Z digitálnych obrov je práve Facebook v poslednom čase pod suverénne najväčším tlakom. Viac ako regulácie mu však vrásky na čele robia interné problémy. Z káuz posledných mesiacov sa zdá, že Mark Zuckerberg, ako kľúčová postava Facebooku, zabudol na prvotný cieľ platformy, a tým je spájať ľudí.

Niekoľko škandálov za sebou

Najsilnejšie obvinenia z posledných týždňov hovoria o tom, že sociálna sieť uplatňovala na kontrolu komunikácie celebrít, politikov a ďalších slávnych ľudí iné pravidlá, akým čelili bežní užívatelia siete.

Znepokojivé je aj zistenie, že Facebook v princípe ignoroval informácie o drogách a obchodovaní s ľuďmi. Interné dokumenty naznačujú, že interní zamestnanci – fact-checkeri – síce označovali informácie o obchode s ľuďmi a príspevky spojené s činnosťou drogových kartelov, avšak reakcia Facebooku bola údajne „slabá“.

Ďalším obvinením je, že algoritmus je nastavený tak, aby uprednostňoval konfliktný obsah pri odporúčaní videí a príspevkov. Tým sa má podporovať primárny zámer – zvýšiť úroveň interakcií. Na verejnosť tieto indície vyniesla whistleblowerka Frances Haugenová.

Dokumenty, ktoré prenikli do médií, tiež ukazujú, že Facebook si je plne vedomý toho, že platforma Instagram je pre tínedžerov toxická. Z prieskumu zadanom Facebookom jasne vyplynulo, že Instagram nie je vhodným miestom najmä pre mladistvých ľudí, pretože zhoršuje ich vlastný obraz o sebe.

Výkon spoločnosti Facebook Inc. za 5 rokov
Zdroj: www.investing.com
Výkon spoločnosti Facebook Inc. za 5 rokov

Dôsledkom sú okrem iného depresie a ďalšie negatívne následky v sociálnej komunikácii. Čo je zarážajúce, je nezverejnenie tejto štúdie zo strany Facebooku. Ukazuje sa, že Zuckerbergov gigant zdieľa s verejnosťou iba také dáta a zistenia, ktoré mu vyhovujú.

Tým ale problémy firmy nekončia. Jej vlastní akcionári firmu žalujú. Dôvod? Časť akcionárov hovorí, že Facebook dal americkej Federálnej obchodnej komisii 5 miliárd dolárov na vyriešenie škandálu známeho ako prípad Cambridge Analytica. Po ročnom vyšetrovaní prípadu musel Facebook v USA zaplatiť rekordnú pokutu 5 miliárd dolárov za „oklamanie“ používateľov o tom, že uchová ich osobné údaje v súkromí.

To však firma neurobila. Facebook tým porušil dekrét o súhlase z roku 2012 tým, že zdieľal informácie patriace 87 miliónom užívateľom s už neexistujúcou britskou politickou poradenskou spoločnosťou Cambridge Analytica. Tento škandál skresal hodnotu akcií Facebooku v roku 2018 až o 40 percent.

Akcie Facebooku trpia

Akciám sa od spustenia série obvinení veľmi nedarí. Facebook by mal čoskoro zverejniť viac podrobností o vlastnom výskume a o tom, ako sociálna sieť Instagram ovplyvňuje duševné zdravie mladistvých. Tieto informácie by mali byť najskôr zdieľané iba s určitými inštitúciami v USA, neskôr sa však počíta s ich oficiálnym zverejnením na verejnosti.

Bude zaujímavé sledovať, aké dáta a informácie v najbližších týždňoch zverejní vedenie Facebooku a ako na ne budú reagovať investori. Už teraz je však zrejmé, že zakladateľ Facebooku bude opäť, podobne ako v prípade Cambridge Analytica, čeliť vážnym obvineniam.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora