maloobchodných cenách oblečenia a v sektore predaja automobilov. Zdražovanie zaznamenali jazdené aj nové automobily. Solídnym tempom 5,6 percent rástli pohonné hmoty, ktoré sú však naďalej lacnejšie o 20 percent oproti začiatku roka.

Fed bude musieť zasiahnuť

Ak sa cieľová inflácia dostane nad hladinu 2 – 2,5 percenta, Fed bude musieť zakročiť. Ako prvé by mohol skôr ukončiť nákupy aktív alebo vypnúť časť stimulov. Takýto komentár by mal negatívny dopad nielen na vývoj ekonomickej aktivity, ale aj na akciové trhy.

Na druhej strane, pomáhalo by to utlmiť infláciu. Dáta tak budú v nasledujúcich mesiacoch pozorne sledované.

Dominik Hapl
Analytik v spoločnosti Across Private Investments. Zaoberá sa portfólio manažmentom, analyzovaním vývoja finančných trhov a obchodovaním na kapitálovom trhu. Pravidelne publikuje komentáre na aktuálne témy.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora