Hlavným hnacím motorom burz dnes nie sú clá amerického prezidenta Donalda Trumpa – a to nielen preto, že včera uvalené clá na Kolumbiu za neprijatie deportovaných osôb rýchlo zrušil po tom, čo sa juhoamerická krajina podvolila. Trumpovi sa totiž dnes črtá potenciálne oveľa nebezpečnejší vyzývateľ. Doposiaľ málo známy čínsky startup DeepSeek môže zásadne „zamávať“ perspektívou americkej technologickej dominancie, najmä v oblasti umelej inteligencie. A teda aj akciami firiem ako Nvidia, či Trumpovými plánmi na rozvoj umelej inteligencie prostredníctvom lacnej fosílnej elektriny.
Nové modely umelej inteligencie od DeepSeeku, založeného pred dvoma rokmi v meste Chang-čou, majú značný potenciál revolučne zmeniť celú oblasť vývoja umelej inteligencie vďaka svojej nákladovej úspornosti. To vzbudzuje pochybnosti u stále väčšieho okruhu investorov o závratne vysokých trhových hodnotách spoločností typu spomínanej Nvidie. Aplikácia DeepSeek už zaznamenáva aj používateľský úspech – dostala sa na prvé miesto medzi najsťahovanejšími aplikáciami v americkom App Store.
Doteraz svetovo dominujúca americká scéna umelej inteligencie tak môže zažiť nepríjemné prebudenie, podobné tomu, aké zažili Američania pred generáciami, keď ZSSR vypustil Sputnik, prvú umelú družicu, na obežnú dráhu Zeme.
Ak by totiž Číňania dokázali vyvíjať plne konkurencieschopné modely umelej inteligencie lacnejšie, navyše na základe softvéru s otvoreným zdrojovým kódom, prístupného všetkým, ako je to v prípade DeepSeeku, mohli by narušiť a fakticky rozložiť celý dodávateľský reťazec súčasnej „americkej“ podoby umelej inteligencie.
Medzinárodní investori dnes preto prehodnocujú svoj doterajší pohľad na umelú inteligenciu. Stále jasnejšie sa im vkrádajú pochybnosti o tom, či ďalší rozvoj pokročilej umelej inteligencie bude naozaj vyžadovať stále rastúci výpočtový výkon a množstvo energie, napríklad vo forme elektriny pre príslušné dátové centrá. Počas dnešného ázijského burzového obchodovania sa preto výrazne prepadli akcie kľúčových dodávateľov Nvidie, ako je japonská spoločnosť Advantest, ktorá stratila takmer deväť percent, alebo akcie dátových centier, ako je singapurský Mapletree Industrial Trust.
Výrazne klesajú aj termínované kontrakty na tituly amerického indexu Nasdaq 100, pričom ich dnešný vývoj naznačuje možný hlbší prepad kľúčového amerického prevažne technologického burzového ukazovateľa. Mohol by sa počas dnešného obchodovania prepadnúť najvýraznejšie minimálne od minuloročného augusta, keď sa svetové trhy ocitli v krátkodobej panike kvôli krokom japonskej centrálnej banky.
DeepSeek je pre Američanov varovaním, že obrovské investície do umelej inteligencie môžu vyjsť nazmar, a to ako na úrovni firiem typu Nvidia, Microsoft či Meta, tak aj na úrovni štátu. Trump minulý týždeň oznámil plán masívnych štátom podporovaných investícií za stovky miliárd dolárov do umelej inteligencie pod taktovkou amerických technologických firiem Oracle a OpenAI a japonskej investičnej spoločnosti SoftBank.
Americký prezident zároveň svoje kľúčové opatrenie, spočívajúce v masívnom navýšení ťažby fosílnych energetických surovín, najmä ropy a zemného plynu, zdôvodňuje práve snahou zabezpečiť lacnú elektrinu pre dátové centrá „americkej“ podoby umelej inteligencie.
Ak by však Číňania naozaj vedeli zabezpečiť porovnateľný výkon „svojej“ umelej inteligencie úspornejšie – z hľadiska náročnosti na výpočtový výkon či spotrebu elektriny –, otriaslo by to celým americkým poňatím umelej inteligencie, cenou akcií technologických firiem z USA aj Trumpovými plánmi, ktoré sa tak výrazne opierajú o rozvoj umelej inteligencie a obrie americké technologické firmy.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora
- Lukáš Kovanda
- Český ekonóm a autor ekonomickej literatúry je hlavný ekonóm Trinity Bank. V rokoch 2020 až 2022 bol členom českej národohospodárskej rady vlády. Pôsobí aj ako sociálno-ekonomický analytik v Organizácii Spojených národov (OSN). Analyzuje a komentuje makroekonomické otázky, investície a nové fenomény, akými sú zdieľaná ekonomika, kryptomeny a fintech. Sleduje vývoj geopolitickej a ekonomickej situácie vo svete a v Českej republike.