Slovenské úrady, ale aj médiá z nejakého neznámeho dôvodu nazývajú domácu karanténu inteligentnou karanténou. Jej jedinou pointou však je, že človek nezamieri po prekročení hraníc do štátnej ubytovne, ale ide namiesto toho domov, kde ho nejaká aplikácia sleduje, či domácu karanténu naozaj dodržiava. Na tom nič prevratné ani inteligentné nie je.
Český vzor a slovenská kópia
Pojem inteligentná (alebo smart) karanténa používajú aj v Česku, ale chápu ho úplne inak. Pre nich ide o komplexný systém rozsiahleho testovania, sledovania kontaktov nakazených za použitia dát od mobilných operátorov a izolovania čo najväčšieho počtu nakazených. Vlastnú smart karanténu spustili ešte v marci ako hlavný nástroj bola proti pandémii a doteraz sa snažia navyšovať jej kapacity.
V súčasnosti dokážu cez tento systém spätne odsledovať a izolovať predchádzajúce kontakty až 400 nakazených denne. Cieľom je dostať sa čo najskôr na číslo 1 000. To znamená, že aj keby do Česka prišla nová vlna pandémie a denne by pribúdalo do tisíc nakazených, štát by mohol mať situáciu relatívne pod kontrolou.
Slovensko sa usilovalo systém inteligentnej karantény odkopírovať z Česka. Lenže ani po dvoch mesiacoch príprav sme neboli schopní ho naplno spustiť, pretože Ústavný súd pozastavil platnosť zákona, ktorý by umožnil využívať dáta od mobilných operátorov. Hygienici teda zatiaľ dohľadávajú kontakty nakazených bez dát, čo im sťažuje prácu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?