Na prvý pohľad získali počas pandémie z celého farmaceutického priemyslu najviac výrobcovia vakcín proti covidu-19. Detailnejší pohľad však ukazoval aj iný obraz: firmy, ktoré mali úspešné lieky pre liečbu závažných chorôb, boli na tom bez ohľadu na pandémiu naďalej dobre. Ak k tomu výrobca dokázal pridať aj lieky spojené s liečbou covidu-19, mal našliapnuté k výborným výsledkom. Presne to je príklad farmaceutickej spoločnosti Eli Lilly and Company.

Tradičná firma podnikajúca od roku 1876

Americká farmaceutická spoločnosti Eli Lilly and Company síce nemala vlastnú vakcínu proti covidu-19, ale na pandémiu reagovala vývojom liečiv prepojených s liečbou tohto ochorenia. A to veľmi úspešne. Spolu s liekmi na liečbu diabetes, ktoré sú jej primárnym produktom, a liečivami pre ďalšie oblasti, ako napríklad liečbu depresie, patrí medzi najúspešnejšie spoločnosti v sektore. Medzi prelomové výrobky však napríklad patrila masovo vyrábaná vakcína proti detskej obrne.

Táto firma funguje už od roku 1876. Dnes sídli v americkom Indianapolise v rovnomennom štáte Indiana, má obchodné zastúpenia v 18 krajinách a jej lieky a liečivá sa distribuujú približne do 125 krajín.

Ukončená akvizícia za takmer 2 miliardy dolárov

Eli Lilly and Company patrí k firmám, ktoré sa snažia neustále rásť, a to aj prostredníctvom akvizícií. Posledným „úlovkom“ je kúpa biotechnologickej firmy Versanis. Versanis totiž prišla s experimentálnym liekom bimagrumab, ktorý licencovala od švajčiarskej farmaceutickej spoločnosti Novartis.

Jeho prednosťou voči konkurencii je inovatívny spôsob fungovania: zameriava sa priamo na tukové bunky bez toho, aby potláčal chuť do jedla alebo spôsoboval úbytok svalovej hmoty, čo je častý vedľajší efekt pri liečbe obezity.

Eli Lilly paralelne vyvíja viacero prípravkov na podporu chudnutia a spolu s liekom od firmy Versanis by mohla svoju pozíciu v liečbe obezity výraznejšie posilniť, vzhľadom k tomu, že v USA trpia obezitou viac ako dve tretiny obyvateľstva.

Ďalší akvizičný cieľ

Ďalším akvizičným cieľom je prevzatie spoločnosti DICE Therapeutics, čo je významná firma v segmente liečby autoimunitných ochorení. Eli Lilly and Company zadala verejnú ponuku na odkúpenie kmeňových akcií firmy v cene 48 dolárov za akciu.

Pôvodná platnosť ponuky mala uplynúť 28. júla, avšak predĺžila sa do 8. augusta 2023. Tento krok Eli Lilly očividne vyšiel, keďže následne oznámila úspešné uzavretie transakcie. K 8. augustu 2023 na ponuku reagovali držitelia 42,265 milióna akcií, čo predstavuje 88,4 percenta všetkých vydaných a nevykúpených akcií. Tým pádom je cesta k akvizícii spoločnosti otvorená. Očakáva sa, že celá akvizícia sa ukončí vrátane protimonopolného preverenia ešte v priebehu 3. štvrťroka 2023.

Permanentný rast hodnoty vďaka inováciám

Eli Lilly napriek svojej dlhej histórii vstúpila na burzu až takmer 100 rokov po vzniku. Stalo sa tak v roku 1983 a odvtedy sa akciám Eli Lilly darí skutočne výnimočne, pričom si dlhodobo držia rastový trend bez zásadnejších korekcií. Po výborné výsledky však netreba chodiť desaťročia dozadu. Aj päťročná výkonnosť akcií hovorí o náraste o 344 percent.

Pohyb ceny akcií Eli Lilly za posledných päť rokov
Zdroj: Google Finance
Pohyb ceny akcií Eli Lilly za posledných päť rokov

Faktom je, že farmaceutická firma Eli Lilly udržuje rast svojich akcií nielen dobrými hospodárskymi výsledkami, ale tiež neustálymi inováciami a novinkami. To je niečo, čo investori veľmi radi vidia a čo im pomáha dôverovať v pokračujúci budúci rast hodnoty firmy.

Ak Eli Lilly v tomto trende nepoľaví, vysoko pravdepodobne bude plusové body zbierať aj v budúcnosti. Avšak na finančných trhoch jednoznačne platí klasické „nikdy nehovor nikdy“. Kto teda zvažuje investíciu do akcií Eli Lilly a podobných firiem, mal by sa vždy pozerať na ich výsledky, trend vývoja, inovácie a pristupovať k nákupom jednotlivých akcií skutočne premyslene.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora

 
NBS, MF SR, SBA k hypotékam
Neprehliadnite

Bezdomovcom pre 25 eur. Debata o hypotékach prináša aj absurdity