Teraz viac ako kedykoľvek predtým potrebujete mať vo veciach jasno. Neistota číha na každom rohu, aby vám pokazila deň. Budúcnosť je však predvídateľnejšia, ako si myslíte. Pozrite sa na desať prognóz na rok 2021. 

1. Lockdowny sa na budúci rok neskončia

Pred ôsmimi mesiacmi politici tvrdili, že obmedzenia budú trvať len pár týždňov a potom sa všetko vráti do normálu. Rok 2020 je za nami a my vstupujeme do druhej, ešte náročnejšej vlny.

S najväčšou pravdepodobnosťou bude naša sloboda pohybu a zhromažďovania naďalej obmedzovaná. Vlády stále mnohým z nás neumožnia pracovať a zarobiť si peniaze potrebné na prežitie. Stručne povedané, lockdowny sa budúci rok neskončia a po druhej vlne príde tretia, štvrtá alebo piata. 

2. Zmena klímy bude opäť na programe dňa

Joe Biden označil riešenie klimatickej krízy za jednu z najvyšších priorít. Zvolený prezident uskutočnil kampaň pre plán prechodu na 100 % zelených zdrojov energie do roku 2050 vo výške 1,7 bilióna dolárov.

Tí, ktorí investujú do aktív v oblasti emisií skleníkových plynov, ako sú napríklad európske emisné kvóty (EUA), by sa mali pripraviť na nové historické maximum v roku 2021. 

3. Home office sa stane normou

Budete mať stále možnosť vrátiť sa do kancelárie, ak budete chcieť. Nebude to však už také ako predtým. Kancelária bude skôr miestom na dôležité stretnutia, nie na prácu. Všetky ostatné konverzácie budete musieť riešiť cez Zoom zo svojej obývačky. Pracovná komunikácia už ostane na platformách, ako sú Slack alebo Trello.

Či už je to dobré alebo zlé, práca z domu bude štandardom. A výsledok? Utrpí sektor komerčných nehnuteľností, biznis a kongresová turistika. Ďalším dôsledkom bude nová vlna odchodu zamestnancov z veľkých miest.                                                       

4. Krypto zaútočí na banky

Buďme k sebe úprimní. Banky sú takpovediac v keli. Čoskoro na ne zaútočia centrálne banky, fintech a kryptospoločnosti. Otvorená, inkluzívnejšia alternatíva tradičného finančného systému sa ešte viac priblíži k realite. Každá finančná služba, ako napríklad sporenie, pôžičky, investovanie alebo poistenie, bude narušená.

Najskôr centrálne banky obídu celý bankový systém vďaka digitálnym menám centrálnych bánk (CBDC). Potom sa fintech giganty ako Alphabet, Apple a Tencent zamerajú na bankový sektor. A v neposlednom rade začnú kryptoburzy a DeFi ešte viac rozširovať svoje služby pre poskytovanie úverov a pôžičiek.

Ako rád hovorí Anthony Pompliano, spoluzakladateľ spoločnosti Morgan Creek Digital, „Long Bitcoin, short the bankers – verte bitcoinu a stavte na pád bankárov.“ 

5. Index S&P 500 pokorí hranicu 4-tisíc dolárov

Podľa amerického Fedu zostanú úrokové sadzby na nule až do roku 2023. Ak k tomu pridáme neobmedzené tlačenie peňazí, tak môžeme spokojne investovať do akcií aj so zatvorenými očami. Býčie trhy podporia aj nové fiškálne stimuly v USA a EÚ a pozitívny vývoj v súvislosti s obchodnými vojnami, ktoré nastanú za vlády prezidenta Bidena. 

Napríklad americká banka Morgan Stanley predpokladala, že index S&P 500 do decembra 2021 narastie až na 3 900 dolárov. JPMorgan Chase má ešte optimistickejší výhľad. Jej cieľovou cenou je takmer 4 200 dolárov.

Iste, optimistické predpovede týkajúce sa akciového trhu sú takmer bezpečnou stávkou, pretože akcie spravidla častejšie rastú ako klesajú. To však neznamená, že zisky budú bez výkyvov. Trhu bude aj naďalej vládnuť značná volatilita.

6. Ceny dlhopisov budú naďalej klesať

Nulové úrokové sadzby počas najbližších dvoch rokov spôsobia, že dlhopisové fondy nezarobia. Napríklad len americké dôchodkové fondy majú v správe viac ako 60 biliónov dolárov, vo väčšine v dlhopisoch. To je neuveriteľná kúpna sila, ktorá musí byť produktívna.

Žiadny rozumný portfóliový manažér nevloží 70 percent do aktíva s nulovým potenciálom výnosu. Ak sa len časť týchto fondov začne presúvať do akcií, zlata či bitcoinov, dlhopisy nebudú mať na budúci rok šancu zarobiť. 

7. Ropa stúpne nad 50 dolárov za barel

Vzhľadom na postupné otváranie globálnej ekonomiky, zníženie produkcie ropného kartelu OPEC a znižovanie ťažby v USA pod Bidenovou administratívou sa javí, že ropné trhy budú celkom vyvážené. Verím, že cena ropy prekročí hranicu 50 dolárov za barel a v dohľadnej budúcnosti tam zostane. 

8. Inflácia bude oveľa vyššia ako 2 percentá

Cena globálnych lockdownov sa odhaduje na 30 biliónov dolárov. To je veľmi veľa peňazí. Vlády si, bohužiaľ, na zmiernenie ekonomického masakru jednoducho požičajú. Požičiavajú si od centrálnych bánk, ktoré v podstate len vytlačia ďalšie peniaze. To značí vyššie ceny za tovar a služby, a nižšiu kúpnu silu pre euro.

Ľudia môžu polemizovať o tom, či je to morálne. Ale systém je taký, aký je. Taktiež je silne závislý od ľudí, ktorí mu nerozumejú. Ako povedal Henry Ford: „Je celkom dobré, že ľudia nerozumejú bankovému a menovému systému, pretože ak by to tak bolo, domnievam sa, že by ešte do zajtrajšieho rána došlo k revolúcii.“

9. Zlato prelomí historické maximum

Len za posledných desať mesiacov došlo k 35-percentnému nárastu celkového objemu vytlačených dolárov. Nie je žiadnym tajomstvom, že investori majú tendenciu predávať doláre a nakupovať zlato počas kvantitatívneho uvoľňovania. Chránia sa tak pred infláciou.

Napriek fenomenálnym 24-percentným nárastom v roku 2020 sa zlato zameriava na ďalší lesklý rok. Žltý kov dosiahol svoj vrchol v auguste, keď ceny vzrástli na 2 075 dolárov za uncu. V roku 2021 sa však dočkáme ďalšieho rekordu.                                                

10. Cena bitcoinu prudko narastie na 50-tisíc dolárov 

Moja predpoveď bitcoinu na rok 2020 sa naplnila do bodky. A dúfam, že aj môj odhad na rok 2021 bude čo najviac presný. Tento rok sme boli svedkami, ako sa veľké hedžové fondy, ako napríklad Guggenheim, Renaissance Technologies, Paul Tudor Jones alebo Stanley Druckenmiller, dostali na titulky novín tým, že hovorili o bitcoine ako o protiinflačnom aktíve.

Wall Street si bitcoin jednoducho zamiloval. Veľké inštitúcie ako JPMorgan, Standard Chartered, Citi alebo Deutsche Bank pokračujú v budovaní riešení pre klientov a začínajú pravidelne pokrývať túto triedu aktív. Podobným spôsobom začnú retailoví investori nakupovať bitcoiny.

Nikdy predtým nebolo jednoduchšie nakúpiť kryptomeny. Tieto udalosti pravdepodobne spôsobia ponukovú krízu, čo zdvihne cenu vysoko nad 50-tisíc dolárov. 

Záver

Grécky filozof Hérakleitos povedal: „Zmena je jedinou konštantou v živote.“ 

Rok 2020 bol rokom zmien. A rok 2021 bude šancou prispôsobiť sa mu. Ak budete v roku 2021 dostatočne flexibilní, dokážete urobiť obrovský pokrok. Taktiež ak si zaumienite, že 2021 bude dobrým rokom, potom ho tak aj budete vnímať. Dobré roky a zlé roky sú len vecou pohľadu.

Prajem vám všetko dobré do roku 2021!

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora