Rusko historicky považuje Ukrajinu nielen za svoj zadný dvor, ale aj za širšie pohraničie, nevyhnutné pre úspešnú obranu krajiny. Umiestnenie síl NATO v bezprostrednej blízkosti najhustejšie obývanej a najdôležitejšej časti Ruska je považované za hrozbu.
Tá sa, pochopiteľne, odráža aj v ukrajinských obavách. Prepočty rozviedok síce tvrdia, že súčasná sila ruskej armády v regióne by bola na dobytie krajiny nedostatočná, umožnila by však obsadenie kľúčových miest. Rusko má navyše výhodu vzdušnej sily, ktorá sa mu osvedčila v Sýrii a Čečensku.
Ukrajina, naopak, zaostáva v protivzdušnej obrane – v snahe zamedziť ďalšej eskalácii nepreukázali jej spojenci ochotu zásobovať krajinu raketovými systémami.
Večný sľub členstva
Možnosť vstupu Ukrajiny do NATO predstavuje dlhodobo nedosiahnuteľnú ambíciu. Na Bukureštskom summite v roku 2008 organizácia neposkytla Ukrajine integračný plán. Sľuby Georgea Busha a Lecha Kaczynského jej však poskytli nádej.
Tá sa stratila po ruskej anexii Krymu a vypuknutí vojny na východe krajiny. Je nepredstaviteľné, že by aliancia prijala štát, ktorý by v tom momente aktivoval jej obranné záväzky. Podobný problém postihuje aj možnosť jej členstva v EÚ.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?