Ekonomika sa v novoveku zásadne mení najmä vďaka priemyselným revolúciám. Každá revolučná technologická zmena totiž prináša kombináciu nového poznania a zaužívaných ekonomických dogiem. Je preto namieste sa pýtať, do akej miery môže štvrtá priemyselná revolúcia zmeniť svet a ako z tejto príležitosti vyťažiť pri investíciách.
Táto revolúcia zmení svet exponenciálne
Najprv krátke zhrnutie. Prvá priemyselná revolúcia priniesla do ekonomiky uhlie a vyrobenou vodnou parou dokázala prvýkrát mechanizovať výrobu (a postupne aj posunúť dopravu na vyššiu úroveň). Druhá priemyselná revolúcia umožnila vďaka elektrine pásovú výrobu. A tretia revolúcia vďaka zapojeniu elektroniky a informačných technológií do výroby dosiahla automatizáciu výroby.
Dnes celý svet smeruje k v poradí už štvrtej priemyselnej revolúcii. Jej podstata spočíva vo vyššej úrovni digitalizácie a prepojenia technológií, ktoré stierajú hranice medzi fyzickým a digitálnym svetom. Na rozdiel od minulosti sa od aktuálnej revolúcie očakáva skôr exponenciálne než lineárne tempo vývoja.
Keďže sa dotkne každého sektoru a pôjde o skutočne zásadné zmeny, logicky sa v jej dôsledku očakáva transformácia celých systémov výroby a riadenia. Predzvesťou zmien bol bezpochyby minulý rok, keď lockdown donútil mnohé firmy rýchlo zmeniť podstatu svojho fungovania.
Rozšírená realita zefektívňuje výrobu
Existuje niekoľko zásadných technológií, ktoré by mali hrať prím v 4. priemyselnej revolúcii a na ktoré sa oplatí investične zamerať. Prvou je rozšírená realita (augmented reality – AR). O čo ide? AR dopĺňa realitu o dodatočné informácie v podobe vrstiev s digitálnymi informáciami a otvára tak zákazníkom prístup k obrovskej množine nového obsahu. Nemýľte si ju s virtuálnou realitou (VR) – samotná rozšírená realita spája 2D alebo 3D virtuálny obsah, ktorý sa premieta v realite do zorného poľa ľudí.
Rozšírená realita má potenciál v rôznych sektoroch od kozmetického priemyslu (L'Oréal už predstavil AR ako prostriedok na digitálne vyskúšanie kozmetiky), hier (Pokémon GO), automobilového priemyslu (predstavte si 3D objekty zobrazované na čelnom skle) až po okuliare vyrábané spoločnosťami Microsoft alebo Google. V tomto segmente je lídrom Microsoft s jeho okuliarmi HoloLens 2, ktoré v predaji dosiahli medzi januárom a decembrom 2020 až 44-násobný nárast.
Príkladov je však oveľa viac, napríklad Daimler už dnes používa niektoré prvky VR pri výrobe áut, nemocnica Medivis v New Yorku pri vytváraní́ postupu operácií, Ikea vie predstaviť nábytok a jeho umiestnenie u vás doma a herná spoločnosť Electronic Arts už technológiu využíva v hrách. Rozšírená realita otvára úplne nové pole pre trojrozmerné obrázky a ich „premietnutie“ do obrazu, ktorý vidíme na vlastné oči.
3D tlač vo výrobnom procese
Takzvaná 3D tlač priniesla možnosť vyrábať vysokokvalitné diely oveľa efektívnejšie, čiže za zlomok nákladov v porovnaní s tradičnými výrobnými procesmi. S touto technológiou sa spájajú veľké očakávania. Odborníci predikujú, že segment 3D tlače stúpne medzi rokmi 2025-2030 zloženou ročnou mierou rastu o 25 percent.
Z technológií 3D tlače sa tryskanie spojiva považuje za tú, ktorá by mohla priniesť revolúcie vo výrobe materiálov. Firma Desktop Metal sa zameriava práve na túto technológiu a na trh uviedla najrýchlejšiu 3D tlačiareň tohto druhu na trhu pre hromadnú výrobu.
Dve cesty, ako investovať do budúcnosti
Je na každom investorovi, či využije aktuálne prechod k štvrtej priemyselnej revolúcii a zainvestuje do perspektívnych firiem. Ako vždy, máte na výber dve možnosti: vybrať si jednu či viacero vizionárskych firiem a investovať do nich alebo siahnete po ETF fonde zameraného na inovácie.
Ak sa pozrieme na lídrov v AR, Microsoft a Google dosiahli za posledný rok 31-percentný a 38-percentný nárast na hodnote. Firma Desktop Metal, ktorá udáva tón v 3D tlači, narástla v hodnote akcií za posledný rok až o 195 percent. Na porovnanie, jeden z najznámejších ETF fondov ARK Innovation, ktorý kopíruje približne 45 hi-tech spoločností, prekonal všetky očakávania rastom o neuveriteľných 164 percent za rok.
Treba povedať, že väčšina inovatívnych spoločností je dlhodobo v strate a nie je u nich možné modelovanie očakávaných tržieb. Pri priamom nákupe akcií preto idete do vyššieho rizika. To si môžete znížiť investovaním do inovatívneho ETF fondu, pri ktorom vás riziko krachu jednej firmy nebude stáť stratu celej investície.
- Lukáš Baloga
Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora