Fínsky člen rady guvernérov Olli Rehn tento týždeň rezolútne vyhlásil: „Európska centrálna banka je pripravená využiť všetky nástroje potrebné na stimuláciu inflácie a pozorne sleduje zhodnocovanie eura“. Touto vetou zareagoval na akútny a už dlhšie aktuálny problém eurozóny: dlhodobá deflácia, hlboko pod hranicou cieľovej 2-percentnej inflácie a slabnúce oživenie eurozóny. O. Rehn k svojmu výroku dodal, že niekoľko jeho kolegov z Rady guvernérov vrátane holandského guvernéra Klaasa Knota nedávno spomenulo možnosť ďalšieho zníženia úrokových sadzieb.
Fínsky guvernér potom ešte v rozhovore pre agentúru Bloomberg Television dodal vety, ktoré zaujímajú najmä finančné trhy: „Sme určite pripravení použiť a upraviť všetky naše nástroje, ako je to vhodné. Pozorne sledujeme vývoj výmenného kurzu, najmä pokiaľ ide o výhľad inflácie."
Inflácia je dlhodobo výrazne nižšie, ako by ECB chcela
Európska centrálna banka schválila svoj pandemický stimulačný balík ešte v decembri. Prezidentka ECB Christine Lagardeová pred pár dňa síce vyjadrila presvedčenie, že oživenie eurozóny je na dobrej ceste, ale pomalý postup očkovania a pretrvávajúce reštrikcie v ekonomike prispievajú k všeobecnej neistote a otvárajú otázky o ďalšom vývoji európskej ekonomiky. Na túto neistotu napríklad zareagovali v posledných dňoch európske trhy poklesom na januárové minimum.
Fínsky guvernér O. Rehn otvorene uvádza, že výhľad inflácie v regióne je „príliš nízky na jeho vkus, a čo je dôležitejšie, príliš nízky pre spoločný cieľ“.
Faktom je, že inflácia v eurozóne sa v súčasnosti nachádza na úrovni -0,3 percenta, na rovnakom čísle bola aj minulý kvartál a dlhodobo zostáva výrazne vzdialená strednodobému inflačnému cieľu tesne pod dve percentá. K celej situácii negatívne prispieva aj posilňovanie výmenného kurzu eura za posledný rok. Silné euro tlačí ceny dole čiastočným znižovaním dovozných nákladov.
„Nechcel by som vstupovať do špekulácií o jednej alebo druhej možnosti z našich monetárnych nástrojov," uviedol O. Rehn. „Povedal by som len, že sme skutočne pripravení použiť a upraviť všetky naše nástroje podľa potreby."
O. Rehn tiež povedal, že inflačný cieľ ECB by sa mal zmeniť na jasný, symetrický 2-percentný cieľ. Hovorí, že takýto posun by pomohol zvýšiť očakávania po rokoch, v ktorých inflácia zostávala až tvrdohlavo prinízka, a to aj napriek biliónom eur menových stimulov.
- Martin Krištoff
Absolvent Fakulty ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Viac ako dva roky pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Ako hlavný analytik spoločnosti CFD World sa aktuálne venuje portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora