Americký Fed znížil kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na úroveň 4,75 – 5,00 percenta. Podľa analytikov sa však neistota ohľadne budúceho vývoja po tomto rozhodnutí, resp. jeho okolností, zvýšila. Prvé nejednohlasné rozhodnutie od roku 2005 podčiarkuje výzvy, ktorým Fed čelí. Zmiešané ekonomické signály sťažujú rozhodovanie ohľadne monetárnej politiky s cieľom vyvažovať protichodné sily. To sa prejavuje v budúcich očakávaniach, keď medián budúcich očakávaní hovorí v prospech ďalšieho zníženia o 50 bázických bodov ešte v tomto roku, ale sú aj hlasy, že na tento rok už môže byť koniec.
Kým smer jazdy je evidentný, rýchlosť je oveľa menej istá. Primárnym cieľom Fedu zostáva mäkké pristátie, ale revízia vyššej neutrálnej sadzby smerom vyššie a obmedzené informácie ohľadne budúceho smerovania budú pravdepodobne spôsobovať pretrvávajúcu volatilitu trhov.
Trhy očakávajú medián sadzby v roku 2024 na úrovni 4,4 percenta, čo je pokles z júnových očakávaní na úrovni 5,1 percenta. V roku 2025 sa predpokladá zníženie o ďalších 100 bázických bodov, zatiaľ čo odhad dlhodobej neutrálnej sadzby sa mierne zvýšil na 2,875.
Ekonomická neistota poháňa politickú neistotu
Šéf Fedu Jerome Powell využil tlačovú konferenciu, aby zdôraznil, že Fed nemá vopred stanovenú cestu a varoval pred predpokladom, že súčasné tempo znižovania sadzieb bude automaticky pokračovať. Zopakoval, že rozhodnutia sa budú prijímať na základe pravidelných stretnutí, čo umožní Fedu pohybovať sa rýchlejšie, pomalšie alebo dokonca v prípade potreby pozastaviť uvoľňovanie. Dôležitou správou je, že Powell zostal optimistický, pokiaľ ide o ekonomiku, a to aj napriek známkam o tom, že trh práce stráca dych. Tým dal jasne najavo, že väčšie zníženie sadzieb prichádza z pozície sily, nie slabosti.
Zmiešané ekonomické signály spôsobili, že rozhodovanie je náročnejšie. Rozhodnutie znížiť sadzby napriek tomu, že rast HDP v 3. štvrťroku stále vyzerá silný, podčiarkuje rastúcu ekonomickú neistotu a posilňuje príbeh o „dvojprúdovej ekonomike“. Niektoré sektory zostávajú odolné, zatiaľ čo iné bojujú pod ťarchou vysokých úrokových sadzieb.
Veľké zníženie sadzieb zo strany Fedu jasne signalizuje jeho zámer podporiť americkú ekonomiku a doviesť ju k mäkkému pristátiu, teda do situácie, kedy sa inflácia dostane pod kontrolu bez spustenia recesie. Powell zopakoval, že zníženie sadzieb nie je znakom ekonomickej slabosti, ale skôr starostlivo nastaveným prístupom na udržanie rastu pri zvládaní inflačných tlakov. Tento akt vyvažovania je dobrou správou pre aktíva a iné rizikové aktíva, keďže Fed naďalej kráča po tenkej hranici medzi podporou ekonomiky a riadením inflácie.
Nedostatok usmernenia do budúcna podporí volatilitu trhu
Zameranie Fedu na dosiahnutie mäkkého pristátia v kombinácii s jeho revidovanými očakávaniami neutrálnych sadzieb pridalo na neistote na trhoch. Hlavným dôvodom je nedostatok jasného usmernenia zo strany predsedu Fed Powella. Spolu s rastúcim rozptylom medzi prognózami jednotlivých členov FOMC zdôrazňuje potrebu, aby sa trhy pripravili na väčšiu neistotu. Hoci je smerovanie Fedu jasné, tempo budúcich znižovaní bude výrazne ovplyvnené nadchádzajúcimi ekonomickými dátami. Pretrvávajúce riziká recesie v kombinácii s blížiacimi sa voľbami v USA signalizujú, že zvýšená volatilita by mohla pretrvávať aj v nasledujúcich mesiacoch.
Vplyv na americký dolár
Americký dolár sa počas tretieho štvrťroka obchodoval na slabšej strane, najmä v očakávaní zníženia sadzieb Fedu. Zatiaľ čo teória „Dollar Smile“ naznačuje, že dolár by mohol v scenári mäkkého pristátia oslabiť, čo by si vyžadovalo, aby ostatné veľké ekonomiky prekonali USA. Tento scenár sa v súčasnosti zdá byť nepravdepodobný. Eurozóna, Čína a dokonca ani Kanada nevykazujú žiadne známky, že by dokázali zatieniť ekonomickú silu USA, a to napriek určitému spomaleniu amerického rastu.
To znamená, že trajektória dolára zostáva závislá od údajov. Obdobia oslabenia sú možné, ak niektoré časti americkej ekonomiky zaváhajú, ale trvalý štrukturálny výpredaj sa zdá byť nepravdepodobný. V skutočnosti by širšie globálne spomalenie mohlo podporiť dolár prostredníctvom dopytu po bezpečnom prístave. Nadchádzajúce prezidentské voľby v USA by navyše mohli zvýšiť volatilitu. V tejto fáze zostáva pomer rizika a odmeny naklonený skôr v prospech sily dolára.
- Charu Chanana
Charu Chanana je marketingová strategička Saxo Markets so sídlom v Singapure. Má viac ako 10-ročné skúsenosti na finančných trhoch, naposledy ako vedúca ázijská ekonómka v Continuum Economics, kde jej kompetencie zahŕňali makroekonomické analýzy pre rozvíjajúce sa ázijské krajiny s kľúčovým zameraním na Indiu a juhovýchodnú Áziu. Je odborníčkou na analýzu a monitorovanie vplyvu domácich a vonkajších makroekonomických šokov na región. Charu sa umiestnila na vysokom mieste v prieskumoch predpovedí agentúry Bloomberg a médiá s ňou pravidelne konzultujú názory na trhy a ekonomiky. Bola široko citovaná v článkoch v tlači a často sa objavuje na CNBC, Bloomberg TV a Channel News Asia a v singapurských obchodných rádiách.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora