Prejav člena výkonnej rady banky, Fabia Panettu, na London School Economics nepriamo spustil novú „križiacku výpravu” voči bitcoinu a kryptomenám. 

Panetta odsúdil digitálne aktíva na neúspech a označil ich ako „špekulatívne, znečisťujúce a prospešné len pre zopár veľkých investorov.”

Bohužial, na rozdiel od amerických regulátorov, ako SEC alebo CFTC, ich európski kolegovia si stále neuvedomujú rozdiel medzi bitcoinom a kryptomenami, a všetko hodili do jedného vreca. 

Nechajme však tento ich nedostatok znalostí na ich poradcov a pozrime sa bližšie na niektoré výroky zmieneného vysokého predstaviteľa ECB. 

Krypto, ako Divoký západ

Už samotný názov Panettovho prejavu na prestížnej londýnskej škole hovorí za všetko:

„Krypto domino: Prasknutie krypto bublín a osud digitálnych financií“. 

Panetta prirovnal kryptofinancovanie k „Divokému západu” a varoval „pred rizikami vyplývajúcimi z iracionálneho správania investorov a absencie regulácie“.

Nedávne udalosti, ako napríklad kolaps TerraUSD, Celsia a FTX, podľa neho len potvrdzujú tieto tvrdenia. 

Poukázal najmä na „neuveriteľne zlé obchodné a manažérske praktiky v mnohých krypto spoločnostiach.”

Podľa Panettu krach krypto trhov „odhalil prepojenia a neprehľadné štruktúry v rámci krypto domčeku z kariet.”

Doplnil, že „si to vyžaduje transparentnosť, regulačné garancie a zvýšený dohľad.” 

S tým sa v prípade krypto tokenov dá len súhlasiť. 

Zlyhania týchto centralizovaných spoločností nemožno poprieť a bitcoineri na ne upozorňovali dávno predtým, ako si ich všimla ECB.

Absencia dohľadu zo strany ECB

Práve nedostatok krypto dohľadu zo strany ECB je v súčasnosti hlavným dôvodom, prečo firmy ako FTX alebo Luna zašli tak ďaleko a poškodili milióny neskúsených investorov. 

Sám Panetta to priznáva, keď v prejave poznamenal, že „je to práve absencia regulácie a verejnej kontroly, ktorá zaslepila investorov voči rizikám, ktoré s tým súvisia, čo vedie k vzostupu a následnému poklesu kryptoaktív.” 

Člen ECB však nepredpovedá koniec krypto trhov. Varoval, že regulácia nebude stačiť. 

Panetta verí, že súčasnou výzvou je „chrániť neskúsených investorov a udržať stabilitu finančného systému“.

Riešením ECB je viac právomocí pre ECB 

Jedinou možnosťou, ako „ochrániť investorov” sú podľa neho digitálne eurá alebo takzvané digitálne meny centrálnych bánk (CBDC). 

Svoju podporu pre CBDC obhajuje taktiež „modernizáciou financií a ich digitalizáciu vďaka pevným základom v službách ekosystému, ktorý ďaleko presahuje rámec kryptomien.”

A z toho vyplýva, že v skutočnosti ECB chce využiť súčasný krypto krízu na to, aby podporila marketing vlastnej digitálnej meny a zabezpečila pre seba viac právomocí. 

A tu je pes zakopaný. 

Aj keď sa dá s Panettom v mnohých tvrdeniach o absencii regulácie a nízkej transparentnosti v krypto firmách súhlasiť, jeho kľúčovým riešením pre súčasnú krízu je nahradiť krypto meny novým digitálnym tokenom riadeným výlučne jednou inštitúciou, ECB.

Ochrániť sa pred ochráncami

Aj preto je viac ako pravdepodobné, že zvýšený dohľad nad kryptomenami a „ochrana investorov” budú slúžiť len ako mediálna kamufláž na zavedenie CBDC, o ktorom stále tvdím, že sa môže stať najväčším porušením ľudských práv v histórii. 

Vďaka takémuto dohľadu nám „veľký brat” bude vidieť nielen do kuchyne, ale až do taniera.

Teraz už len musíme zistiť, ako sa ochrániť pred tými, ktorí nás „chránia”.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora