Ak kúpime rýchlo rastúcu firmu za veľmi štedré ocenenie, nemusíme zarobiť viac ako pri nákupe lacnej firmy s podpriemerným rastom. Výsledok investovania sa preto odvíja hlavne od kúpnej ceny.
Nové historické minimá
Počas pandémie koronavírusu globálne úrokové sadzby poklesli na nové historické minimá. Kapitál sa stal superlacným. Videli sme to aj a našom hypotekárnom trhu. Úroky boli rekordne nízke, ceny vysoké.
Každé aktívum, ktoré prináša nejaký výnos (zisk, dividenda), sa stáva s poklesom úrokových sadzieb drahším. Platí všeobecný vzorec „cena = výnos/úroková sadzba“. Pri nezmenenom výnose sme museli vidieť spolu s poklesom úrokov rast aktív.
Bublinové ocenenie
Ak boli úrokové sadzby nízke a ceny vysoké, ľahko sme sa mohli dostať do situácie, že kupujeme aktíva, ktoré sú príliš drahé. Svoje by o tom vedeli rozprávať investori do rýchlo rastúcich technologických akcií, takzvaných hypergrowth akcií.
Počas vrcholu novej technologickej bubliny sa mnohé akcie obchodovali drahšie než počas dotcom bubliny. Akcií, ktoré sa predávali za 50-násobok príjmov za posledných dvanásť mesiacov, bolo veľmi veľa. Pri takomto štedrom, ba až bublinovom ocenení je v cene započítaný budúci výnos počas veľmi dlhého obdobia. A takmer žiadne riziko, že situácia sa nebude vyvíjať podľa plánu. Na finančnom trhu však vidíme, že dlhšie obdobie stability striedajú občasné chvíle vysokej volatility.
Precenenie úrokových sadzieb
A to sa stalo aj na konci minulého roka. Akciový index Nasdaq Composite dosiahol v novembri 2021 svoje maximá pred tým, ako začali rásť očakávania zvyšovania úrokových sadzieb. V novembri minulého roka trh predpokladal len jedno zvýšenie úrokových sadzieb na tento rok, momentálne ich s doterajšími zvýšeniami započítava 14.
Takéto obrovské precenenie úrokových sadzieb poslalo index Nasdaq nadol o 30 percent. Za veľmi krátke obdobie sa zmenila celá postcovidová paradigma investovania. Keď bol kapitál lacný, firmy sa zameriavali na rast s tým, že ziskovosť príde neskôr. Očakávalo sa, že veľmi ľahko získajú kapitál na ďalší rast emisiou akcií alebo dlhopisov. Väčšina rýchlo rastúcich firiem je totiž stratová a svoj rast nevie sama financovať.
Hypergrowth akcie sa z maxím prepadli o 70 percent. Veľa z nich upadne do zabudnutia, no aj medzi nimi možno nájsť také, ktoré sa stanú lídrami vo svojom odbore. Tak ako akcie firiem Amazon alebo Booking.