Po skeptických správach ohľadom zdražovania surovín a nedostatku polotovarov a súčiastok, ktoré brzdia európsku ekonomiku, prišli najnovšie optimistické čísla. Tie indikujú, že eurozóna má našliapnuté na rýchle ekonomické oživenie.

Konkrétne, index prieskumu manažérov výrobného sektoru eurozóny (tzv. výrobný PMI index) vykázal historicky najvyššie hodnoty, CPI inflácia sa blíži k cieľovým hodnotám ECB a PMI index služieb takisto hovorí o pokračujúcom oživení.

Historicky rekordný výrobný index indikuje rast

Vôbec najsledovanejším je výrobný PMI index eurozóny, ktorý indikuje očakávania manažérov výrobných podnikov ohľadom vývoja v blízkej budúcnosti. Index dosahuje vôbec najvyššie hodnoty už tretí mesiac po sebe. Aktuálne je hodnota indexu na úrovni 63,1 bodu, čo je najvyššia hodnota za posledných 24 rokov (čiže od úplného začiatku indexu).

Rastúci európsky priemysel výrazne prispieva k tomu, že ekonomika štátov eurozóny v druhom kvartáli 2021 výrazne ožíva. Tým hlavným dôvodom oživovaniam ekonomiky je rast sektoru služieb, ktorý odmeral májový PMI indexu služieb. Ekonomika eurozóny vo výrobe produktov, ako aj v službách indikuje oživovanie.

PMI index eurozóny
Zdroj: Investing.com
PMI index eurozóny

Suroviny brzdia výrobu, mohla by rásť svižnejšie

V poradí ďalším pozitívny náznakom toho, že ekonomika sa vracia do „normálu“ sú májové dáta k inflácii. Medziročný rast inflácie eurozóny v máji dosiahol hodnotu 2 percentá. Je to prvýkrát od konca roku 2018, čo inflácia dosiahla inflačný cieľ Európskej centrálnej banky. Vtedy bola dvojpercentná inflácia ťahaná prudkým rastom cien energií v reakcii na silnejšie oživenie globálnej ekonomiky.

Treba povedať, že rast produkcie v máji by bol ešte výrazne silnejší, ak by nedošlo k rekordným oneskoreniam dodávok surovín, polotovarov a výrobkov, nevyhnutných pre výrobné závody v Európe. Ťažkosti s dodávkami a rozsiahly nedostatok vstupov stále pretrváva, čím obmedzuje produkciu. To znamená, že firmy nie sú schopné uspokojiť trhový dopyt. Ak sa pozrieme na porovnanie výpadku výroby so signalizovaným dopytom v máji 2021, tak nepomer medzi novými objednávkami  a výrobou je najväčší za posledných 12 rokov.

Riziko narušenia dodávateľských reťazcov trvá

V súčasnosti na trhu pôsobí silný faktor vysokého dopytu voči nižšej ponuke produktov, čo zvyšuje infláciu a vytvára cenové tlaky. Je predpoklad, že v blízkej budúcnosti tieto príčiny pominú a inflačné tlaky ochladnú. Najsilnejším dôvodom bude otváranie ekonomík, čo napomôže zlepšiť situáciu pri globálnych dodávateľských reťazcoch.

Silný dopyt po tovaroch sa postupne presunie k službám. Tým pádom príde tlak na znižovanie cien tovarov, čo zároveň pomôže udržiavať stabilné tempo hospodárskeho oživenia. Tento scenár vývoja je reálny za predpokladu, že pandémia bude v najbližších mesiacoch ďalej ustupovať a vyhneme sa ďalším vlnám šírenia pandémie.

Aj keď je tento pozitívny scenár vzhľadom na rýchle očkovanie v mnohých štátoch a znižovanie počtov nových nakazených pravdepodobnejší, stále existujú riziká. Napríklad najnovšie náznaky, že ázijsko-pacifické ekonomiky môžu byť zasiahnuté novou vlnou pandémie. Cesta k obnoveniu globálnych dodávateľských reťazcov tak ešte zďaleka nie je istá a rozhodne nebude priamočiara a ľahká.

Lukáš Baloga

Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora