„Frontová línia“ medzi USA a Venezuelou sa začína po čase uvoľňovať. Najnovším krokom je vyradenie príbuzného venezuelského prezidenta Nicolása Madura zo sankčného zoznamu. Podľa televízie Al-Džazíra sa bývalý štátny pokladník Carlos Erik Malpica Flores v roku 2017 dostal na čierny zoznam kvôli rozvracaniu demokracie vo Venezuele.
Jeho odstránenie zo zoznamu nasleduje len pár týždňov po tom, ako Spojené štáty prvýkrát spomenuli pripravované sprostredkovanie rozhovorov medzi vládou Nicolása Madura a venezuelskou opozíciou podporovanou celým demokratickým svetom vrátane Spojených štátov.
Prvá dodávka ropy do Európy po dvoch rokoch
Kľúčovou súčasťou uvoľňovania napätia je obnovenie exportu venezuelskej ropy na svetové trhy. Táto krajina s najväčšími zásobami tohto kľúčového fosílneho paliva nie je v dôsledku sankcií už niekoľko rokov zabezpečovať ťažbu. Chýba jej všetko: od financií po dodávky technológií. Uvoľňovanie sankcií by mohlo zabezpečiť, že sa venezuelská ropa dostane opäť na trhy.
Prvou lastovičkou je naložená loď s kapacitou 650-tisíc barelov, ktorú si prenajala talianska spoločnosť Eni a ktorá by mala byť čoskoro pripravená vyplávať. Podľa údajov spoločnosti Refinitiv Eikon by išlo o prvú dodávku venezuelskej ropy do Európy za posledné dva roky.
Motívov na obnovenie exportu ropy z Venezuely je hneď niekoľko. Táto juhoamerická krajina má na krku nesplatené dlhy a dividendy v miliardách dolárov. Okrem toho by pravidelné dodávky dostatočného množstva ropy tejto členskej krajiny OPEC mohlo znížiť tlak na rast cien ropy a potenciálne priniesť trvalejšie zníženie cenovej hladiny.
Dnes sme len na začiatku tejto potenciálnej zmeny, keď ministerstvo zahraničných vecí USA v máji doručilo talianskej spoločnosti Eni a španielskemu Repsolu povolenie prijímať venezuelskú ropu. Podľa dostupných údajov o dohode by prvá dodávka ropy od venezuelskej štátnej spoločnosti PDVSA mala odísť do Európy ešte tento mesiac. S tým, že Eni môže predať časť ropy španielskej spoločnosti Repsol pre jej rafinérie v Cartagene a Bilbau.
Od dna v apríli 2020 podnes narástla cena ropy päťnásobne
Tento krok vyvoláva logicky očakávania ohľadom ceny čierneho zlata na trhoch. Pozrime sa na to, čoho sme pri cenách ropy boli svedkami za posledné dva roky. Ropa WTI (a podobne aj zmes Brent) prudko rastú od momentu, keď ceny dosiahli dno v apríli 2020 pod úrovňou 20 dolárov. To bola cena, ktorú sme nevideli na trhoch už niekoľko desaťročí.
Nízke ceny v prvom roku pandémie reflektovali nižší dopyt po cestovaní a všeobecne nižšiu spotrebu kvôli obmedzeniu tovarových tokov. Avšak po odznení najhoršej pandémie začali ceny v dôsledku zotavovania, ale aj vďaka vládnym stimulom a naposledy aj geopolitickým obávam kvôli vojne na Ukrajine prudko rásť.
Dnes sme v situácii, keď centrálne banky štátov po celom svete sprísňujú menovú politiku v boji s rekordnou infláciou za posledné desaťročia. Zvyšovanie úrokových sadzieb má zatlačiť na rastúce ceny. Tým sa však paralelne spomaľuje ekonomický rast. Kým koncom minulého roka sa pre rok 2022 očakával 4,5-percentný rast, aktuálne prognózovaný priemer vychádza na 3,2 percenta. A tu sa dostávame k momentu tlaku na pokles cien ropy.
Cena ropy začala klesať. Otázka znie, ako dlho tento trend vydrží
Ako by mohol vyzerať vývoj ceny ropy v ďalších mesiacoch? Skúsme si možnosti demonštrovať na príklade americkej ropy WTI (ktorej vývoj dlhodobo kopíruje aj cena Brent, od ktorej sa odvíjajú ceny v Európe). Úvodom júna analytici naznačovali dva možné scenáre vývoja ceny ropy. Pri pokračujúcej agresii Ruska na Ukrajine by sme pravdepodobne videli ďalší nárast cien.

Avšak po uvoľnení sankcií voči Venezuele – ako vidieť na ďalšom grafe - sa cena ropy dostala do poklesu a pri ňom prekonala aj takzvanú zónu podpory po invázii na úrovni 104 dolárov.

Od konca minulého roka nakreslil vývoj ceny ropy tzv. vzostupnú líniu podpory, ktorú ropa odvtedy napriek výkyvom „nepodliezla“. Ak by k tomu došlo v ďalších týždňoch v dôsledku uvoľnenia sankcií voči Venezuele, ďalší dôležitý moment pre vývoj ceny by predstavovalo testovanie tzv. predinváznej zóny podpory.
A ak by došlo k prelomeniu aj tejto hranice, pozornosť analytikov by sa upierala na tzv. 2. zónu podpory na hodnote okolo 82 dolárov za barel. To je, samozrejme, optimistický scenár, ktorý môže prekaziť ešte mnoho okolností. Každopádne, aktuálny pokles cien ropy a súvisiace okolnosti vyvolávajú v tejto otázke mierny optimizmus.
- Jozo Perić
Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora