Je to už takmer desaťročie, čo som sa vzdal práce na plný úväzok na finančných trhoch. Trhové zvláštnosti ma ale stále fascinujú, najmä keď vysielajú signály, ktoré sú v rozpore so všeobecne uznávaným konsenzom medzi analytikmi a investormi. Vzhľadom na všetky sklamania v roku 2022 sú vyhliadky na nový rok dosť nepriaznivé. Veľké korporácie oznamujú prepúšťanie a Medzinárodný menový fond predpovedá, že najmenej jedna z troch krajín zažije v tomto roku recesiu.

Dôvody takéhoto pesimizmu nie je ťažké nájsť. Veľké inflačné prekvapenia v roku 2022 spustili masívne a rýchle sprísnenie menovej politiky vo väčšine veľkých ekonomík a kľúčové centrálne banky pokračujú s jastrabím slovníkom. Hoci Federálny rezervný systém Spojených štátov amerických v decembri znížil výšku zvýšenia úrokových sadzieb zo 75 bázických bodov na 50 bázických bodov, dal jasne najavo, že ďalšie zvýšenia sadzieb sú pravdepodobné – a že zníženie sadzieb v roku 2023 nie je v pláne. Horšie je, že mnohé ďalšie problémy, ako napríklad ruská vojna na Ukrajine, naďalej tlejú a ohrozujú dodávateľské reťazce, finančné trhy a ekonomiky po celom svete.

V určitom bode mojej kariéry som sa zoznámil so starým almanachom, ktorý ponúkal nekonečné množstvo heuristiky o minulej výkonnosti amerických akciových trhov. Jedna výnimočná štatistika, ktorá ma vždy fascinovala, je päťdňové pravidlo. To znie, že

ak index S&P 500 dosiahne čistý zisk počas prvých piatich obchodných dní kalendárneho roka, akcie budú mať počas celého roka dobrý výkon. Keď som požiadal svojich kolegov, aby túto štatistiku skontrolovali za obdobie rokov 1950 až 2014, zistili, že to platí viac ako v 80 percentách prípadov.

V prvých piatich dňoch roku 2023 trh vzrástol o niečo viac ako jedno percento, čo znamená, že existuje viac ako 80-percentná šanca, že bude v roku pozitívny – aspoň podľa päťdňového pravidla. Ale predtým, než sa ponáhľate kúpiť si svoje obľúbené akcie, dovoľte mi pridať niekoľko zrejmých upozornení. Po prvé, akciový trh má tendenciu viac rásť ako klesať: roky poklesu nie sú ani zďaleka také časté ako roky rastu. To nie je nijak zvlášť prekvapujúce, ak vezmeme do úvahy významnú úlohu, ktorú akciové trhy zohrávajú vo financiách a tvorbe ekonomického rastu.

Po druhé, pravidlo piatich dní nie je vzduchotesné. Existuje takmer 20-percentná šanca, že rastúci trh počas prvých piatich obchodných dní skončí nakoniec v poklese. O výsledku napokon rozhodnú ekonomické podmienky, nie nejaká starodávna heuristika. Napokon, prečo by prvých päť dní malo byť pre akciové trhy niečo určujúce? Je pochopiteľné, že mnohí retailoví a inštitucionálni investori by chceli signalizovať dôveru pre tento rok, ale neexistuje žiadny fundamentálny ekonomický dôvod, prečo by sa toto obdobie malo považovať za obzvlášť prediktívne.

Iný nedávny vývoj však ponúka určitý dôvod na nádej. Komentátori môžu čoskoro zmeniť svoju pesničku, a to by mohlo spraviť investorov prístupnejším k prijatiu iného naratívu, ako je ten, ktorý ich správanie doteraz ovplyvňoval. Vidím tri dôvody, prečo by sa to mohlo stať.

The Dow Jones Industrials Lost 2.5% Following Poor Economic Reports
Neprehliadnite

Ako si Goldman Sachs robí z investorov žarty. A prečo sa mŕtva Tina otáča v hrobe

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa