Vyzerá to ako paradox, ale logika trhu s ropou nepustí. OPEC+ by mal mať už v momente rozhodnutia o znížení produkcie plán, kedy ťažbu opäť zvýši. V opačnom prípade naďalej uvidíme na trhu obrovské výkyvy ako v posledných rokoch.

Saudská Arábia a jej spojenci v rozšírenom formáte krajín vyvážajúcich ropu – čiže OPEC+ –  len nedávno znížili produkciu. Problém však je, že podobne ako v minulosti, ani teraz nemajú plán, čo bude, keď sa ceny ropy podarí vrátiť na prijateľné úrovne.

Keď priveľký rast cien škodí predávajúcim

Skôr ako tlmenie dodávok v nádeji na rast cien ropy je tradične najväčším problémom zoskupenia OPEC včasné zvýšenie produkcie v období po poklese cien. Po príklady netreba chodiť ďaleko do minulosti: po znížení produkcie v rokoch 2009, 2017 a 2019 trvalo obmedzovanie produkcie príliš dlho, čoho výsledkom bol príliš vysoký rast cien. Ten by sa na prvý pohľad mohol zdať ako dobrá správa. Opak však bol pravdou.

Privysoké ceny naštartovali prudký rast produkcie konkurenčných výrobcov, najmä odvetvia bridlíc v Spojených štátoch, ktoré nakoniec navýšili svoj trhový podiel. To viedlo k novému prepadu cien a vrátilo OPEC späť na prvé miesto v produkcii ropy.

Nezvládnutý produkčný cyklus vyvoláva volatilitu

Dôležitou súčasťou úspešného riadenia trhu je vedieť, kedy výrobu a kapacitu zvýšiť, aby sa zabránilo rastu a nadmerným investíciám potenciálnych konkurentov. Cyklus nadmernej výroby, poklesu cien, znižovania produkcie OPECom, čerpania zásob, následne neudržateľného zvyšovania cien a prudkého rastu bridlicovej produkcie s opätovnou nadmernou ponukou spôsobuje na trhoch s čiernym zlatom obrovskú volatilitu.

Saudská Arábia ako najväčší producent ropy a aj ďalšie štáty v tomto segmente si úplne najviac želajú vyvážené ceny ropy na stredne vysokej úrovni, ktoré im dlhodobo pokryjú príjmy štátneho rozpočtu.

Ak to však Saudská Arábia a jej spojenci v OPEC+ chcú dosiahnuť, musia reagovať na zvýšenie cien rovnako rýchlo a agresívne ako na pokles cien. Inak cyklus výraznej volatility nedokážu zmierniť.

Nedostatočné strategické reakcie Saudov

Najmä Saudská Arábia by mala vnímať čerpanie zásob a rastúce ceny ako signál na zvýšenie vlastnej produkcie ešte predtým, ako producenti prostredníctvom bridlíc využijú takúto príležitosť ako prví. Zatiaľ však Saudi takto reagovať nedokázali, čo viacnásobne spôsobilo obrovské výkyvy posledných rokov.

Kým sa v tomto smere „nezorganizuje“ najväčší producent, bude cena ropy naďalej extrémne rásť a padať, čo bude všetkým exportérom spôsobovať problémy s plánovaním ich štátnych rozpočtov.

Martin Krištoff

Absolvent Fakulty ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Viac ako dva roky pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Ako hlavný analytik spoločnosti CFD World sa aktuálne venuje portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.