Hroziaci vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou nie je iba ekonomickou lokálnou hrozbou, ale má potenciál zvýšiť ceny komodít a potravín na celom svete. A nielen to. Konflikt, z ktorého má oprávnené obavy celá Európa, má potenciál rozkývať trh aj v ďalších segmentoch. Situáciu logicky sledujú investori s výraznou neistotou. A tá sa už prenáša na akciový trh, ako aj do ceny ropy.
Akcie oslabujú pre obavu z konfliktu
Potenciálny konflikt na východnej Ukrajine svet nevníma len ako sci-fi scenár, ale realistickú možnosť, do ktorej môže eskalovať súčasné napätie. Stačí sa pozrieť na to, čo sa stalo na Kryme a Donbase v roku 2014 a ako v súčasnosti vyzerá tento zamrznutý konflikt. V minulom týždni sme videli jasné prejavy nervozity: pokles aktív po celom svete, zníženie dopytu po rizikovejších aktívach a súbežné posilnenie dolára. Do poklesu sa dostal európsky index Euro STOXX 600, technologické akcie takisto pokračovali v poklese. Aj keď sa Ukrajina snaží verbálne upokojovať situáciu, západný svet vníma situáciu ako veľmi rizikovú. To bol aj dôvod, prečo USA odporučila americkým diplomatom a ich rodinám urýchlený odchod z krajiny a Kanada dočasne stiahla z ambasády neesenciálnych pracovníkov.
Ropa reagovala rastom
Osobitne citlivé na politické napätie sú ceny ropy. A tie sa v súčasnej situácii logicky znovu posunuli smerom nahor. Dôvodom je nielen napätie na hraniciach Ukrajiny, ale aj napätie na Blízkom východe. OPEC+ pritom ešte stále nedosiahol svoj zvýšený produkčný cieľ, čo rastu cien ďalej pomáha. Trh reflektuje obavy, že by mohlo dôjsť k prerušenia dodávok.
Ceny potravín rastú kvôli inflácii, konflikt ich poslal do ešte výraznejšieho rastu
Starý kontinent je v súčasnosti v zložitej situácii. V Európe sú aktuálne najvyššie čísla pozitívnych prípadov covidu-19 a inflácia narástla na nevídanú úroveň. Správy o nestabilite na východe kontinentu sú to posledné, čo Európa potrebuje. Nehovoriac o vojenskom konflikte.
Dramatický dopad by konflikt mal najmä na agro komodity. Agresia voči Ukrajine by vysoko pravdepodobne ovplyvnila produkciu a export ukrajinských poľnohospodárskych komodít, predovšetkým kukurice a pšenice. V týchto komoditách patrí Ukrajina medzi globálne najväčších exportérov. Na svetové trhy dodáva približne 13 percent celosvetového exportu kukurice. Medzi najväčších odberateľov patria krajiny EÚ. Zhoršenie situácie či dokonca konflikt a prerušenie dodávok by preto neovplyvnili len potraviny, ale aj na celkovú potravinovú bezpečnosť na kontinente.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora
- Lucia Žárska
- Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.