Jedna z najväčších čínskych tech spoločností v oblasti e-commerce dostala na jar pokutu 2,8 miliardy dolárov. Reč je o online trhovisku Alibaba, ktoré však nie je jediné v hľadáčiku čínskej Štátnej správy pre reguláciu trhu.

Prísnejšie protimonopolné predpisy

Nové nariadenia chcú sprísniť protimonopolné predpisy, ktorými Peking reaguje na rastúcu trhovú silu technologických firiem. Nepáči sa jej nekalá hospodárska súťaž a hovorí, že nezáleží, či ide o online alebo offline podnikanie. Zaujímavosťou je, že verejnosť sa môže k pravidlám vyjadriť, a to do 15. septembra.

Dokument, ktorý pripravila Štátna správa pre reguláciu trhu navrhuje opatrenia pre online odvetvie, ktoré zakazujú nepoctivú konkurenciu, nezákonné získavanie alebo využívanie dát iných spoločností.

Jedným z navrhovaných opatrení je aj zákaz praktiky, ktorá je často využívaná elektronickými obchodníkmi. Tá bráni predajcom, aby ich tovar ponúkali na konkurenčných platformách.

Zakladateľ Alibaby nie je v milosti Číňanov

Alibabu potrestali za prešľapy aj minulý rok, kedy bolo IPO spoločnosti Ant Group na hongkonskej burze cenných papierov pozastavené.

Podľa jedného z členov čínskeho vládneho poradného výboru, sa začala Čína odkláňať od „inkluzívnej a opatrnej regulácie“, vďaka ktorej bol technologickým gigantom umožnený neobmedzený rast a chce sa zamerať na ochranu spotrebiteľa. Investori pozorne sledujú dianie v Ázii a je možné, že mnohí začnú presúvať svoj kapitál do „bezpečnejšieho“ sektora.

Predstavitelia autokratickej krajiny sa dostali do sporu s Kanadou na zasadnutí Rady pre OSN. Podľa expertov OSN zadržiavajú v táboroch západného regiónu Xinjiangu takmer milión Ujgurov a ďalších turkických moslimov.

Dodržiavanie pravidiel v online priestore je veľmi dôležité, ale v prípade ázijskej krajiny vznikajú obavy z používania dvojitého metra a diskriminácie nielen online gigantov pomocou regulácií.

Na druhej strane je tiež treba povedať, že Alibaba čelí v poslednej dobe mnohým problémom. Najvážnejším bolo obvinenie zamestnankyne zo znásilnenia vlastným šéfom. E-commerce rieši rôzne problémy a počas augusta klesli ich akcie o takmer 5 percent, čo znamená, že sú najnižšie od októbra 2019.

Výkonnosť spoločnosti Alibaba za 5 rokov.
Zdroj: Investing.com
Výkonnosť spoločnosti Alibaba za 5 rokov.
Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora