Farmasektor čelí po náročnej pandemickej epizóde novým problémom. Kým počas pandémie dokázali zo situácie profitovať primárne firmy, ktoré zvládli rýchly vývoj vakcíny proti novému koronavírusu a po schválení dokázali uzavrieť veľké kontrakty pre štáty po celom svete, dnes sú problémom (ešte stále) narušené dodávateľské reťazce a nedostatok liekov. Navyše, už sa v prípade niektorých firiem naplno prejavuje prílišné spoliehanie sa na vakcíny proti covid-19. V rebríčku top spoločností v zdravotníctve vidieť rozdiely medzi firmami, ktoré riskovali a úzko sa špecializovali, a takými, ktoré rozvíjali širšie portfólio a posilňujú svoje postavenie.
Hviezdne firmy z časov covidových vakcín trpia
Príklad prvej skupiny sú firmy BioNTech a Moderna. Tieto v pandémii vyslovene hviezdili, avšak si aj následne udržiavali dobré čísla. Napríklad Moderna ešte za 2. kvartál 2022 prezentovala stále výborné čísla: výnosy vo výške 4,7 miliardy dolárov, čisté príjmy 2,2 miliardy dolárov a veľmi slušný upravený zisk na akciu vo výške 5,24 dolárov. Avšak, už vtedy boli jasné signály, že biznismodel Moderny, postavený v značnej miere na vakcíne proti covid-19, speje do problémov. A to nielen kvôli klesajúcim predajom, ale aj v dôsledku enormných nákladov na výskum a vývoj, ktoré len v spomínanom kvartáli vystrelili na 1,4 miliardy USD. Inak povedané, len čisté náklady pohltili 30 percent výnosov z predaja vakcíny, ktorý navyše neustále klesal.
Moderna na tom o rok neskôr nie je lepšie, práve naopak. Za posledný rok prišla o 27 percent svojej hodnoty. Rovnaký problém, avšak s ešte horšími dopadmi, zažíva nemecký BioNTech. Ten za posledný rok stratil až 49 percent svojej hodnoty. V prípadoch oboch firiem nejde už len o to, či si dokážu udržať predchádzajúci úspech, ale potenciálne až o prežitie. Jediným východiskom je rýchlo preniesť overené postupy pri vývoji mRNA vakcín do ďalších liekových segmentov.
Tlak na zvyšovanie cien a privysoké výdavky na zdravotníctvo
Farmafirmy – podobne ako iné sektory – prešli prakticky z krízy do krízy. Po odznení pandémie ju okamžite vystriedala inflačná kríza. Vysoká inflácia znamená, že rastú náklady pri stagnujúcich príjmoch, a tým pádom sa musí šetriť. Navyše, narušené dodávateľské reťazce z čias covidu sa nepodarilo úplne obnoviť. Tým pádom tu máme nový problém: nedostatok liekov.
Problémom je, že väčšina účinných látok sa dnes vyrába v Číne alebo v Indii. Ak poriadne nefunguje dodávateľský reťazec, tak majú výrobcovia liekov v Európe a Severnej Amerike problém. A presne to sa dnes deje. Čelíme problému s dodávkami liekov. Tie sú nielen nedostatkové, ale aj zdraželi, tým pádom je tlak na rozpočty verejného zdravotníctva vyšší.
Výrobcovia liekov sa dnes viac ako kedykoľvek predtým sústredia na to, aby dodávali svoje výrobky na trhy, kde za ne dostanú čo najlepšie zaplatené. V praxi už vidíme odchody farmafiriem z trhov, kde vlády musia vo veľkom šetriť. Napríklad na prelome rokov 2022 a 2023 oznámili stiahnutie sa z Veľkej Británie americké firmy Eli Lilly a AbbVie. Finančne ich pôsobenie v Británii „dusilo“, preto sa rozhodli premiestniť časť svojich aktivít do výhodnejšieho prostredia.
Pri tlaku na ceny vidíme aj stále viac takzvaných reexportov liekov v štátoch, ktoré sa snažia výrobcov a distribútorov dotlačiť k čo najnižším cenám. Výrobcovia dnes oveľa viac ako v minulosti znižujú dodávky liekov do týchto krajín a logicky si vyberajú prednostne štáty, kde dostanú zaplatené viac. Toto je okrem iného aj prípad Slovenska, ktoré má pri kategorizácii ako podmienku neprekročiť cenový priemer troch najnižších cien v referenčných členských krajinách EÚ. Zámer možno dobrý, avšak v súčasnej situácii jasne prispieva k nedostatku liekov.
Rebríčku dominuje zdravotná poisťovňa
S mojimi kolegami, analytikmi v ApmeFX, sme dali dokopy rebríček TOP 20 spoločností v oblasti zdravotníctva. Ak by som mal zhrnúť kľúčové pozorovanie, najúspešnejšie sú v ňom firmy, ktoré majú široko rozložené aktivity, a nezávisia od jedného či dvoch špecifických segmentov.
Zaujímavosťou je, že jednotkou v rebríčku a firma s najvyššou kapitalizáciou nie je výrobca liekov, ale zdravotná poisťovňa. Konkrétne, americká UnitedHealthCompany má 70 miliónov klientov v USA a Latinskej Amerike a dokázal pri tomto kmeni postupným rastom a rozširovaním portfólia služieb zvýšiť organicky svoju trhovú kapitalizáciu na vyše 451 miliárd dolárov.
Ako „skokan roka“ sa dá označiť kapitalizáciou najsilnejšia farmaceutická firma súčasnosti, ktorou je americká Eli Lilly. Tá dokázala medziročne narásť o neuveriteľných 68 percent na 415 miliárd dolárov. Jej úspech je postavený na liekoch pre oblasť psychiatrie, kde je svetovým lídrom.
Až za Eli Lilly je v rebríčku svetovo najväčší farmaceutický gigant Johnson & Johnson. Táto firma sa okrem liekov a liečiv venuje aj oblasti hygieny, zdravotníckych pomôcok a ďalších materiálov pre zdravotnícky sektor. Johnson & Johnson okrem iného vyvinul aj úspešnú vakcínu proti covid-19, avšak tento produkt zostal v portfóliu doplnkovým a jeho predaje Johnson & Johnson neovplyvňujú. Ako to už pri veľkých firmách chodí, aj táto firma čelí súdnym sporom a posledný z úvodu tohto roka ohľadom niektorých problematických produktov pre deti čiastočne znížil jej ziskovosť aj valuáciu. Tá je dnes na hodnote 413 miliárd dolárov.
Z covidovej pandémie pozná široká verejnosť aj názov AstraZeneca. Opäť je to však firma, pri ktorej je covidová vakcína iba doplnkom portfólia. Táto firma sa sústreďuje najmä na liečbu rakoviny, infekcií, vysokého krvného tlaku, gastroenterologických a neurologických ochorení. Vďaka tomu dokázala medziročne zvýšiť trhovú kapitalizáciu o 41 percent na takmer 229 miliárd dolárov. A tento rok bez vakcíny proti covid-19, kde dopyt skôr klesá, očakáva celkový rast predaja o 15 percent.
Celkovo globálna situácia v sektore zdravotníctva a farmapriemyslu jasne potvrdzuje, že úspešné spoločnosti musia mať aktivity rozložené na viacero segmentov. Okrem toho musia byť dostatočne silné a mať lokálnych partnerov na ázijskom trhu, aby si vedeli zaistiť neprerušené dodávky účinných látok pre ich výrobu špičkových originálnych liekov. Firmy, ktoré sa držia týchto pravidiel, sú dnes mimoriadne úspešné. Naopak, firmy, ktoré všetko vsadili na vakcíny proti covid-19, sú dnes v problémoch.
- Peter Svoreň
Riadi medzinárodné operácie brokera APME FX TRADING EUROPE a je zodpovedný za aktivity v strednej Európe. Je členom vrcholového manažmentu spoločnosti APME FX TRADING EUROPE, vedie oddelenie investičného výskumu a je členom výboru pre riadenie rizík. Má inžiniersky titul z podnikovej ekonomiky a manažmentu. Okrem práce na uvedených projektoch sa zaujíma o nové technológie a najnovšie trendy na finančných trhoch
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora