Prvým a najpodstatnejším dôvodom je pre súčasné prepady jednoznačne Japonsko. Zvyšovanie úrokov Bank of Japan spôsobilo, že mechanizmus nazvaný carry trade už nie je taký zaujímavý, ako bol predtým. V skratke ho môžeme charakterizovať, ako požičiavanie si meny s nízkym úrokom, resp., v prípade Japonska, až so záporným úrokom a nakupovanie meny s vyšším úrokom. Konkrétne ide o dolár. To, že tento mechanizmus už nie je taký výhodný, spôsobilo menšiu atraktivitu trhov.

Tieto problémy sme mohli sledovať už v piatok (2. august). Následne v sobotu sa pritvrdilo a vyšla správa, že Warren Buffett predal polovicu svojho portfólia alokovaného v technologickej spoločnosti Apple. S týmito predajmi už síce začal v prvom štvrťroku, aj napriek tomu to mnoho ľudí prekvapilo.

Za 90 percent však môže práve Japonsko. To sa potvrdilo aj v nedeľu (4. august) v noci, kedy ich trhy skolabovali. Tradičný japonský index NIKKEI padol o takmer 29 percent. Pre ostatné trhy bol tento vývoj veľkým výkričníkom. Všetky karty v rukách má Bank of Japan. Ideálne by bolo vrátiť úroky na nulu, resp. do negatívnych hodnôt. Zatiaľ sa tak však nedeje.

To, že Buffett zhromažďuje rekordné množstvo hotovosti, takisto nie je prekvapenie. Akcie veľkých spoločností už predáva od roku 2023. Táto zámienka sa použila na vygradovanie napätia na trhoch. Rovnako ako konflikt Iránu a Izraela. Ak by naozaj prišla svetová vojna, krypto a trhy budú náš najmenší problém.

Posledným dôvodom je nezamestnanosť. Od piatka (2. august) vieme, že stúpla nad konsenzus analytikov. A to na 4,3 percenta. To, že nezamestnanosť stúpa, takisto vieme už dlhšie obdobie. Naznačujú to údaje už nejaký čas.

Čo sa týka možných scenárov, sú v princípe tri. Menej pravdepodobné je tzv. V-shape recovery. Teda rýchle Véčko. Ceny by sa v krátkom čase vrátili na pôvodné hodnoty. To by bol veľmi želaný scenár, ale toto sa deje na trhoch výnimočne. Nedá sa to teda úplne predpokladať.

Najpravdepodobnejšie však je, že sa okolo súčasných hodnôt vytvorí tzv. range. Teda cenový kanál, ktorý bude trvať dlho. Ak sa to stane, je potrebné si dávať pozor na altcoiny. Mnoho z nich totiž ukončí svoju existenciu. Trh ich vytrápi.

Menej pravdepodobnou možnosťou je, že súčasný support na 50 000 USD neudržíme a v tom prípade ideme na 41 000 dolárov. V súčasnosti by som nechytal padajúci nôž a počkal by som, čo sa bude na trhoch diať. Grafom musíme dať čas, aby nám ukázali, ktorá z týchto možností sa stane realitou.

Jakub Kraľovanský

V roku 2017 dokončil odbor ,,Medzinárodný obchod" na EUBA. Už vtedy sa začal full-time zaoberať svetovými trhmi. V tom čase ho najviac zlákali kryptomeny. Od tohto momentu sa denno-denne venuje svetovým trhom, akciám, komoditám, centrálnym bankám, ale najmä kryptomenám. Jeho cieľom je edukovať ľudí a priblížiť im ,,Svet Investícií." Je autorom vzdelávacieho projektu Trader 2.0 a Youtube kanálu Trader 2.0

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora