Aká je správna úloha vlády vo vyspelom trhovom hospodárstve? To je základná otázka v srdci ekonomického debaklu v Spojenom kráľovstve. Doteraz sa pozornosť sústredila na katastrofálny makroekonomický úsudok premiérky Liz Trussovej a (úplne pochopiteľné) reakcie finančných trhov na jej fiškálny plán. Ale L. Trussová a jej už bývalý minister financií Kwasi Kwarteng majú v jednej veci pravdu: kľúčovým problémom Spojeného kráľovstva je, že dlhodobý rast sa zastavil.
Len málokto by nesúhlasil s Trussovou a Kwartengovou diagnózou ekonomických problémov Spojeného kráľovstva. Súčasný sútok globálnych kríz odhalil chronicky nízku mieru rastu krajiny a stagnujúcu produktivitu. Ich navrhované riešenie – zníženie daní pre bohatých a zrušenie ekonomických regulácií, čím sa uvoľnia inovácie a investície – sa však ukázali ako ťažšie predajné. Trussovej vízii hayekovskej utópie z 21. storočia neveria ani obchodníci na finančnom trhu.
Pri dvorení radových členov Konzervatívnej strany v súťaži o nahradenie Borisa Johnsona sa L. Trussová prezentovala ako Margaret Thatcher redux, kopírujúc nielen radikálnu pravicovú politiku Železnej lady, ale aj mnohé z jej outfitov a fotografovania. Na rozdiel od M. Thatcherovej, ktorá bola zvolená v roku 1979 s ľudovým mandátom a bohatým politickým kapitálom, sa L. Trussová stala premiérkou, keď získala viac ako 81 326 hlasov od členov Konzervatívnej strany – len o 21-tísc hlasov viac ako jej rival Rishi Sunak. Širšia britská verejnosť zostala bokom.
M. Thatcherová tiež ovládala úplne inú ekonomiku, než akú dostal L. Trussová. Na rozdiel od vysoko neefektívnej ekonomiky s relatívne vysokými daňami, ktorú M. Thatcherová zdedila, je dnešná britská ekonomika už pomerne ľahko zdaňovaná a regulovaná, čo obmedzuje možnosti politikov znižovať dane alebo deregulovať. Navyše medzi jednotlivými krajinami neexistuje jasná korelácia medzi podielom vlády na ekonomike a rastom HDP. Vzhľadom na to, že ekonomika Spojeného kráľovstva je po desaťročiach znižovania daní a deregulácie stále menej produktívna ako jej rovesníci, myšlienka, že zníženie daní pre bohatých bude pôsobiť ako stimul na strane ponuky, sa stala zbožným želaním.
Aby oživili britskú ekonomiku, L. Trussová a jej vláda sa musia pozerať do budúcnosti namiesto do minulosti. Charakter vyspelých ekonomík sa od éry M. Thatcherovej výrazne zmenil, po neustálom celosvetovom posune smerom k službám a znalostnej práci, vzniku sofistikovaných dodávateľských reťazcov, ktoré umožňujú väčšiu konektivitu v rámci ekonomík a medzi nimi, a rastúcemu významu nehmotných aktív. Dnešné beztiažové, globalizované, vysokokvalifikované hospodárstvo si vyžaduje iný druh stratégie na strane ponuky, pričom vlády by museli hrať inú úlohu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?