Pandémii sa podarilo ešte zosilniť rastový efekt technologických gigantov, známych do roku 2017 pod skratkou FANG (Facebook, Amazon, Netflix a Google-Alphabet) a neskôr FAANG (po „pridaní“ Apple k tomuto zoskupeniu).

Táto skupina technologických firiem kótovaných na americkom trhu dlhodobo priťahuje záujem investorov. V posledných 18 mesiacoch o to viac, keďže sa ďalej zvýšil dopyt po telefónoch a službách a streamovacie služby sa stali ešte populárnejšími.

Do kroku pridali aj sociálne siete, ktoré rozšírili svoju pôsobnosť napriek faktu, že reálny život mnohých ľudí nahradili ešte pred pandémiou.

Apple je lídrom medzi tech firmami

Aj keď Apple pridali investori do neformálnej skupiny FAANG až v roku 2017, počas septembra 2021 sa stal najvýkonnejšou spoločnosťou z celej skupiny. Z hľadiska trhovej hodnoty je na druhej pozícii Google (Alphabet) a na tretej Facebook.

Porovnanie aktuálnej a očakávanej ceny akcií FAANG a trhovej kapitalizácie.
Zdroj: www.tipranks.com
Porovnanie aktuálnej a očakávanej ceny akcií FAANG a trhovej kapitalizácie.
Porovnanie výkonov akcií FAANG počas Septembra 2021.
Zdroj: www.tipranks.com
Porovnanie výkonov akcií FAANG počas Septembra 2021.

Len päť firiem predstavuje tretinu celého indexu NASDAQ

Faktom je, že hlavné svetové indexy zahŕňajú veľký počet akcií skupiny FAANG. O dominancii technologických gigantov najmä v amerických indexoch sa vedie polemika už dlhšie.

Napríklad v indexe S&P 500, ktorý zahŕňa 500 najväčších spoločností kótovaných na americkej burze, tvoria akcie FAANG až 16 percent. Najväčší podiel na indexe má z gigantov Apple.

Ešte vážnejšia je situácia v technologickom indexe Nasdaq. Tu predstavujú akcie tejto pätice firiem až takmer 33 percent hodnoty indexu. To je skutočne zásadná váha s potenciálnym silným dopadom na index už len pri cenovom poklese jedného silného titulu.

Faktom je, že silné zastúpenie obrovských hráčov v tomto indexe nie je ničím novým, percentuálny podiel však stále rastie. Ak by prišiel neočakávaný pokles hodnoty niektorého z FAANG titulov, bol by vplyv na indexy značný.

Vývoj indexu NASDAQ 100 za posledných 12 mesiacov.
Zdroj: Investing.com
Vývoj indexu NASDAQ 100 za posledných 12 mesiacov.

Ani giganty sa nevyhnú negatívnym vplyvom

Chad Morganlander, portfóliový manažér firmy Washington Crossing Advisors, považuje za lídra celej skupiny FAANG spoločnosť Apple (na titulnom obrázku je jej šéf Tim Cook). To najmä preto, že prechod od predajnej služby k modelu predplatného ponúka firme solídnu perspektívu.

Stačí sa pozrieť na septembrovú výkonnosť firiem zo skupiny FAANG v tabuľke vyššie a je zrejmé, že Apple je na tom z hľadiska nárastu hodnoty najlepšie.

Ani pozícia technologických gigantov však nie je „vytesaná do kameňa“. Problémy im môže spôsobiť nedostatok pracovných síl, narušenie dodávateľských reťazcov či makroekonomické ukazovatele, akými sú napríklad pohyby výmenných kurzov.

Faktom je, že samotné zmeny výmenných kurzov nevedú priamo k zníženiu celkového príjmu. Keďže však ich biznis model silno závisí na nákupe produktov a služieb v krajinách po celom svete, znehodnotenie miestnej meny vždy zdražuje dovoz tovaru a nákup služieb.

Nedostatok pracovných síl v dôsledku silných vĺn pandémie covid-19 ohrozuje najmä Apple ako výrobcu zariadení. V posledných 18 mesiacoch sme viackrát videli, ako hlavní dodávatelia firmy Apple doplácali na nedostatok pracovných síl práve kvôli pandémii. Tisícky pracovníkov museli zostať doma kvôli obmedzeniam cestovania a výroba sa dočasne zasekla.

Medzi faktory, ktoré ovplyvnili a aj v budúcnosti určite ovplyvnia najmä akcie spoločností Facebook (FB), Amazon (AMZN) a Google (GOOGL), patria nové prísne regulácie, ako aj vyšetrovania možného zneužívania monopolného postavenia na trhu. Gigantov, ktorí svojou dominanciou vytvárajú monopol, „rieši“ najmä Európska únia.

A tento proces sa však tak skoro neskončí. Aj keď sa technologické firmy snažia udržiavať si ziskový a stabilný rast, niektoré krajiny sa snažia získať kontrolu nad ich vplyvom.

Reč je najmä o Číne, ktorá zavádza ďalšie regulácie používaných algoritmov a zároveň sa snaží tlačiť na prísnejšie pravidlá GDPR. Online giganti tak budú musieť uplatniť mnohé zmeny, ktoré ovplyvnia napríklad ich príjmy z reklamy. To by mohlo do budúcnosti viesť k zníženiu ich príjmov.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora