Elonovi Muskovi sa opäť raz podarilo spôsobiť rozruch svetových rozmerov. Pokiaľ si myslíte, že vypustil novú raketu, alebo uviedol nový model elektromobilu, tak sa mýlite. Uverejnil tweet. Na sociálnej sieti Twitter sa nechal počuť, že automobilka Tesla prestáva prijímať bitcoiny pre akékoľvek nákupy. Ako dôvod uviedol argument, že ťažba a používanie bitcoinu spotrebuje veľké množstvo energie.
Reakcia bola okamžitá. Správa obletela celý svet a dosť výrazne zasiahla trhy s kryptomenami. Zatiaľ čo mnohých rozhorčila, iní prestali veriť bitcoinu a začali sa ho zbavovať.
Keďže moja predošlá firma pôsobila v oblasti obchodovania s emisiami a elektrinou, mám za to, že Muskova domnienka nie je založená na realite. A hneď vám vysvetlím prečo.
Prvá vec, ktorú si treba všimnúť, je nielen to, čo ľudia hovoria, ale najmä čo robia. Elon totiž svoje bitcoiny nepredal a rovnako ani jeho firmy Tesla a SpaceX. Stále držia bitcoiny v hodnote miliárd dolárov, ktoré nakúpili len pred pár týždňami.
Elon v tweete uviedol: „Máme obavy z rýchleho nárastu fosílnych palív potrebných na ťažbu bitcoinov a transakcií, najmä z uhlia, ktoré produkuje najvyššie emisie zo všetkých palív.“
To však nie je úplne presné. Dovoľte mi to objasniť. Podľa Cambridgského centra pre alternatívne financovanie až 76 percent ťažiarov bitcoinu využíva obnoviteľné zdroje energie ako časť svojho energetického mixu. Ťažiari sú finančne motivovaní, aby budovali svoje prevádzky hoci aj na druhej strane planéty, len preto, aby získali čo najlacnejšiu elektrinu. Cena elektriny je ich najvýznamnejším vstupným nákladom.
Vysvetlenie spotreby energie bitcoinu
Svet ročne generuje 25-tisíc terawatthodín (TWh) elektrickej energie. Z toho sa asi päťtisíc TWh doslova premrhá. Inými slovami, pätina všetkej vyrobenej elektriny je prebytočná. Bitcoinová sieť spotrebuje asi 150 TWh. Médiá radi porovnávajú túto spotrebu so spotrebou konkrétnych krajín, ako napríklad s Argentínou.
V skutočnosti však ide len o 0,6 percenta svetovej produkcie elektriny za rok. Okrem toho, týchto 0,6 percenta predstavuje tiež asi 3 percentá všetkej nadprodukcie elektriny.
Málokto vie, že ťažiari bitcoinov sa v skutočnosti stali dôležitými klientmi prenosových sústav, pretože do istej miery zabezpečujú stabilitu elektrickej siete na denných trhoch s elektrinou. Inými slovami, prevádzkovatelia sietí môžu namiesto plytvania produkciou už vyrobenú elektrinu predať a získať tak ďalšie príjmy. Výsledkom je, že tieto tri percentá premárnenej elektriny pomáhajú mnohým ľuďom v Ázii, Afrike či Južnej Amerike prežiť.
Navyše, aj keby sme eliminovali bitcoiny, stále by ostala asi 20 percentná nadprodukcia elektriny.
Čínsky energetický mix sa mení
Viac ako 65 percent takzvanej hashovacej sadzby zabezpečuje Čína a je najväčším bitcoinovým ťažiarom na svete. Častým argumentom je, že čínski ťažiari využívajú na ťažbu kryptomien elektrinu vyrobenú v tepelných elektrárňach. Toto tvrdenie tiež nie je presné.
Podľa Cambridgskej univerzity až 90 percent čínskej ťažobnej kapacity dodávajú len štyri provincie: Sin-ťiang, Jün-nan, S'-čchuan a Vnútorné Mongolsko. Najväčšia ťažiarská provincia Sin-ťiang (Xinjiang) generuje viac ako 50 percent elektriny z obnoviteľných zdrojov. Provincie S'-čchuan (Sichuan) a Jün-nan (Yunnan) v období dažďov generujú takmer 100 percent zelenej energie, keďže vtedy produkujú elektrinu z hydroelektrární. A Vnútorné Mongolsko nedávno zakázalo ťažbu bitcoinov úplne.
Čína navyše rýchlo stráca svoj trhový podiel v konkurenci s ťažiarmi v USA a Kanade. To by mohlo viesť k väčšiemu podielu obnoviteľnej energie. Nehovoriac o tom, že keďže sa čínsky energetický mix mení, aj čínski ťažiari čoraz viac preferujú zelenú cestu.
Náklady na zabezpečenie bitcoinovej siete
Keď budete študovať bitcoinovú sieť, zistíte, že náklady na jej zabezpečenie sú extrémne nízke. V súčasnosti sa trhová kapitalizácia bitcoinu pohybuje okolo jedného bilióna dolárov. Ak predpokladáme, že priemerné náklady na výrobu elektriny sú 3 centy za kWh, celková cena za zabezpečenie siete je asi 4,5 miliardy dolárov ročne.
To je len 0,45 percenta všetkých aktív v bitcoinovej sieti. V tejto súvislosti si musíme uvedomiť, že bitcoinová sieť využíva vyradenú energiu, ktorá by v mnohých prípadoch aj tak vyšla nazmar. To znamená, že marginálna hodnota spotreby je pre spoločnosť nulová.
Navyše, akonáhle sa zamyslíte nad konceptom proof-of-work (dôkaz funkčnosti), bude zrejmé, že spotreba energie v bitcoinovej sieti je jej nepostrádateľnou súčasťou. Podrobnejšie pochopenie tohto princípu by mohlo pomôcť zmeniť názor na bitcoin z „neefektívneho a nehospodárneho“ na „bezpečný a odolný voči cenzúre“. Vyzývam každého kritika spotreby energie, aby si tento revolučný koncept preštudoval.
Stojí to za to?
Nech je to už akokoľvek, je nepopierateľné, že ťažba bitcoinov nielenže spotrebuje veľa energie, ale aj produkuje emisie CO2. Mnohí sa pýtajú, či bitcoin vôbec stojí za to.
Aj keď to môže na prvý pohľad vyznieť ako pádny argument, nebolo to tak dávno, čo ľudia spochybňovali nevyhnutnosť elektriny, automobilov a lietadiel. Napríklad v roku 1999 časopis Forbes tvrdil, že internet „spaľuje strašne veľa fosílnych palív“ a uvádza svet na nebezpečnú trajektóriu spotreby energie. Predstavte si, že by podnikatelia, investori a vývojári počúvali Forbes a prestali budovať internet.
Bitcoin je takmer bilióndolárová, otvorená, decentralizovaná, monetárna sieť odolná voči cenzúre a dôveruje jej viac ako 100 miliónov ľudí. Ak niekto vymyslí energeticky efektívnejší spôsob jeho zabezpečenia bez toho, aby ohrozil jednu z týchto kvalít, pokojne môžeme diskutovať o výmene bitcoinu. A nie, Dogecoin nie je náhradou bitcoinu.
Navyše, ak je Elon Musk taký znepokojený výrobou elektriny spaľovaní uhlia, prestane predávať elektromobily v Číne? Alebo prestane tiež prijímať aj americký dolár?
Čo by mohlo byť skutočným dôvodom Elonovho tweetu? Okrem toho, že je automobilkou, Tesla je aj spoločnosťou zaoberajúcou sa obnoviteľnou energiou. Elon je fenomenálny obchodník a mohol by to byť ďalší z jeho bystrých marketingových trikov. Podľa Anthonyho Pompliana by jeho výrok mohol byť „štartovacím mostíkom pre spoločnosť Tesla na spustenie ťažobného zariadenia na báze obnoviteľných zdrojov“. Všetko je možné.
Na záver, nechcem spochybniť vysokú spotrebu elektriny bitcoinu, alebo ju porovnávať s aktuálnou spotrebou bankového systému. Chcem jednoducho ponúknuť zmenu paradigmy.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora