Po mesiacoch slabých ekonomických údajov a rastúcich obáv z nesplnenia tohtoročného cieľa rastu oznámila Čínska ľudová banka (PBOC) sériu odvážnych krokov zameraných na stabilizáciu ekonomiky aj akciového trhu. Medzi najdôležitejšie patria:
- Zníženie 7-dňovej repo sadzby o 20 bázických bodov: Nová sadzba je na úrovni 1,5 percenta, čo prekvapilo trhy, ktoré očakávali menšie a postupné znižovanie.
- Zníženie pomeru povinných minimálnych rezerv (RRR) o 0,5 percenta: Tento krok uvoľní likviditu vo výške 1 bilión jüanov (142 miliárd USD). Neskôr v tomto roku môže nasledovať ešte ďalšie zníženie o 0,25 – 0,5 percenta.
- Nižšie hypotekárne sadzby pre existujúce úvery a zníženie pomeru zálohových platieb za druhé bývanie z 25 na 15 percenta s cieľom poskytnúť domácnostiam úľavu a potenciálne podporiť spotrebu.
- Podpora likvidity v objeme 500 miliárd juanov pre čínske akcie: Fondy a makléri majú teraz prístup k likvidite PBOC na nákup akcií, čo signalizuje silnú podporu akciovým trhom.
Opatrenia PBOC presahujú len zníženie úrokových sadzieb. Znížením miery rezerv, úpravou hypotekárnych podmienok a poskytnutím podpory likvidity pri spätnom odkupe akcií centrálna banka naznačila svoj záväzok podporovať rôzne časti ekonomiky. To však nemusí stačiť. Neexistuje žiadne kúzlo, ktoré by zrazu mohlo priviesť Čínu späť na úroveň dvojciferného rastu, na ktorú boli trhy zvyknuté. Neexistuje jediný politický krok, ktorý by vyriešil štrukturálne problémy, ako je dlh, deflácia a demografia. Smer cesty je však povzbudivý a to môže pomôcť napraviť niektoré úrovne dôvery v ekonomiku a tvorcov politík.
Výhľad investorov: Opatrný optimizmus
Investori, popálení predchádzajúcimi falošnými reštartmi, môžu zostať opatrní. S oceneniami na atraktívnych úrovniach by však známky stabilizácie mohli prilákať kupujúcich späť na trh. Na okraji je veľa peňazí, ktoré čakajú na konkrétnejšie známky oživenia.
Ďalším veľkým rizikom, ktoré by mohlo ohroziť pozitívne účinky týchto stimulačných opatrení, sú nadchádzajúce americké voľby a potenciál pre zvýšenie ciel pre Čínu.
Z opatrení by mohli benefitovať nielen čínske akcie, ale aj globálne akcie s expozíciou voči Číne, vrátane firiem s luxusným tovarom. Čínski spotrebitelia, najmä bohatá stredná trieda, sú hlavnými motormi globálneho dopytu po luxuse. Stimulácia, ktorá zvyšuje príjem alebo dôveru v Čínu, má často za následok zvýšenie výdavkov na luxusný tovar vyššej kategórie. Medzi kľúčové akcie patria akcie firiem ako LVMH, Kering, Richemont (vlastníci Cartier), Burberry a Hermès.
Profitovať by mohli aj výrobcovia áut a ich subdodávatelia. Čína je najväčším automobilovým trhom na svete. Stimulačné opatrenia, ako sú dotácie na elektrické vozidlá (EV) alebo stimuly na zvýšenie spotrebiteľských výdavkov, priamo prospievajú globálnym výrobcom automobilov, ktorí sú vystavení Číne.
Technologické a polovodičové spoločnosti by si tiež mohli odkrojiť z koláča. Čína je obrovským spotrebiteľom aj výrobcom technológií, vďaka čomu je kľúčová pre dodávateľský reťazec technologických spoločností. Stimulácia zameraná na podporu priemyselných odvetví alebo zlepšenie technologickej infraštruktúry, ako sú 5G a AI, zvyšuje dopyt po hardvéri, čipoch a softvéri.
Výdavky na infraštruktúru sú charakteristickým znakom čínskych stimulačných balíkov, ktoré často zahŕňajú masívne vládne investície do ciest, mostov, železníc a bytov. Tento dopyt stimuluje aj globálne spoločnosti, ktoré dodávajú suroviny, stavebné zariadenia a súvisiace technológie ako sú Caterpillar, Komatsu a John Deere či výrobcovia ocele a cementu ArcelorMittal, LafargeHolcim a CRH.
- Charu Chanana
Charu Chanana je marketingová strategička Saxo Markets so sídlom v Singapure. Má viac ako 10-ročné skúsenosti na finančných trhoch, naposledy ako vedúca ázijská ekonómka v Continuum Economics, kde jej kompetencie zahŕňali makroekonomické analýzy pre rozvíjajúce sa ázijské krajiny s kľúčovým zameraním na Indiu a juhovýchodnú Áziu. Je odborníčkou na analýzu a monitorovanie vplyvu domácich a vonkajších makroekonomických šokov na región. Charu sa umiestnila na vysokom mieste v prieskumoch predpovedí agentúry Bloomberg a médiá s ňou pravidelne konzultujú názory na trhy a ekonomiky. Bola široko citovaná v článkoch v tlači a často sa objavuje na CNBC, Bloomberg TV a Channel News Asia a v singapurských obchodných rádiách.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora