Najnovší vývoj konfliktu na Ukrajine vyhrocuje aj situáciu okolo energií. Rusko, ktorému ide o veľa, sa snaží držať tvrdú líniu a využívať energetickú kartu ako jeden z posledných tromfov, ktoré voči Západu drží v ruke. Rusko sa tvári, že v žiadnom prípade nie je pripravené na kompromisy. Svedčí o tom aj dekrét o platbe za energie v rubľoch, ktorý Putin podpísal minulý týždeň.

Rusko stavia na to, že je pre celú Európu, ale osobitne pre niektorých jej členov, dominantným dodávateľov najmä zemného plynu. Túto pozíciu sa bude snažiť naďalej naplno využiť. Na druhej strane sú štáty EÚ, ktoré jednotne hovoria, že platby v rubľoch nebudú realizovať a, navyše, chcú ďalej zintenzívniť opatrenia na zníženie závislosti od ruských energií. Aktuálne napätie preverí pozície štátov voči Rusku. Kým niektoré štáty sa striktne dištancujú od tejto krajiny a dokonca Litva už zastavila odber plynu z Ruska, iné sú viac opatrné pri svojich vyjadreniach a pri ďalších začíname vidieť celkom pevné vzťahy. V citlivej pozícii je napríklad Švajčiarsko, ktoré vďaka svojej neutralite a bankovému sektoru realizuje až 80 % všetkých obchodov Ruska s nerastnými surovinami, ale nedávno sa pripojilo k sankciám voči Rusku.

Nerastné bohatstvo Ukrajiny je pre agresora lákadlom

Možná kontrola zdrojov nerastného bohatstva na Ukrajine môže byť jedným z dôvodov, ktoré Kremeľ utvrdili v rozhodnutí napadnúť Ukrajinu. Náš východný sused má totiž na svojom území nerastné zdroje vo veľkých objemoch a v obrovskej hodnote. Reč je o veľkých zásobách uhlia, železnej rudy, zemného plynu, mangánu, soli, ropy, grafitu, síry, kaolínu, titánu, niklu, horčíka, dreva a ortuti. Ukrajina má napríklad druhé najväčšie známe zásoby zemného plynu v Európe (hneď po Rusku), odhadované na 1,09 bilióna metrov kubických. Pritom cena zemného plynu sa len za posledný mesiac posilnila o 20 %, nehovoriac náraste v stovkách percent v minulom roku.

Od OPEC pomoc v tejto situácii nepríde

Zlou správou je, že OPEC+ tvrdohlavo zotrváva na svojej pozícii a nemieni vyradiť Rusko z obchodovania, ani zvýšiť úroveň ťažby ani napriek vysokým cenám ropy. Minister energetiky Spojených arabských emirátov Suhail al-Mazrouei hovorí, že OPEC+ sa vždy snaží o stabilizáciu trhov a rôznorodosť dodávok, čo ide priamo proti požiadavke o odrezanie Ruskej federácie z trhov ako dodávateľa ropy. Al Mazrouei, ktorý býval prezidentom OPEC, ďalej povedal, že objemy dodávané Ruskom dnes nevie nahradiť žiadna iná krajina. A nezabudol pridať mantru, že politika by nemala stáť v ceste úsiliu OPEC+ zodpovedne riadiť energetické trhy. Čakať v tejto konštelácii od arabských štátov, ktoré sú kľúčové v aliancii, že vyvinú tlak na Rusko, je očividne zbytočné.

Zdá sa, že Čína a India budú Rusko podporovať

Celej situácii neprospieva ani pozícia dvoch veľkých ázijských štátov – Indie a Číny. Obe krajiny majú obrovské množstvo obyvateľov, ktorých životná úroveň rastie, a s ňou aj spotreba komodít, predovšetkým ropy. Obe krajiny jej dovážajú obrovské množstvá a – rovnako, ako všetci –, bojujú s vysokou cenou. Súčasná situácia im ponúka výhodné riešenie: kúpu lacnej ropy z Ruska. India na čele s nacionalistickým premiérom neváha a hlási sa k obnoveniu partnerstva s Ruskom. S alibistickým argumentom, že vojna na Ukrajine sa jej netýka, sa India snaží ušetriť, a zároveň tým pomáha Rusku získavať financie za ropu, ktorú západný svet nechce.

Čína je najväčším samostatným nákupcom ruskej ropy. Podľa IEA v roku 2021 kúpila v priemere 1,6 milióna barelov ruskej ropy denne. Tento štát už roky nakupuje stále viac ruskej ropy a nebude žiadnym prekvapením, ak „uchmatne“ aj ďalšiu, tentoraz dokonca zľavnenú ropu z Ruska.

Odporúča sa držať investície v menej rizikových aktívach

Obchodovanie s komoditami je dnes veľmi rizikové: aj keď sa rast zdá byť nevyhnutný – a teda investícia jasne zisková – vývoj je nepredvídateľný. Na trhu sa nafukujú cenové bubliny, ktoré môžu kedykoľvek spľasnúť. Drobní investori by sa mali držať v dnešných neistých časoch primárne menej rizikovejších aktív. Navyše, vysoké ceny už začínajú tlačiť ekonomiky do stagnácie a nie je vylúčené, že nás čaká pád do recesie. V tejto situácii treba byť pri investovaní zvlášť opatrný a vsádzať skôr na konzervatívne aktíva.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora