Najbohatší muž sveta očakáva recesiu. Elon Musk, CEO spoločnosti Tesla v rozhovore pre Reuters povedal, že má „super zlý pocit“ z ekonomiky a preto bude musieť zrušiť približne 10 percent pracovných miest.
Musk pritom nie je sám, kto má takýto názor. Jeho pohľad na svetovú ekonomiku len zrkadlí nedávne komentáre dvoch vplyvných bankárov ako je Jamie Dimon, CEO JPMorgan Chase a John Waldron generálny riaditeľ Goldman Sachs.
Podľa Dimona by sme sa mali ,,prichystať“ na ekonomický hurikán, ktorý majú na svedomí centrálne banky a vojna na Ukrajine.
Iste, môžu sa aj mýliť. Príchod recesie na 100 percent nevie nikto, no vždy je dobré byť na takéto ekonomické katastrofy pripravený, obzvlášť keď sú predo dvermi.
Takže tu sú tri nekomplikované spôsoby, ako sa pripraviť na recesiu.
Nesnažte sa načasovať trhy
Najmä začínajúci investori snívajú o ideálnom načasovaní investície. To znamená, že pri nákupe vystihnú dno a predajú, keď sú trhy na vrchole. Táto predstava je síce pekná, ale v skutočnosti sa to podarí len dvom percentám investorov, ktorí dokážu správne odhadnúť trhy. Zvyšných viac ako 98 percent na tom len stráca.
Najúspešnejší investori na planéte sa preto nesnažia načasovať trhy. Predstavme si, čo by sa stalo, kedy Jeff Bezos predal akcie Amazonu v roku 2000, len preto aby sa vyhol 95-percentnému prepadu. Dnes by nemal viac ako 30-násobok svojej investície a nikdy by sa nestal jedným z najbohatších ľudí na svete. To isté platí pre Billa Gatesa, Marka Zuckerberga, Elona Muska a Laryho Paga. Najbohatší ľudia na planéte nie sú traderi. Na investície sa pozerajú z dlhodobého horizontu a recesie sú v ich investíciách už zohľadnené. Inými slovami, pre úspešnú investíciu je dôležité ako dlho ju investor drží a nie ako ju načasuje.
Vybudujte si hotovostné rezervy
Jednou z najlepších stratégií v časoch recesie je držanie dostatočnej hotovosti na účte. Aj napriek tomu, že držať hotovosť počas rekordne vysokej inflácie sa zdá byť nebezpečné, finančná likvidita je tou najlepšou poistkou proti strate zamestnania alebo strate príjmov v podnikaní. Byť flexibilný a mať peniaze pripravené na platenie môže zachrániť váš život. Nehovoriac o tom, že v časoch najväčších prepadov na trhoch sa vyskytnú skvelé príležitosti na nákup výrazne podhodnotených aktív. Mať v takej situácii voľný cash môže byť výhrou.
Kúpte si bitcoin ako poistku voči chaosu
Je potrebné si uvedomiť, že počas najväčšej monetárnej expanzie storočia bitcoin prekonal výnosy akcií, dlhopisov aj zlata.
Ak sa pozrieme na to, čo sa stalo od 2. štvrťroka 2020, zistíme, že zlato odvtedy vzrástlo o 6 percent, NASDAQ o 18 percent a index S&P 500 o 28 percent.
Keďže peňažná zásoba M2 v USA od vtedy narástla o 36 percent, tieto aktíva ani len nepokryli reálnu infláciu.
Bitcoin si však za rovnaký čas pripísal 225 percent.
Globálny finančný systém je ako domček z kariet a pri každej recesii je tu riziko finančného kolapsu. Súčasná kríza nie je výnimkou. Historicky vysoká inflácia, obrovské výpadky v zásobovaní a vojna na Ukrajine priviedli svet na pokraj tretej svetovej vojny a finančného kolapsu.
Skutočná genialita bitcoinu spočíva v tom, že predpovedá kolaps systému a poskytuje voči nemu ochranu. Je to alternatívny finančný systém a každý má možnosť vlastniť časť z neho.
Takže, ak máte ,,super zlý pocit” ako Elon Musk, radšej sa prichystajte. A pri troche šťastia dokonca môžete v týchto nepokojných časoch ešte profitovať.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora