Európske aerolínie čelia najťažšej situácii vo svojej modernej histórie. Viera v rýchle oživenie po koronakríze nevyšla a dopravcovia sa pripravujú na novú realitu. Ľudia budú trvalejšie lietať o dosť menej ako pred pandémiou.
Len minulý týždeň európske aerolínie oznámili, že znížia stavy zamestnancov o desaťtisíce pracovníkov. Spoločnosti Ryanair, Lufthansa, British Airways, Scandinavian Airlines a Air France-KLM dohromady zrušia 32-tisíc pracovných miest. Ďalšie aerolínie ich v tomto smere budú nasledovať.
Znižovanie stavov bude prebiehať niekoľkými spôsobmi, ktoré by mali zmierniť zbytočný sociálny dosah, napríklad preraďovaním pracovníkov z plných úväzkov na čiastočné, rozsiahlymi stop-stavmi alebo realizáciou predčasných odchodov do starobného dôchodku.
Warren Buffett odpredal všetky podiely v leteckej spoločnosti
Napríklad 80-tisíc z celkom 130-tisíc zamestnancov Lufthansy už teraz funguje v režime skráteného pracovného času. Letový rozvrh nemeckého leteckého dopravcu číslo jedna sa intenzitou zabezpečovaných liniek vrátil zhruba na úroveň roku 1955. Okolo tritisíc denných letov spoločnosti bolo zrušených a 92 percent jej leteckej flotily je uzemnených.
V ďalších mesiacoch dorazí naozajstné „cunami“ prepúšťanie, varujú experti z leteckej brandže. Bez pomoci vlád bude vraj odvetvie úplne zdecimované. Aerolínie British Airways minulý týždeň oznámili, že budú zrejme musieť prepustiť viac ako štvrtinu svojich zamestnancov.
Celosvetové tržby civilnej leteckej dopravy tento rok poklesnú až o 55 percent, čo zodpovedá 314 miliardám dolárov, uvádza International Air Transport Association.
Vlády sa zrejme výrazne vložia do situácie a budú aerolínie masívne zachraňovať. Lufthanasa intenzívne rokuje s nemeckou vládou o finančnej pomoci. Pomoc už získala od švajčiarskej vlády, rokuje tiež s vládou rakúskou a belgickou. V problémoch je tiež český dopravca SmartWings, ani on sa zrejme nezaobíde bez pomoci vlády.
Autor článku Lukáš Kovanda je hlavným ekonómom investičnej spoločnosti Czech Fund