Za prudký skok Indexu ekonomického sentimentu môže predovšetkým mierny priebeh omikron vlny covidu-19. V porovnaní s decembrom výrazne vzrástol podiel respondentov očakávajúcich uvoľnenie pandemických opatrení (z 27 % na 45 %) a naopak, prudko klesol podiel respondentov očakávajúcich ich sprísnenie (z 43 % na 12 %). Za pozitívnymi očakávaniami stoja aj nízka báza (29 %) a odložená spotreba (27 %). Naopak najväčším negatívnym faktorom je inflácia (44 %). Index aktuálneho stavu ekonomiky sa taktiež vrátil do plusových hodnôt – z -8b. vzrástol na 7b. Podobne ako ohľadom Slovenska, sú ekonómovia mierne optimistickí aj pri očakávaniach vývoja ekonomiky eurozóny (22b.) a USA (12b.).
Očakávania vývoja na akciových trhoch sa v januári prudko zhoršili. Index očakávaného vývoja amerických akcií klesol z 19b. na -1b., čo predstavuje najnižšiu úroveň od jari 2020. Pri európskych akciách bol prepad rovnakého indexu miernejší, zo 17b. na 6. Pri mimoriadne vysokej inflácii sa dostávajú indexy očakávaní vývoja výnosov z dlhopisov na mimoriadne vysoké úrovne – pre slovenské dlhopisy dosiahol index 67b., pre nemecké 68b. a pre americké dokonca 81b.
Odpovede boli zbierané od 13. januára do 3. februára 2022. V prvom týždni odpovedalo 35 %, v druhom 55 % a po druhom 10 % respondentov.
Všetky indexy v prieskume sú vypočítané ako rozdiel medzi percentom kladných a záporných odpovedí. Najvyššie možné skóre je +100 a najnižšie -100 bodov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora