Pandémia najviac zasiahla gastro. Reštaurácie, kaviarne a podobné podniky mali veľmi dlhú dobu povolený výdaj len cez okienko alebo take-away. Prevádzkari sa mohli tešiť len z obmedzeného počtu návštevníkov. Po nekonečných dňoch so zavretými dverami počas lockdownov to však bola aspoň nejaká záplata. To sa však nemohlo prejaviť inak, ako obrovskými stratami v tržbách. S cieľom prežiť, muselo následne až príliš veľa podnikov prepustiť svojich zamestnancov. Niektorým, žiaľ nepomohlo ani to. Zrejme veľa zákazníkov spoznalo v nedávnom období pocit, keď ich obľúbený podnik bol zrazu zatvorený aj po uvoľneniach. Zlá finančná situácia ukončila pôsobenie naozaj mnohých.
Kde si hľadali prácu ľudia, ktorí sa plánovali zamestnať v gastre?
Pozreli sme sa bližšie na to, ako sa správajú Slováci a Slovenky, ktorí si v roku 2021 vytvorili životopis na pracovnom portáli Profesia.sk a deklarovali, že majú záujem o prácu v gastronómii. Paradoxne, mnohí z nich napokon hľadali príležitosti niekde inde. Táto skutočnosť len potvrdzuje skúsenosti zamestnávateľov v tomto sektore, ktorí potvrdzujú, že atraktivita zamestnania v gastre vo vnímaní ľudí klesla. Jednou z hlavných príčin sú pritom obavy z neudržateľnosti pracovných miest. Takéto obavy vidia ľudia napríklad v obchodnom odvetví menej. Zrejme to spôsobilo, že práve na ponuky v obchode reagovala väčšina z týchto uchádzačov. Až 68 percent.
Kde sa skutočne zamestnal bývalý personál gastra?
Dáta spoločnosti Profesia ďalej ukazujú, že približne 40 percent ľudí, ktorým pandémia ukončila predošlé zamestnanie v gastronómii, si prácu v tomto odvetví našla opäť. Treba však dodať, že pomerne vysoké číslo z týchto ľudí si našlo prácu aj inde. Bolo ich až 25 percent.
Zvyšní uchádzači nemajú aktívny životopis či iný kariérny záznam. Môžeme predpokladať, že sa vrátili do predošlého zamestnania, išli do dôchodku alebo pracujú niekde inde, prípadne v zahraničí.
Keď sa bývalí zamestnanci uplatnili v inom sektore, najčastejšie to bolo na pozíciách predavačov, operátorov výroby, skladníkov, pokladníkov, recepčných či asistentov predaja.
Slovenské gastro počas pandémie utrpelo výrazné škody. Táto informácia neplatí iba pre firmy v sektore, ale aj pre jeho zamestnancov. Hoci sa situácia na rozdiel od roku 2020 výrazne zlepšila, problémy pretrvávajú. Sektor preto stále zostáva ostro sledovaný aj naďalej.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora