Medzinárodná komunita je relatívne nepresný pojem, označujúci spoločenstvo krajín, ktoré rešpektujú základné princípy demokracie a ľudských práv. V praxi ide o koncept západného priestoru a jeho spojencov. Keď sa druhého marca našlo vo Valnom zhromaždení OSN 141 hlasov hlasujúcich za odsúdenie ruskej invázie Ukrajiny, dalo sa hovoriť o bezprecedentnej mobilizácii a jednote „medzinárodnej komunity“.

Keď ale príde na činy, táto komunita je podstatne užšia. V dôsledku ruského útoku na Ukrajinu možno v Európe vidieť zomknutie a posilnenie západnej orientácie. Dôkazmi sú aj schopnosť dohodnúť sa v bezprecedentnom čase na radikálnych sankciách, udelenie statusu kandidátskej krajiny Ukrajine a Moldavsku, a smerovanie Fínska a Švédska do NATO. Starý kontinent smeruje k vyššej miere jednoty a spolupráce.

Zvyšok sveta má ale skôr opačné smerovanie. Afrika je v praxi neutrálnym priestorom, v ktorom konzistentne rastie vplyv čínskej diplomacie. India je už notoricky neochotná vyjadriť sa o ukrajinskom konflikte jednoznačne. V Pacifiku pristupujú Spojené štáty k vágnym vojenským vyhrážkam voči suverénnym štátom. Liberálna demokracia stráca niekdajších spojencov a hrozí, že medzinárodná komunita bude menšinovým blokom.

Neovládateľná India

Čerstvá analýza denníka New York Times opakuje pozorovanie, že nákupmi surovín financuje ruskú vojnu nielen Čína, ale aj India. Lákavosť nákupu lacnej nespracovanej ropy doposiaľ vyhráva nad hrozbou diplomatických a politických následkov. India je oficiálne neutrálna, v praxi oportunistická. Krajinu, ktorá má byť do roku 2030 druhou najväčšou ázijskou ekonomikou, nemožno ignorovať zľahka.

Západní diplomati už nemajú výtlak na to, aby niekdajšieho spojenca odradili od relatívne priamočiarej sabotáže ich politiky. To je celkom vážny problém, pokiaľ je jej výsledkom nefunkčnosť sankcií a nátlaku, ktoré momentálne predstavujú vlajkovú loď západnej agendy.

Kontinentálne tromfy čínskej diplomacie

Rastúci vplyv Pekingu v Afrike je už známy problém. Minulý týždeň sa na tomto kontinente odohralo veľké turné generálneho riaditeľa pre africké záležitosti čínskeho ministerstva zahraničných vecí. V Pretórii vytiahol Wu Peng zo skrine odskúšanú rétoriku: treba podľa neho oddeliť medzinárodný obchod od západnej ideológie, rešpektovať princípy Charty OSN, priorizovať zásobovanie Afriky ropou a posilniť spoluprácu pri budovaní udržateľných zdrojov. Práve energetický sektor sa v Afrike osvedčil ako príležitosť pre čínsku ekonomickú diplomaciu. Čínske firmy stavajú všetko – od uhoľných elektrární po riečne priehrady. Projekty zo zvyku financujú čínske banky.

Hlasovanie o rezolúcii ES-11/1: za (zelené), proti (červené), zdržali sa (žlté), neprítomní (modré).
Zdroj: Jurta (Wikimedia Commons)
Hlasovanie o rezolúcii ES-11/1: za (zelené), proti (červené), zdržali sa (žlté), neprítomní (modré).

Výsledkom je rastúci pás neutrálnych štátov, ktoré dodávajú vážnosť otázke, o akej medzinárodnej komunite je vlastne reč.

Čínska diplomacia zároveň eroduje vplyv západu v Pacifiku. Miliardové investície do infraštruktúry ostrovných štátov nápadne pripomínajú africkú stratégiu. Západní analytici podotýkajú, že Pacifik zatiaľ odoláva priamemu poddaniu sa čínskemu vplyvu, a že región sa, naopak, kalibruje smerom k ostrejšej nezávislosti. Aj pokiaľ ale nejde o triumf, západ nemá čo oslavovať v regióne, na ktorý sa už nemožno spoľahnúť.

Vonkoncom aj použitie tvrdej moci, ktorá vždy ostáva v zálohe, znie v súčasnej situácii absurdne. Stačí si pripomenúť reakciu, ktorú si vyslúžili správy o údajnom pláne Šalamúnových ostrovov povoliť zriadenie čínskej vojenskej základne. Jeden austrálsky poslanec otvorene navrhol preventívnu inváziu. Vyjadrenie Bieleho domu sa priamej vyhrážke vyhlo a uspokojilo sa s vyjadrením hlbokého znepokojenia a možnosti „príslušnej reakcie“.

Priúzka komunita

Trendy jednotlivých kontinentov svedčia o triumfe regionalizmu a neutrality. Aj optimistický vývoj v Európe je v skutočnosti posunom k izolácii kontinentu. Namiesto medzinárodnej komunity by možno bolo na mieste hovoriť o kontinentálnych komunitách.

Zvláštnosť súčasnej terminológie je terčom aj pre Peking. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí v marci zdieľal populárny internetový vtip, ktorý spája pojem „medzinárodná komunita“ s mapou západných spojencov.

Situácia síce zatiaľ nie je až taká tragická, ako by si v Pekingu mohli želať, ale západ by si mal uvedomiť, že spriatelený medzinárodný priestor je čoraz užší.

Ďalšie dôležité správy

PK 24 Londýn - Britský premiér Boris Johnson opúšťa svoje sídlo na Downing Street 10 a smeruje do Dolnej snemovne britského parlamentu na hodinu otázok v Londýne v stredu 18. mája 2022. FOTO TASR/AP 

Britain's Prime Minister Boris Johnson leaves 10 Downing Street for the House of Commons for the weekly Prime Minister's Questions In London, Wednesday, May 18, 2022. (AP Photo/Alastair Grant)
Neprehliadnite

Boris Johnson chystá ďalšie radikálne kroky proti inflácii. Slovenská apatia je kuriozitou