Ukrajina, ktorá je často nazývaná obilnicou Európy, vzhľadom na jej rozsiahle úrodné polia, vhodné pre produkciu obilia, už pociťuje rozpad dodávateľských reťazcov so zatvorenými prístavmi, brániacimi vývozu kľúčových potravinových komodít, akými sú pšenica, jačmeň a kukurica.
„Obrovské riziká však číhajú obojsmerne. Ak sa súčasnú vojnovú krízu podarí vyriešiť rýchlo, cena ropy by mohla klesnúť o 10 percent až 15 percent, plynu až o 50 percent a pšenice až o 25 percent. Pri zlate by sme mohli vidieť jemnejšiu reakciu smerom nadol o 2 až 4 percentá,“ hovorí analytik Saxo bank Ole Hansen.
Drahá ropa
Ropa Brent prekonala 100 dolárovú hranicu za barel (159 litzrov) prvý krát od roku 2012. Napriek tomu, že cena ropy už pravdepodobne zahŕňa aj ruskú rizikovú prémiu okolo desiatich dolárov, zostáva jej výhľad priaznivý, keďže globálny dopyt dlhodobo nevykazuje známky uvoľnenia. Trhy sa v súčasnosti pokúšajú kvantifikovať potenciálny pokles dodávok z Ruska. „Výsledkom môže byť pokračujúci rast cien ropy až dovtedy, kým sa globálny rast nespomalí, alebo kým prudko stúpajúce ceny nakoniec dopyt nezničia,“ očakáva analytik.
Európsky plyn
Aktuálna cena plynu je sedemkrát vyššia ako priemerná cena zaznamenaná v rokoch pred plynovou rally, ktorá sa začala vlani v auguste. Vnútrodenné kolísanie cien až o 25 percent posledné tri dni ukazuje na ťažkosti trhu pri oceňovaní rizika možnej ďalšej straty dodávok z Ruska, ktoré zásobuje takmer 40 percent európskeho plynu. Zásobníky v celej Európe sú v súčasnosti naplnené na približne 30 percent. Je to o niečo viac, ako sa pôvodne predpokladalo v dôsledku miernejšieho počasia. „Sezóna plnenia zásobníkov sa zvyčajne začína koncom marca a hoci najrizikovejšie zimné obdobie pre túto sezónu končí, dlhotrvajúci konflikt s Ruskom zvyšuje riziko pre budúcu zimu. Zimný plyn s dodávkou v období október 2022 až marec 2023 sa v súčasnosti obchoduje blízko 100 eur/MWh, zatiaľ čo nasledujúca zima 2023/24 je za cenu 51 eur/MWh,“ dodáva O. Hansen.
Globálne ceny pšenice
Vo februári skončili ceny pšenice na veľmi vysokých úrovniach. Cena v Chicagu vykázala najväčší mesačný skok za šesť rokov. Ceny v Európe aj v Chicagu naďalej rastú, pričom pšenica Paris Milling (EBMH2) sa obchoduje blízko rekordného maxima 341,75 EUR za tonu (táto úroveň bola dosiahnutá minulý štvrtok), kým pšenica v Chicagu (ZWH2) pokračuje v útoku na cenovú úroveň 10 dolárov za bušel (27,216 kg), čo je úroveň, ktorú zaznamenala naposledy v marci 2008.
Pšenica je jednou z dvoch najdôležitejších potravinových komodít na svete, druhou je ryža. Rusko a Ukrajina dodávajú viac ako 25 percent celosvetových dodávok pšenice a exportné terminály Ukrajiny sú zatiaľ zatvorené. „Vzhľadom na to, že Ukrajina už dodala dve tretiny svojho plánovaného množstva už do novembra, krátkodobý vplyv by nemal byť až taký veľký. Obavy pretrvávajú v súvislosti s nadchádzajúcou sezónou a vplyvom dlhotrvajúcej vojny na dostupnosť poľnohospodárov,“ myslí si analytik.
Obavy z globálneho nedostatku spôsobeného suchom a vojnou na Ukrajine čiastočne tlmia správy, že Austrália, ďalší významný dodávateľ pšenice, zvýšila svoju už aj tak rekordnú úrodu o 5,5 percenta. Perspektíva pokračujúceho rastu globálnej inflácie cien potravín však zostáva reálna aj s negatívnymi dôsledkami, ktoré môže mať na stabilitu a rast.
Drahé kovy
Zlato a striebro priťahujú kvôli neistote vo svete naďale záujem investorov o bezpečné útočisko, pričom sankcie proti Rusku potenciálne zvyšujú už aj tak vysoké riziko pre globálny rast. „Tým sa pravdepodobne naplnia dôvody, prečo sme si po celý čas udržiavali býčí výhľad, keďže inflácia pravdepodobne zostane vyššia dlhšie, čím sa zvýši riziko obdobia stagflácie, ktorá praje zlatu,“ dodáva Ole Hansen.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora