Výnimkou nie sú ani technologické spoločnosti na čele s gigantom Alibaba, ktorého akcie sú na newyorskej burze podľa Investing.com už viac ako dva roky v korekcii. Pred pár dňami však došlo k zmene, keď čínsky trh zareagoval pozitívne na prejav prezidenta Si Ťin-pchinga pri príležitosti Národného kongresu Komunistickej strany Číny, v ktorom podporil technologický sektor a dodal investorom miernu dávku optimizmu.

Reakcia trhov na seba nenechala dlho čakať

Viac ako 5 percent. O toľko bezprostredne po prejave rástli akcie Alibaby spolu s akciami ďalších čínskych technologických firiem, ako napríklad NIO, Tencent alebo JD.com. Spomínaný optimizmus však dlho nevydržal a rast vystriedal prechod do červených čísel. Na burze NYSE sa koncom minulého týždňa obchodovali akcie Alibaby okolo hodnoty 65 USD za jednu akciu.

Aj v tomto prípade sa na ich vývoji podpisuje negatívny trhový sentiment, pri ktorom pôsobí stav z októbra 2020 ako z rozprávky. Investori pred dvoma rokmi nakupovali akcie čínskeho technologického giganta okolo 300 USD za akciu. Negatívny trend neobišla ani trhová kapitalizácia Alibaby. Podľa dát companiesmarketcap.com sa na konci minulého mesiaca pohybovala pod úrovňou 169 miliárd USD, zatiaľ čo v rovnakom období pred dvoma rokmi to bolo 818 miliárd USD. Alibaba tak stratila v priebehu dvoch rokov približne 75 percent svojej trhovej hodnoty.

More problémov, z ktorých sa nedarí vynoriť

Čína v súčasnosti čelí spomaľovaniu ekonomiky, ktoré sa nepremieta iba do akcií technologických firiem, ale zanecháva stopu aj na realitnom trhu. Aj napriek tomu, že Peking zmenil rétoriku v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine a vyzval krajiny na ukončenie vojny mierovou cestou, vzťahy s Európou a USA sú stále napäté. Okrem toho Washington ohlásil nové reštrikcie pre vývoz polovodičov do Číny, ktorého súčasťou je aj zavedenia nových licencií požadovaných pre americké firmy na zásobovanie čínskych spoločností zariadením na výrobu pokročilých čipov.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora