Celé sa to začalo neoverenou myšlienkou, že epidémiu na Slovensku dokážeme dostať pod kontrolu plošným antigénovým testovaním. Bolo jedno, že takmer všetci, ktorí procesom rozumejú, boli od začiatku proti. Snaha presadiť svoju víziu bola silnejšia.
Kopili sa však problémy, jeden po druhom. Z dobrovoľnosti sa stala povinnosť. Právo sa odsunulo na zadnú koľaj. Začala sa mobilizácia bez štúdie realizovateľnosti. Výsledky klinických štúdií ukazovali zlyhanie. No napriek tomu sa zburcovala celá krajina.
Bez plánu a bez stratégie, iba deň pred plánovaným testovaním Slovensko upadá do chaosu. Nikto nevie, či sa podarí zdravotníkov podplatiť, aby prišli. A či sa ľudia stihnú dať otestovať, aby mohli v pondelok ísť beztrestne do práce.
V takejto situácii sa vládny kabinet na čele s premiérom uchyľujú ku klamstvám, aby svoju chaotickú politiku zakryli. Stredajšie vyjadrenia Igora Matoviča sa stali mementom morálneho úpadku líderstva krajiny.
Igor Matovič pošle desiatky tisíc zdravých ľudí do karantény
Keď fiasko je mega úspech
Keď pražská Fakultná nemocnica Motol v stredu zverejnila výsledky štúdie senzitivity antigénového testu, ktorým bude pretestovávané Slovensko, potvrdili sa obavy, že jeho citlivosť je pre plošné testovanie veľmi slabá.
Predstavitelia vlády mali mať hlavy v smútku. Pri nákupe antigénových testov totižto požadovali senzitivitu na úrovni viac ako 93 percent, ukazujú zmluvy dodávateľov so Správou štátnych hmotných rezerv.
Senzitivita na úrovni 93 percent znamená, že zo sto chorých testy odhalia 93. Výsledkom českej štúdie bola senzitivita na úrovni 67 percent. Znamená to, že zo sto chorých ľudí až 33 dostane negatívny výsledok testu. Hrozivo veľké číslo. A to polovica testovaných boli chorí ľudia.
„Dá sa povedať, že troch z desiatich covidových pacientov, a to dokonca s príznakmi, antigénne testy vôbec nerozpoznajú,“ tvrdia tvorcovia štúdie.
Každý, kto chce antigénovými testami pretestovať celé Slovensko, by mal okamžite spozornieť. Nie však Igor Matovič. Ten spravil ekvilibristický kúsok. Na štúdiu zareagoval neuveriteľným výrokom. Vraj očakával senzitivitu iba na úrovni 30 percent. Takže motolská štúdia potvrdila, že testy sú dvakrát účinnejšie, ako boli jeho pôvodné plány.
- Igor Matovič o motolskej štúdii
Premiér Matovič na základe štúdie Fakultnej nemocnice Praha Motol hovorí, že testovanie antigénovými testami má veľký zmysel. Premiér očakával, že senzitivita testov je 30 percent, podľa štúdie je to 67 percent. „Zmysel robiť antigénové testy je dvakrát väčší, ako s čím sme do toho išli,“ povedal premiér. (DenníkN)
Epidemiológovia sa musia chytať za hlavu. Je to, ako keby sa prihlásil do pretekov, skončil na predposlednom mieste, no po príchode do cieľa by jasal, že neskončil posledný. A dával by celému národu na známosť, že je omnoho lepší, ako si pôvodne myslel.
V skutočnosti ide iba o ďalšiu hrubú manipuláciu Igora Matoviča so snahou nestratiť tvár. Pretože pokiaľ by skutočne očakával senzitivitu testu na úrovni iba 30 percent, znamenalo by to, že celé Slovensko chcel dvakrát pretestovať napriek tomu, že z desiatich chorých by testy odhalili iba troch.
Najväčšie logistické cvičenie v dejinách Slovenka malo odhaliť iba menšinu chorých? Na toto mal uviesť do pohotovosti všetkých slovenských zdravotníkov, armádu, políciu a hasičov? A nechať ľudí stáť zhromaždených hodiny v radoch? A nakoniec siedmim z desiatich chorých mal dať do ruky potvrdenie, že sú negatívni a môžu sa veselo voľne pohybovať? Toto nemohol myslieť premiér ani zo žartu.
Testovanie v Bratislave môže skončiť veľkým fiaskom. Matovič sa zahráva s dôverou ľudí
Nevesty, vypiekol som s vami
V snahe vykorčuľovať z nepríjemnej situácie ohľadom svojho statusu „nevestičky, dobre bude“, Igor Matovič rýchlo zmenil rétoriku. Aby sa vyvinil zo situácie, vymyslel si príbeh, že to celé bol vlastne grandiózny plán.
Keďže epidemiológovia hrozili obmedzením účastníkov na svadbách od októbra na 30 ľudí, svadby sa podľa premiéra začali konať v tak rýchlom tempe, že chcel šíreniu vírusu zabrániť. Spravil to tak, že dal nevestám nádej, že obmedzenia na svadbách nebudú a svadby sa môžu ďalej plánovať. No hneď v októbri so svadbami sekol, čím vlastne pomohol prudký rast epidémie zastaviť.
- Igor Matovič o nevestách
Niekedy okolo 10. či 11. septembra epidemiologické konzílium alebo pandemická komisia oznámili, že o tri týždne rušíme svadby. Povedať ľuďom, ktorí sú zvyknutí na 150 ľudí na svadbe, že od 1. októbra tam bude môcť byť len 30 ľudí, spôsobí takú paniku, že v priebehu nasledujúcich týždňov budú haldy svadieb. Aj na tej Orave, aj v tom Bardejove. Boli svadby utorok, streda, štvrtok, piatok, sobota, nedeľa. Pozrite sa do čísel, čo to o desať dní po tomto oznámení spravilo. Z rastu nula smer vyleteli na 200 percent. Deň voči dňu. Tým, že ja som povedal „nevesty, dobre bude“, zrazu sa to utlmilo. Paniku som utlmil do normálu a áno, pár dní pred 1. októbrom sme to sekli a svadby neboli. (DenníkN)
Ináč povedané, Igor Matovič vedome so svadbami zaviedol celý národ, aby si ich ľudia mohli pokojne plánovať, no s vedomím, že svadby čoskoro zruší. Oklamal národ pre vyššie dobro, tvrdí.
Či klame teraz alebo klamal predtým, je úplne jedno. I. Matovičovi sa nedá dôverovať. Ak by išlo o radového poslanca alebo aj šéfa mimoparlamentnej strany, môžeme nad tým mávnuť rukou. Ide však o najdôležitejšieho človeka v krajine, ktorý rozhoduje o osude miliónov Slovákov.
Takýto chaos a klamstvá od najvyššieho predstaviteľa štátu sú pre budúcnosť krajiny pochmúrnym znamením.