Aj keď nepriaznivé počasie spôsobilo káve, kakau a cukru veľké zisky, tento rok zatiaľ patrí kovom, najmä zlatu a striebru. Bloomberg Commodity Total Return Index posilnil v tomto roku celkovo o 3,5 percenta, pričom silné zisky v drahých kovoch, mäkkých komoditách a v menšej miere aj priemyselných kovoch kompenzovali straty v energetickom sektore a v sektore obilnín, kde ceny zostávajú utlmené po ďalšom roku silnej úrody.
Zo sektorov bude prezidentské voľby v USA najpozornejšie sledovať energetický sektor, keďže obaja kandidáti majú diametrálne odlišné názory na tradičné a obnoviteľné zdroje energie. Trumpova prorastová energetická politika by mohla časom vyvíjať tlak na znižovanie cien energií z dôvodu vyššej produkcie a zároveň vyvíjať tlak na OPEC+, aby ich podporoval, zatiaľ čo víťazstvo Harrisovej by zachovalo politiku podporujúcu využívanie elektrických vozidiel a obnoviteľnej energie, ktoré si vyžadujú veľké množstvo priemyselných kovov potrebných na zelenú transformáciu, od medi a lítia až po striebro, hliník a kobalt.
Na rozdiel od energetiky by sa investičným kovom, ako je zlato, mohlo dariť bez ohľadu na výsledok volieb. Riziko rozsiahlych nekrytých vládnych výdavkov na infraštruktúru, obnoviteľnú energiu alebo sociálne programy, obchodných vojen medzi USA a Čínou či znižovania daní by mohlo vyvolať nové obavy o infláciu a rastúce úrovne vládneho dlhu. V tomto prípade by mohli investori hľadať „útechu“ v bezpečných aktívach. V prípade, že voľby v USA povedú k zablokovanému Kongresu, obmedzené fiškálne výdavky zvýšia riziko recesie, čo by si vyžiadalo silnejšie uvoľňovanie zo strany Fedu. To by rovnako znamenalo podporu pre zlato.
Za rekordnými cenami zlata stoja okrem všeobecnej príťažlivosti bezpečného prístavu faktory ako obavy z globálneho vývoja, fiškálna rozšafnosť, či „dedolarizácia“ zo strany centrálnych bánk. Vzhľadom na to, že tieto základné trendy dopytu nezmiznú v blízkej budúcnosti, očakávame ďalší rast zlata pred koncom roka a tiež v roku 2025, keď má žltý kov potenciál dosiahnuť ďalšiu psychologickú hranicu 3 000 USD. Podporené stabilizáciou v sektore priemyselných kovov, by striebro mohlo potenciálne dosiahnuť ešte lepšie výsledky, najmä vzhľadom na jeho relatívnu lacnosť v porovnaní so zlatom. To by mohlo viesť k tomu, že v budúcom roku dosiahne 40 USD. To predstavuje konzervatívny cieľ pomeru zlato-striebro na úrovni 75 v porovnaní so súčasnou úrovňou okolo 83.
Cena ropy Brent zostane v dohľadnej budúcnosti v pásme okolo 70 USD
Septembrový prepad ceny ropy Brent pod 70 USD sa ukázal byť relatívne krátkodobý. Trh dospel k záveru, že pri takýchto nízkych cenách a s hedge fondmi, ktoré držia rekordnú krátku pozíciu by na odôvodnenie nižších cien bola potrebná recesia. Odhadovaná pravdepodobnosť recesie v USA v budúcom roku je len 25 percenta, no vplyv vyšších úrokových sadzieb je stále neistý.
Kombinácia robustného rastu produkcie mimo OPEC+ a slabého dopytu, najmä v Číne, kde rast dopytu v roku 2024 klesol na niekoľko stoviek tisíc barelov denne z približne 1,3 milióna barelov denne v roku 2023, pravdepodobne obmedzí rast cien v nasledujúcich mesiacoch. Časť pozornosti na strane ponuky je zameraná na Líbyu, kde by dlhodobé narušenia dodávok mohlo pomôcť zúžiť trh, a na OPEC+, kde sledujeme, či bude naďalej odkladať plánované zvýšenie produkcie, teraz naplánované na december. Po tom, čo strávila ropa tento rok značný čas okolo 80 USD, očakávame, že cena ropy Brent zostane v dohľadnej budúcnosti v pásme okolo 70 USD, pričom nejaká geopolitická udalosť alebo oživujúca sa Čína by mohli znamenať nárast.
Dopyt po medi sa zotavuje
Cena medi sa stabilizovali po poklese v polovici roka, ktorý prišiel po krátkodobom náraste na historické maximá koncom mája väčšinou zo strany špekulantov. Tí hľadali vyššie ceny v prostredí rastúceho dopytu zo strany energetickej transformácie a dátových centier v súvislosti s umelou inteligenciou. Pokles od mája do augusta ďalej zhoršil neustály rast zásob, najmä v Číne, čo bolo vnímané ako znak slabého dopytu. To nakoniec donútilo ceny klesnúť na úrovne, ktoré teraz začali dopyt stimulovať.
So stabilizujúcim sa výhľadom dopytu sa pozornosť obrátila aj na problematickú stranu ponuky po znížení produkcie v Čile a Peru, dvoch najväčších svetových dodávateľov. Kombinácia nižších nákladov na financovanie, keď Fed znižuje sadzby, snahy vyhnúť sa recesii v USA, stabilizujúceho sa rastového výhľadu v Číne a pokračujúceho dopytu po zelenej transformácii, pomôžu podporiť ceny medi v poslednom štvrťroku a otvoria dvere pre ďalšie, no v tejto fáze nie až také výrazné zisky, aké sme videli začiatkom roka 2024.
- Ole Hansen
Ole Hansen je odborníkom v obchodovaní s využitím všetkých druhov investičných nástrojov. Môže sa pochváliť viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami s nákupmi aj predajmi. Do Saxo Bank prišiel v roku 2008 a stal sa súčasťou jeho strategického a analytického tímu ako vedúci stratégie komodít. Pred príchodom do Saxo Bank Ole Hansen 15 rokov pracoval v Londýne, kde bol zodpovedný za chod obchodného výkonného tímu pre multi-asset Futures a Forexové hedžové fondy. V súčasnosti sa sústreďuje predovšetkým na vývoj komodít. Jeho týždenná správa na tému komodity je pravidelne publikovaná na online báze a v printových médiách po celom svete.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora