Veľa z nás prežilo tento scenár pri krypto investovaní.
Pravdou je, že tomu sa dá len ťažko vyhnúť. Krypto tokeny sú príliš lákavé. Oslňujúce príbehy zakladateľov, vidina stonásobných ziskov a bombastický marketing. Altcoiny sú takmer vždy na hranici ilúzie a dezilúzie. Väčšinou na konci tejto púte celá komunita nadšencov skončí na mizine a zo všetkého potom vinia bitcoin.
Je to tragikomický príbeh, ale každý si ho musí prežiť sám na vlastnej koži. Inak tomu neuverí. Učiť sa na chybách iných je márne. Každý si tento príbeh chce prežiť sám a odhováranie je zbytočné.
Ale ak ste jedným z tých, ktorí sa ešte chcú poučiť na cudzích chybách, tu je niekoľko rád ako sa dostať z toho čo najskôr von.
1. Stále všetko prepočítavate na eurá
Ak všetky obchody stále rátate na eurá alebo doláre, tak investujete len pre rýchle zisky. Inak povedané, krypto trhy sú pre vás len mostom k získaniu viac fiat peňazí. Budete obchodovať tokeny v rôznych ,,shitcoin kasínach”, až kým neprídete úplne o všetko.
A ak sa včas nezastavíte, tak vás čaká prepad na dno a až tam začnete postupne chápať, že bitcoin je jediné skutočne decentralizované digitálne aktívum, ktoré má budúcnosť.
Až na dne oceníte jeho nemennosť, odolnosť voči cenzúre, zabaveniu alebo manipulácii, pretože nemá skorumpovaného majiteľa, ktorý si môže kedykoľvek zmeniť protokol a vypariť sa.
A až na dne začnete prepočítavať majetok na BTC a prestanete túžiť po rozmnožovaní majetku v inflačných a manipulovaných fiat menách. Jeden bitcoin bude mať vždy hodnotu jedného bitcoinu a jediné, čo sa v čase mení, je hodnota štátnej meny voči bitcoinu.
2. Stále nakupujete shitcoiny
Prečo kupovať bitcoiny za 20 000 dolárov, keď si môžete kúpiť retardovanú NFT opicu v nominálnej hodnote 1 dolára?
Všetci sme tam boli, je to taktiež súčasťou strastiplnej krypto púte. Objavíte nový token, ktorý je algoritmický, má rýchle transakcie a najmä je lacnejší ako BTC. Váš obľúbený influencer ho pumpuje na dennej báze, podľahnete FOMO efektu a investujete do toho všetko.
O niekoľko mesiacov neskôr váš token padne o 20 percent, potom o 40 percent
a následne o 60 percent. Stále ho však držíte, pretože veríte projektu. Nakoniec ale dôjde na nulu. Luna je len jeden z príkladov.
Aj na konci tejto cesty pochopíte, že bitcoin je len jeden, všetko ostatné je kasíno. Jeden z tisíca altcoinov možno v budúcnosti uspeje, ale to už budete dávno pod zemou.
Bitcoin je jediným uchovávateľom hodnoty a ostatné krypto tokeny sú len produkty centrálne riadených softwarových firiem, ktoré sa bijú o podiel na ekosystéme smart kontraktov, NFT, metaversu a DeFi, a všetkých ostatných nepreverených technológií.
3. Stále sa snažíte obchodovať
Takmer všetci investiční nováčikovia snívajú o ideálnom načasovaní trhu. Inak povedané, myslia si, že majú špeciálnu danosť od boha pri nákupe vystihnúť dno a predať, keď sú trhy na vrchole. V skutočnosti nikto nevie, kam cena pôjde a odhadnúť smer sa podarí len dvom percentám investorov. Zvyšných 98 percent na tom len stráca.
Najúspešnejší investori na planéte sa preto nesnažia načasovať trhy. Predstavme si, čo by sa stalo, keby Jeff Bezos predal akcie Amazonu v roku 2000 len preto, aby sa vyhol 95-percentnému prepadu. Dnes by nemal viac ako 30-násobok svojej investície a nikdy by sa nestal jedným z najbohatších ľudí na svete. To isté platí pre Billa Gatesa, Marka Zuckerberga a Elona Muska. Najúspešnejší ľudia na planéte nie sú obchodníci, ale investori.
4. Stále veríte médiám
Pokiaľ chcete byť informovaní, sledovanie mainstream správ je pravdepodobne to najhoršie, čo môžete urobiť. Či už je to zlomyseľnosť, neschopnosť alebo manipulácia, všetko, čo šíria médiá o bitcoine je dezinformácia. Urobte si vlastný názor a nenechajte sa manipulovať.
Banky, politici a centrálne banky majú úplne iné záujmy, ako sú tie vaše a bitcoin je pre nich len konkurenciou. Osobne sa im ani nedivím. Bitcoin vie v plnej miere nahradiť celý finančný systém a úplne eliminovať moc štátu. Prečo by ho títo ľudia mali podporovať? Banky si za posledných 100 rokov udržali monopolné postavenie a posledné, čo potrebujú je aktívum, ktoré ich nahradí. Nehovoriac o tom, že fiat tokeny je možné tlačiť donekonečna, avšak bitcoin len do výšky 21 miliónov.
5. Stále nakupujete na páku
Nováčikovia si ešte neuvedomujú, že existuje jeden zaručený spôsob, ako sa dostať na mizinu. Volá sa obchodovanie na páku.
Pákový efekt je stratégia, pri ktorej investor investuje peniaze, ktoré nemá, aby dosiahol vyššie zisky, resp. aby do hry mohol vstupovať s nižším kapitálom. Môže tak investovať niekoľkonásobne viac. Finančná páka znásobuje zisky smerom nahor, ale pri prepadoch vás môže finančne zruinovať. Skúsení investori chápu, že pákový efekt so sebou prináša utrpenie v podobe obrovských strát. Takže, kým je ešte čas, vyhnite sa páke. Je to zaručený spôsob, ako prísť o všetky peniaze.
6. Stále dôverujete sprostredkovateľom
Väčšina nováčikov nakúpi bitcoin na krypto burze a potom si ich vloží do Celzia, aby získali úrok alebo pôžičku, za ktorú si nakúpia viac shitcoinov.
Týmto spôsobom sa prenášate vlastníctvom svojich bitcoinov na tretiu stranu. Inak povedané, ak bude burza hacknutá alebo sa jej majitelia rozhodnú utiecť, ostanú vám len oči pre plač. Stačí si spomenúť na prípad Celzia.
Vyberte si preto bitcoiny z búrz a vložte ich do hardwarovej peňaženky. A zarámujte si toto motto na stenu: ,,Vaše kľúče, vaše bitcoiny. Nie vaše kľúče, nie vaše bitcoiny “.
Nedržať bitcoiny na burzách odporúčajú aj samotní majitelia búrz.
7. Stále si myslíte, že Bitcoin je krypto
Môže to vyznieť kontroverzne, ale žiaľ je to tak.
Bitcoin je úplne odlišný od všetkých ostatných altcoinov. Bitcoin je skutočne decentralizovaný, jedinečný, nemenný a neskonfiškovateľný.
Krypto tokeny nie sú. Sú len produktami úzkej skupinky ľudí a je len otázkou času, kedy vám zdúchnu aj s vašimi peniazmi. Česť výnimkám.
Už aj najvýznamnejší svetoví regulátori začínajú rozlišovať medzi bitcoinom a 20 000 krypto tokenmi. Či to je predseda americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC), predseda Commodity Futures Trading Commission (CFTC), alebo americká ministerka financií, všetci potvrdili, že bitcoin je komodita. Tí istí regulátori sa už nechali počuť, že väčšina krypto tokenov budú regulované ako cenné papiere. Je nad slnko jasné, že drvivá väčšina z 20 000 altcoinov neprežije takú klasifikáciu a spadne na nulu. Dovtedy bude lepšie vyhýbať sa altcoinom veľkým oblúkom.
8. Stále sa obávate volatility
Ak si pri pohľade na výkyvy ceny bitcoinu obhrýzate nechty, ste stále nováčik.
Aj keď je v posledných mesiacoch bitcoin najmenej volatilným aktívom, historicky bol vždy vysoko kolísavý. Príčina je jednoduchá. Bitcoin je relatívne nové aktívum, obchoduje sa 24 hodín denne, 7 dní v týždni, a to ešte na 20-násobnu páku.
Keď sa bitcoin prepadne, skúsení investori vedia, že ide o dočasný medvedí trh, dokúpia a počkajú 4 roky. BTC sa hýbe v 4-ročných cykloch a nikto, kto držal bitcoin viac ako štyri roky na ňom ešte neprerobil.
9. Stále ignorujete infláciu
Inflácia je tichým zabijakom a skrytou daňou.
Ako nováčik si ani nevšimnete, že vaše peniaze majú čoraz menšiu hodnotu. Je potrebné si uvedomiť, že štátne údaje o inflácii sú výrazne manipulované a v Európe sa skutočná inflácia pohybuje okolo 20 percent. V praxi to znamená, že každé 3 až 4 roky stratíte polovicu vašej kúpnej sily.
Pred týmto podvodom sa dá ochrániť len nákupom proti-inflačných aktív. Kým zlato a nehnuteľnosti boli tradične dobrou ochranou proti inflácii, v poslednom čase ich nahradil bitcoin. Ak teda nechcete, aby vám štát devalvoval všetky úspory, bitcoin je vašou jedinou poistkou.
10. Stále si myslíte, že bitcoin spotrebuje priveľa elektriny
Ak si myslíte, že bitcoin spotrebuje priveľa elektriny, ste stále nováčik. Tento naratív tlačia cez média ostatné krypto tokeny, aby si mohli ukrojiť z trhového koláča.
V skutočnosti väčšina toho, čo má hodnotu pre modernú civilizáciu, vyžaduje elektrinu. Ekoaktivisti by nás najradšej vrátili do doby kamennej. Keby ste sa riadili ich pseudo náboženstvom, do Ameriky by ste museli cestovať na kajaku, pretože lietadlá emitujú veľa emisií. A keď už ste pri tom, mali by ste predať aj auto, chladničku a hlavne by ste mali zrušiť svoj bankový účet, pretože finančný systém spotrebuje viac elektriny ako bitcoin.
Záver
Všetci sme si touto cestou prešli a všetci sme urobili rovnaké chyby. Urobíte ich aj vy.
V investovaní, rovnako ako v živote, neexistujú žiadne skratky. Existujú len mínové polia plné shitcoinov a prázdnych sľubov, cez ktoré musíte prejsť, kým sa dostanete do nirvány.
Dokonca ani po prečítaní tohto článku sa tomu nevyhnete, ale možno vám pomôže urýchliť tento bolestivý proces a čo najskôr sa dostanete k bitcoinu.
Sám som podobné články čítal a neveril som im. Teraz už verím.
Prajem vám všetko dobré na vašej ceste a nezostávajte príliš dlho nováčikom.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora