22. majstrovstvá sveta vo futbale sú v plnom prúde, ale kto by si na začiatku tohto storočia pomyslel, že ich môže hostiť maličký Katar? Napriek tomu sme tu a jediným prekvapením je, že to nie je až také prekvapujúce.
Veľkú časť svojej profesionálnej kariéry som skúmal súvislosti medzi touto krásnou hrou a globálnou ekonomikou. V Goldman Sachs a predtým vo Swiss Bank Corporation som sa oddával svojim dvojitým posadnutiam tým, že som predsedal špeciálnym jednorazovým publikáciám pre každé majstrovstvá sveta od roku 1994 do roku 2010. Po jednej som dostal osobné správy od vyšších centrálnych bankárov z celého sveta. Niektorí mi povedali, že to bola najlepšia publikácia, ktorú sme vydali, čo bolo vzhľadom na to, ako často sme publikovali o ekonomických udalostiach a trhoch, zábavné a zároveň bolo o čom premýšľať. Presvedčili sme národných lídrov a hlavné futbalové osobnosti, aby nám hostia napísali. Pri jednej príležitosti si Alex Ferguson, legendárny manažér Manchestru United, vybral svoj najlepší svetový tím všetkých čias.
Do dnešného dňa sa mi podarilo zúčastniť šiestich majstrovstiev sveta, ktoré organizovali Spojené štáty, Francúzsko, Južná Kórea a Japonsko, Nemecko, Južná Afrika a Brazília. Z týchto skúseností môžem pridať svoj hlas k tým, ktorí podujatie označujú za jedno z najkrajších inkluzívnych stretnutí mnohých rôznych národností a kultúr. Príchod fanúšikovských zón, ktorý sa skutočne rozbehol po majstrovstvách sveta 2006 v Nemecku, stelesnil tohto ducha, hoci som to najintenzívnejšie zažil v Soule v roku 2002.
Súvislosť medzi futbalom a stavom svetovej ekonomiky je zjavná vo výbere hostiteľov turnaja. Myslím si, že je neodškriepiteľný fakt, že výber Juhoafrickej futbalovej federácie FIFA v roku 2010, Brazílie v roku 2014, Ruska v roku 2018 a teraz Kataru bol založený na neustálom raste takzvaných rozvíjajúcich sa ekonomík počas prvých dvoch desaťročí tohto storočia. Dlho som si myslel, že ďalšie dve krajiny BRICS (skupina zahŕňajúca Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku) by sa v budúcnosti mohli pridať k malej skupine hostiteľov.
Ale vzhľadom na to, že mnohé veľké krajiny sa v posledných rokoch obrátili dovnútra, sú už dni, keď sme chceli usporiadať toto podujatie, zrátané? Bude pre ašpirujúce krajiny s rozvíjajúcimi sa trhmi čoraz ťažšie uspieť v usporiadaní najsledovanejšieho turnaja sveta? Alebo naopak, mohol by sa svet čoskoro posunúť späť k spokojnejšiemu, globalizovanejšiemu a inkluzívnejšiemu medzinárodnému poriadku? Dalo by sa dokonca položiť hlbšiu otázku: je FIFA popredným alebo zaostávajúcim ukazovateľom svetovej ekonomiky a stupňa globalizácie?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?