Ani odchod z EÚ nepomohol Veľkej Británii „odčleniť“ sa od ekonomických dopadov aktuálnej neistej situácie na starom kontinente. Britské ostrovy sú pri úrovni inflácie aj náraste cien nehnuteľností na úrovni európskeho priemeru. V čom sa ale Británia líši, je optimizmus časti ekonómov ohľadom kurzy libry voči doláru. Aj keď sa v posledných týždňoch libra – podobne euro – voči doláru oslabovala a je už na dohľad dlhoročnej zóne podpory, bankári vidia jej budúci rast optimisticky.
Rast cien bývania v Británii nečakane spomalil
Pozrime sa bližšie na jednotlivé ukazovatele. Podľa posledných štatistík britského katastra (HM Land Registry HMLR) rástli priemerné ceny bytov a domov vo Veľkej Británii v marci tohto roka medziročne o 9,8 percenta. Voči februáru 2022 ide o spomalenie, a to o 1,5 percenta (z úrovne 11,3 percenta). Kým inflácia na ostrovoch od úvodu roka stále silnejšie rastie, rastová krivka nehnuteľností sa vydala opačným smerom.
To je rozhodne dobrá správa pre Britov, ktorú im môže závidieť väčšina občanov EÚ. Len pre porovnanie: Nemecko zažíva medziročný rast cien bývania o vyše 13 percent, nehovoriac o Slovensku, kde síce ešte nemáme oficiálne čísla prvý kvartál, avšak pravdepodobne rast ostane silný okolo 20 percent.
Britský Úrad pre národnú štatistiku k tejto téme upozornil na možné väčšie zmeny v publikovaných odhadoch indexu cien domov v Spojenom kráľovstve než je obvyklé. Malo by ísť v blízkej budúcnosti o dozvuky epidémie koronavírusu (covid-19). Ďalšie detaily tejto predikcie nie sú známe, ťažko si však predstaviť silnejšie zdražovanie (okrem iného) kvôli celkovo vysokej cenovej úrovni bývania v Británii a vysokej inflácii.

Británia zvýšila cenový limit energií, výsledkom je rekordná inflácia
Británia úvodom roka zvýšila cenové limity energií pre domácnosti o 54 percent, čo sa logicky prejavilo na národnej inflácii CPI rastom z marcových 7 percent na aprílových 9 percent. V Británii ide o najvyššiu infláciu od roku 1982. Energie dnes majú podiel tri a pol percentuálnych bodov na celkovej inflácii, a to kvôli kombinácii drahšej elektriny a plynu a takisto benzínu a nafty.

Centrálna banka bude pravdepodobne zvyšovať sadzby postupne a opatrne
Analytici pre väčšiu časť tohto roka odhadujú, že vysoko pravdepodobne inflácia neklesne pod 8 percent. Keby však došlo k zastaveniu rastu nákladov na energie, tak by celková miera inflácie mohla v apríli 2023 zásadne klesnúť a inflácia by sa do konca roka 2023 dostala mierne pod cieľovú hodnotu centrálnej banky. Toľko projekcia niektorých komerčných bánk aj centrálnej Bank of England. Každopádne, v tomto roku takýto vývoj skôr nehrozí. Trh čaká v mesiacoch jún až august ďalší nárast inflácie, kým výbor pravdepodobne zastaví sprísňovanie menovej politiky.
Centrálna banka - Bank of England - v rámci snahy spomaliť tempo rastu inflácie zvýšila úvodom mája úrokové sadzby na najvyššiu úroveň za posledných 13 rokov. Každopádne aj kvôli dopadom rusko-ukrajinského konfliktu a tiež v dôsledku čínskych menových obmedzení centrálna banka predikuje, že inflácia na ostrovoch v tomto roku ešte narastie na úroveň okolo 10 percent. Z tohto vývoja je zrejmé, že mnohým ľuďom sa zníži reálny príjem, keďže rast cien bude rýchlejší ako rast príjmov.
Karen Wardová, hlavná trhová strategička JPMorgan Asset Management pre región EMEA, v súvislosti s menovou politikou povedala: "Centrálna banka bude musieť pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, aby znížila infláciu, ale postupný prístup, ako sa uplatňuje dnes, je vzhľadom na charakter súčasných rizík pochopiteľný."

Britská libra je dnes slabá, avšak s výhľadom na posilnenie
Samotná britská libra je voči americkému doláru (GBP/USD) nízke, kúsok od zóny viacročnej podpory (modrá farba na grafe vyššie). Ak centrálna banka dokáže udržať líniu podpory a britská aj americká centrálna banka FED budú pokračovať vo svojej očakávanej menovej politike, analytici predpovedajú, že by sa libra mohla začať posilňovať.
A to dokonca tak, že by menový pár libra/dolár potenciálne otestoval až zónu rezistencie na úrovni 1,27-1,30 dolára za libru (pásmo vyznačené na grafe žltou). To by bolo dobrou správou pre obyvateľstvo, keďže ceny importovaného tovaru by mohli klesať alebo minimálne rásť pomalšie.
- Jozo Perić
Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora