Až do prepuknutia vojny na Ukrajine bol kľúčovou témy energetiky prechod na zelené, obnoviteľné zdroje. To sa síce útokom Ruska na Ukrajinu nezmenilo, ale konflikt priniesol vyslovené „oživenie“ tradičného energetického sektora založeného na fosílnych palivách. Agendou, ktorú vidím denne na stránkach médií, je otázka zbavenia sa energetickej závislosti od Ruska.
S tým súvisí nielen prechod na zelené zdroje – ktorý je koncovým, avšak ešte veľmi vzdialeným cieľom – ale aj diverzifikácia zdrojov. Inak povedané, v aktuálnej situácii sa zdá, že otázka najbližších rokov nie je rozhodovaním medzi fosílnymi a zelenými palivami, ale čaká nás pomerne dlhá koexistencia týchto zdrojov. To bezpochyby pomáha energetickému sektoru, čo vidno na výsledkoch aj cene akcií.
Priveľká závislosť na lacných energiách neodíde zo dňa na deň
Problémom Európy aj zvyšku sveta je vysoká závislosť na fosílnych palivách. Dnes oveľa viac ako kedykoľvek predtým vidíme, že táto závislosť je veľkým problémom. So snahou „odstrihnúť“ sa od ruských zdrojov sa do stredobodu dostáva to, ktoré krajiny majú zásoby ropy a plynu väčšie ako iné. Volanie o diverzifikácii dodávateľov je pochopiteľné, avšak nie je jednoduché.
Okrem otázky nedostatočných zdrojov (napríklad skvapalnený zemný plyn LNG Európe nedokážu dodať v dostatočnom objeme dodávatelia z Blízkeho východu a USA, aj keby veľmi chceli) je tu aj nepríjemný zvyk: sme naučení na fungovanie na lacnom plyne a rope z Ruska a tento mechanizmus sa nedá zastaviť zo dňa na deň. Prirodzene, vojna na Ukrajine ovplyvňuje aj investovanie v sektore energetických spoločností práve v Európe. Ak by som to mala zhrnúť, tak v sumáre jasne platí, že zo situácie vytvorenej konfliktom energetické firmy výrazne profitujú a posilňujú.
Shell strojnásobil svoj zisk
Royal Dutch Shell je globálne najväčšou firmou v obchode so skvapalneným zemným plynom a patrí medzi top hráčov na trhu s ropou. Aj keď sa rozhodol odísť z ruského trhu, jeho výsledky v úvode roka sú excelentné. Konkrétne, vykázal najvyššie štvrťročné zisky v histórii, a to aj vďaka tomu, že využil volatilitu na globálnych energetických trhoch po ruskej invázii na Ukrajinu.
Zisk firmy Shell narástol v prvom kvartáli 2022 na 9,1 miliardy dolárov, čo je takmer trojnásobok výsledku za rovnaké obdobie 2021 (3,2 miliardy dolárov). Týmto číslom prekonal aj odhady analytikov (tí očakávali ziskovosť 8,7 miliardy dolárov).
TotalEnergies SE chce rásť najmä v zelenej energetike
Energetické firmy si v posledných rokoch jasne uvedomili, že sa musia pripravovať na novú realitu založenú na obnoviteľných zdrojoch energie. Všetci veľkí hráči prijali stratégie postupného prechodu k uhlíkovej neutralite. Patrí medzi ne aj francúzska TotalEnergies.
Tento pôvodne ropný gigant chce do roku 2030 zvýšiť svoju produkciu energie o 30 percent, pričom polovicu tohto rastu má pokryť elektrina z obnoviteľných zdrojov a druhú polovicu LNG. Pre investorov je dlhodobá stratégia dôležitá, pretože hovorí ekonomickej udržateľnosti. Je totiž zrejmé, že prechod na čistú energiu a zelené investície nie je len trendová, dočasná záležitosť.
BP odpísala najväčšiu investíciu v Rusku
Britská firma BP utrpela na odchode z Ruska najviac. „Odovzdanie“ takmer 20 percent podielu v ruskom gigantovi Rosnefť vyšlo firmu na 1,5 miliardy dolárov. Aj napriek tejto strate však BP reportuje štvrťročný zisk 6,2 miliardy dolárov, čo je zásadný nárast v porovnaní s 4,1 miliardy dolárov z minulého štvrťroku. A aj keď cena ropy kolíše v poslednom čase pomerne intenzívne, očakáva sa skôr nárast jej ceny do konca roka 2022, čo môže ďalej podporiť cenu akcií BP.
Nórsky Equinor ASA ukazuje vzorovú cestu od plynu k obnoviteľným zdrojom
Ukážkový prechod od ťažby ropy a plynu k obnoviteľným zdrojom a nízkouhlíkovým riešeniam ukazuje nórsky gigant Equinor, predtým známy pod menom Statoil. Firma má ambíciu stať sa do roku 2050 energetickou spoločnosťou produkujúcou nulovú, čistú energiu.
Vojna na Ukrajine a z nej plynúce znehodnotenie aktív v poslednom štvrťroku Equinor síce pocítil, avšak v 1. kvartáli si celkovo zaknihoval historicky najvyšší štvrťročný zisk pred zdanením vo výške 18 miliárd dolárov. Kto je ako investor presvedčený o tom, že budúcnosť energetických firiem je v oblasti obnoviteľných zdrojov, môže byť práve nórsky gigant vhodnou investíciou. Equinor totiž podľa uskutočnených krokov myslí prechod na veternú, solárnu a vodnú energie vážne.
V súčasnosti je skutočne fascinujúce pozorovať, ako sa v energetickom sektore mení paradigma v dôsledku vojenského konfliktu na Ukrajine. Nutnosť prechodu na obnoviteľné energie dnes do popredia vyniesol skvapalnený plyn LNG, ktorý možno do Európy dovážať napríklad z USA či Kataru. LNG je síce fosílne palivo, avšak svojím profilom pri spĺňa nároky na prechodný energetický zdroj do doby, kedy budú ekonomiky schopné fungovať na čisto obnoviteľných zdrojoch.
Prechod na obnoviteľné zdroje je nevyhnutnosť, ktorú nikto nespochybňuje ani v čase vojny na Ukrajine, ktorá do popredia výrazne dostala klasickú ropu a plyn. Ak sa touto optikou pozrieme na štvoricu spomenutých energetických spoločností, ukazuje sa ako najzaujímavejšou voľbou pre investorov nórsky Equinor. Má biznis model a podmienky svojho pôsobenia má realisticky nastavené tak, že prechod na zelenú energiu sa zdá byť nespochybniteľný.
- Lucia Žárska
- Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora