Ceny takmer všetkých tried aktív okrem komodít v súčasnosti zaznamenávajú prudké prepady. 

Väčšina investorov má hlavu v smútku, pretože stráca 30 až 50 percent hodnoty svojho portfólia. Sú však aj takí, čo prichádzajú o všetko. 

Prečo?

Existuje jeden zaručený spôsob, ako sa dostať na mizinu. Volá sa obchodovanie na páku

Pákový efekt je stratégia, pri ktorej investor investuje peniaze, ktoré nemá, aby dosiahol vyššie zisky, resp. aby do hry mohol vstupovať s nižším kapitálom. Môže tak investovať niekoľkonásobne viac. Svojím spôsobom je to zmluva s diablom a ak ju niekto podpíšete, musí rátať zo všetkým. Aj s tým, že stratí všetko. 

Veľkí investori chápu, že pákový efekt so sebou prináša aj bolesť v podobe obrovských strát. Pozrime sa na to, čo niektoré investičné legendy hovoria o rizikách pákových obchodov. 

Ray Dalio, šéf najväčšieho hedžového fondu: ,,Využitie pákového efektu je ako hrať ruskú ruletu. Skôr či neskôr dostanete guľku do hlavy."

Charlie Munger, pravá ruka Warrena Buffetta: „Inteligentných mužov dostanú na mizinu tri veci: alkohol, dámy a pákovanie.“ 

A v neposlednom rade Warren Buffett učí: „Na tomto svete skutočne nepotrebuješ obchodovať na páku. Ak si šikovný, zarobíš veľa peňazí aj bez toho, aby si si požičiaval.“

Pákový efekt je najväčšia pasca

Investičné legendy ako aj historické dáta jednoznačne potvrdzujú, že obchody na páku vás dovedú na mizinu. Bohužiaľ, žijeme v ekonomike postavenej na dlhoch a pákovanie je jej neoddeliteľnou súčasťou. K takzvaným marginovým obchodom je možné dostať sa na pár klikov. Je to pasca, do ktorej sa ľahko dostať ale ťažko je z nej uniknúť.

Finančná páka znásobuje zisky smerom nahor, ale pri prepadoch vás môže finančne zruinovať. Záchranou proti vynulovaniu účtu je mať dostatok hotovosti, ktorú musíte pri každom poklese dolievať. Inými slovami, finančná likvidita je jedinou poistkou proti stratám na pákových obchodoch ale tú si nemôže dovoliť každý. 

Ponaučenie z krízy 

Súčasný kolaps na trhoch so sebou znova prináša jednu dôležitú lekciu. Pákový efekt je toxický a investori by sa mu mali vyhýbať veľkým oblúkom. 

Investovanie s pákou alebo na dlh je ako užívanie drog. Na začiatku je to väčšinou veľká zábava, smiech a eufória, ale keď sa trhy otočia proti vám, dostaví sa bolehlav a depresia. 

Aj to je možno jedným z dôvodov, prečo toľko ľudí stráca finančne zdravie. 

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora