Spočiatku sme si mysleli, že Igor Matovič svoje správanie zmení a bude z neho štátnik. Svoje vyjadrovanie otočil o 180 stupňov a začal svoju politickú profesiu robiť viac vážne. Netrvalo však dlho a svoje majstrovstvo v hádzaní zodpovednosti na iných ukázal v plnej paráde.

Spomeňme pár príkladov. Najskôr zvalil zodpovednosť za spackané cestovanie medzi okresmi počas prvej vlny pandémie koronavírusu na policajtov.

To oni mohli za kilometrové zápchy medzi okresmi, pretože kontrolovali ľudí. To, že im prišlo nariadenie robiť to, už nespomenul. Zlyhanie polície na základe nariadenia nie je zlyhanie policajtov, ale štátu, teda aj Igora Matoviča.

Od diplomoviek až k Arce

Keď sa prevalilo, že Boris Kollár svoj titul získal pofidérnym spôsobom, podobne ako kapitán Danko, Matovič obvinil antiplagiátorský systém na Slovensku.

Ten využívajú vysoké školy, aby odhalili zhodu v danej práci a posúdili, či je text originálny, alebo ide o plagiát. Matovič stihol povedať, že tento systém zachytil len niečo cez 24 percent plagizovaného textu.

Na margo B. Kollára sa premiér tejto krajiny vyjadril, že ho nebude k ničomu vyzývať a má svoju zodpovednosť prebrať sám.

Neskôr prišla druhá vlna pandémie. V tomto momente sa Matovičovi jeho štatistiky dostali  spod kontroly a čísla nakazených rapídne narastali a stále stúpajú. Čo urobil premiér? Celú zodpovednosť za vývoj pandémie na Slovensku zvalil na Pandemickú komisiu.

To oni sú tí, čo majú riešiť priebeh opatrení a šírenie nákazy. Zaprial im veľa šťastia a zabuchol dvere. Zabudol však pripomenúť, že Pandemickú komisiu zriaďuje vláda. Premiér je teda v plnej miere zodpovedný za komisiu a jej prijaté odporúčania.

Aby toho nebolo málo, keď už Pandemická komisia prišla s návrhom zákazu svadieb nad 30 ľudí, problém bol na svete. Ľudia hromadne spisovali petície a premiér musel reagovať.

Nakoniec sa opatrenia uvoľnili a na svadbách môže byť do sto ľudí. Pozor! Všetci musia mať rúška a zodpovednosť za dodržiavanie tohto opatrenia preberá priamo miesto konania svadby. Teda kultúrny dom, hotel alebo iné miesto, kde prebieha oslava novovzniknutého manželstva.

Logicky sa firmy a organizácie chcú tejto zodpovednosti zbaviť, tak už teraz hovoria o opatreniach, keď dajú ženíchovi a neveste podpísať papiere, kde preberajú celú zodpovednosť na seba.

Ak teda nabehnú svadobní agenti v oblekoch skontrolovať, či sa na svadbe neporušujú pravidlá, zodpovednosť ponesú novomanželia. Keď prišlo na lámanie chleba v Arca Investments, Igor Matovič prezradil, že sa už 14 rokov nestará, kam jeho manželka investuje.

Áno, dnes to tak funguje, najskôr celý majetok prepíšete na manželku a potom sa dlhé roky nestaráte, čo s ním bude. Kto tomu má uveriť?

Opak lídra

Povedzme si niečo o líderstve. Líder krajiny je ten, kto by mal ako prvý vyzývať B. Kollára na vyvodenie politickej zodpovednosti.

Líder tejto krajiny je ten, ktorý by sa mal všetkým policajtom ospravedlniť (sčasti to aj urobil, ale veľmi neprofesionálne) za obvinenie, že údajne spackali kontroly na hraniciach okresov.

Líder tejto krajiny by mal ako prvý prísť a povedať svoj plán na zvládnutie druhej vlny pandémie, nie len ticho odkráčať a povedať o Pandemickej komisii, že všetko má v rukách.

Slovensko potrebuje lídra, ktorý bude prijímať aj nepopulárne opatrenia, ktoré sú však potrebné a v konečnom dôsledku posunú krajinu vpred. Umenie líderstva spočíva v tom, že presvedčíte masy ľudí, ktorí nemusia mať ten istý názor. Ale prídete, poviete argumenty a vysvetlíte nasledujúce kroky.

Mal by to byť človek, ktorý presvedčí ľudí o svojom pláne zámere a charaktere vládneho smerovania. Lenže on taký nie je a je opakom lídra, keď sa často vyhovára na svojich kolegov vo vláde. Jediná oblasť, kde sa to zatiaľ darí ťahať dobrým smerom (aj vďaka ministrom), je očista súdnictva a hon na mafiu.