V ťažkých časoch medvedieho trhu, po obrovskom krachu, v ktorom bolo zlikvidovaných niekoľko veľkých tokenov, sa čoraz viac krypto nadšencov sústreďuje na bitcoin.  Tým, že ignorujú ostatné coiny, stávajú sa takzvanými bitcoinovými maximalistami. Inými slovami, mnohí maximalisti sú len vyliečení altcoineri, ktorí sa tak spálili, že ich úplne zavrhli a veria už len bitcoinu. 

Čo je bitcoinový maximalista? 

Bitcoinový maximalista verí, a to so skalným presvedčením, že bitcoin je jediné decentralizované digitálne aktívum, ktoré má budúcnosť. V altcoinoch už nevidí zmysel. 

Zatiaľ čo niektorí maximalisti tvrdia, že altcoiny sú len neregistrované cenné papiere, podľa väčšiny maximalistov ostatné krypto tokeny sú podvody, ktoré sa len snažia obrať neskúsených nováčikov o peniaze alebo ich bitcoiny. 

Väčšina bitcoinových maximalistov sa však zhodne na nasledujúcich desiatich presvedčeniach.

Bitcoin je potrebné chrániť pre budúce generácie

Bitcoinový maximalisti veria, že bitcoin je jedinečná globálna alternatíva k centrálne riadeným fiat menám. V budúcnosti sa tak môže stať skutočne decentralizovanými, peniazmi, ktoré budú obrovským prínosom pre užívateľov bitcoinov ako aj pre celé ľudstvo.

Z tohto pohľadu je hlavným cieľom bitcoinových maximalistov pomôcť ostatným používateľom získať bitcoiny a zapojiť sa do bitcoinovej ekonomiky.

Maximalisti tvrdia, že bez ohľadu na cenu bitcoinu, celý dizajn a architektúra bitcoinu je revolučná a hodná ochrany pre budúce generácie. 

Fiat meny sú deštruktívne 

Mnoho bitcoinových maximalistov verí, že štátne fiat meny nie sú tvrdé peniaze. Dokonca ich niektorí vnímajú ako pyramídové hry na grandióznej škále. 

Inými slovami, maximalisti veria, že bitcoin je oveľa lepšia mena a je jediná na svete, ktorá dokáže ochrániť spotrebiteľov pred deštruktívnymi monetárnymi politikami centrálnych bánk, ktorých cieľom je slúžiť záujmom oligarchov na úkor všetkých ostatných. 

Blockchain je neoddeliteľnou súčasťou bitcoinu

Ďalšou vecou, ​​o ktorej sú bitcoinoví maximalisti silne presvedčení je, že blockchain je neoddeliteľnou súčasťou bitcoinu. 

Hoci blockchain existuje už 30 rokov, jeho jediným úspešným využitím je časť systému určeného pre bitcoin. Akýkoľvek iný pokus o praktické použitie dospel k jednému záveru, že blockchain je pomalá a drahá databáza. 

Spoločnosť Fidelity mala v rokoch 2015 až 2019 tím, ktorý sa snažil nájsť využitie blockchainovej technológie. Predložili päťdesiat “proof of concept”, nedokázali nič užitočné a nakoniec celý projekt zavreli. Dnes sú jedným z najväčších inštitucionálnych podporovateľov bitcoinu. 

Fred Ehrsam, zakladateľ burzy Coinbase to zhrnul slovami: „Myslím si, že celý príbeh blockchainu bez bitcoinu nepovedie k ničomu.“

Prevádzkovanie open-source softvéru

Bitcoinový maximalisti veria, že definujúcou vlastnosťou bitcoinovej siete je schopnosť všetkých používateľov sledovať peňažnú zásobu a históriu transakcií prostredníctvom open-source softvéru.

Ako povedal otec bitcoinu Satoshi Nakamoto: „Open-source znamená, že každý môže nezávisle skontrolovať kód. Ak by to bol closed-source, nikto by nemohol overiť jeho bezpečnosť."

Inými slovami, bitcoineri veria, že softvér s open-source kódom je kľúčom k bitcoinovej decentralizácii a zabezpečuje sieť pred podvodmi. 

Preto sa bitcoineri snažia motivovať iných, aby využili bitcoinový softvér na vytvorenie nových nástrojov a programov, ktoré sprístupnia sieť čoraz väčšiemu spektru užívateľov. 

Konzervatívny prístup k zmene

Bitcoinoví maximalisti vidia bitcoin ako takmer dokonalú verziu digitálneho zlata a veria, že tento systém nepotrebuje žiadne výrazné zlepšenie.

Preto tvrdia, že akékoľvek technologické úpravy kódu by mali prejsť pomalým a uvážlivým procesom. Maximalisti sa domnievajú, že kryptomeny, ktoré upgradujú svoj softvér príliš často riskujú vytlačenie menších investorov na úkor veľkých. 

Skvelým príkladom toho je prechod Etherea na proof-of-stake, v ktorom najväčšie výnosy putujú do rúk tých, ktorí stakujú najviac. Inak povedané, maximalisti sa snažia zabrániť tomu, aby sa naďalej prehlbovali rozdiely medzi veľkými a malými investormi. 

Obozretnosť pri budovaní produktov pre  bitcoinovú sieť

Či to maximalisti chcú alebo nechcú, musia uznať, že developeri a inovátori budú pokračovať vo vývoji produktov a služieb pre bitcoin, avšak snažia sa udržať tieto produkty na vysokej úrovni. 

Úspešným pokrokom v tejto oblasti sú napríklad multi-signature peňaženky, alebo peňaženky s možnosťou viacerých podpisov, ktoré svojim používateľom umožňujú rozdeliť bitcoiny do niekoľko výrazne bezpečných trezorov. Takto je umožnené dôverovať tretím stranám pri zabezpečení digitálnych aktív.

Na druhej strane sa bitcoinoví maximalisti domnievajú, že krypto služby, ktoré sa snažia profitovať z úschovy bitcoinov, ako napríklad niektoré DeFi alebo CeFi produkty, môžu predstavovať riziko. Túto obavu len potvrdzuje nedávny kolaps CeFi firiem ako Celsius a Voyager. 

Podpora platobných systémov

Bitcoin Maximalisti sa usilujú aj o rozšírenie využiteľnosti bitcoinu ako digitálneho zlata a uchovávateľa hodnoty aj do oblasti digitálnej hotovosti. 

Inými slovami, snažia sa motivovať spoločnosti, aby prijali bitcoin ako platobný systém a v čo najväčšej možnej miere rozvíjali bitcoinovú ekonomiku. 

Najlepším príkladom je Bitcoin Lightning Network, softvér s open-source kódom postavený na bitcoine, ktorý používateľom umožňuje posielať aj lacné malé platby rýchlosťou svetla kdekoľvek na planéte, bez potreby tretej strany. 

Sám tvorca bitcoinu tvrdil, že ,,prostredníctvom e-meny postavenej na kryptografii, bez potreby tretej strany alebo sprostredkovateľa, peniaze môžu byť bezpečné a transakcie jednoduché”. 

Suma sumárum, maximalisti rešpektujú právo používateľov rozhodnúť sa kedy, kde a na čo využijú bitcoin a tým aj priamo navýšia aktivitu na bitcoinovej sieti.

Vlastnosti odolné voči cenzúre

Bitcoinoví maximalisti sú veľmi kritickí voči akémukoľvek externému zásahu, ktorý sa snaží sledovať používateľov alebo zvýšiť dohľad nad bitcoinovým systémom. 

Maximalisti považujú smernice ako Know-your-client (KYC) a anti-money-laundering (AML) za globálne sledovacie aparáty, ktoré držia miliardy ľudí bez prístupu k bankový účtom a potláčajú inováciu. Tieto systémy sú v konečnom dôsledku škodlivejšie ako problémy, ktoré sa snažia vyriešiť.

Maximalisti si sú ale vedomí, že KYC/AML direktívy tak skoro nezaniknú. Práve naopak, štáty sa neradi vzdávajú svojich právomocí dobrovoľne. Avšak veria, že bitcoin je vynikajúci nástroj na prezentáciu technológie, ktorá nepotrebuje povolenie bankára alebo štátu na to, aby si investor mohol ochrániť svoj majetok. 

Ochrana mechanizmu Proof-of-work 

Jenou z najdôležitejších vlastností bitcoinu je, že je plne decentralizovaný, čo z neho robí najbezpečnejšiu počítačovú sieť na svete. A práve decentralizácia a bezpečnosť sú výsledkom mechanizmu proof-of-work.

Maximalisti chápu, že proof-of-work je nevyhnutný pre fungovanie bitcoinovej siete a veria, že neexistujú žiadne iné alternatívy. 

Preto veria, že proof-of-work je jediná metóda, ktorou sa dosiahne konsenzus, pomocou ktorého môže byť digitálne aktívum distribuované komukoľvek na svete bez povolenia akejkoľvek skupiny.

Stručne povedané, bitcoinoví maximalisti veria, že proof-of-work je tak dôležitý, že by mal byť bránený akýmkoľvek spôsobom.

Otvorený pre všetkých

Maximalisti veria, že každý človek na svete by mal mať prístup k tvrdej mene a peniazom nezávislých od skorumpovaných štátov a korporácií. Takej tvrdej mene, ktorá nepotrebuje povolenie tretích strán a nestráca na kúpnej sile v čase. 

Veria, že finančný systém by mal slúžiť všetkým ľudom na planéte, bez ohľadu na to akej farby majú pleť, cestovný pas alebo koľko peňazí majú na účte. 

Maximalisti sa usilujú o to, aby bol každý na svete dostatočne finančne gramotný, aby pochopil výhody bitcoinu. 

V bitcoinovom svete existuje koncept označovaný ako hyperbitcoinizácia. Snaží sa o vytvorenie sveta založenom na bitcoinovom štandarde, v ktorom sú všetky tovary a služby ocenené v bitcoine a nie v inflačných fiat menách. 

Bez sídla a CEO

Bitcoinoví maximalisti veria, že fakt, že bitcoinu chýba centrálny vodca, je jednou z jeho najlepších vlastností. Inými slovami, základným princípom bitcoinu je decentralizácia a transakcie typu peer-to-peer, ktoré nepotrebujú povolenie tretej strany.

V prípade bitcoinu nebol žiaden pre-mine, ICO, riaditeľ, kancelária, emitent alebo centrálna autorita. Namiesto toho je tu len jednoduchá zmena elektrickej energie na tvrdé peniaze prostredníctvom procesu ťažby ako proof-of-work.

Na záver

Toto sú hlavné presvedčenia bitcoinových maximalistov. Ako je vidieť, zhodujú sa vo svojej viere, že bitcoin bude v budúcnosti najhodnotnejšou, najdôveryhodnejšou a všadeprítomnou formou peňazí. 

Bitcoin sa vo veľkých finančných inštitúciách etabloval ako digitálne zlato. A rovnako ako si zlato vybudovalo súčasný finančný systém prostredníctvom zlatého štandardu, tak aj bitcoin si buduje nový, demokratickejší finančný systém prostredníctvom bitcoinového štandardu. 

Teraz je to len na bitcoinových maximalistoch, aby sa z neho stalo skutočné digitálne zlato pre nové milénium. 

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora