V komikse by mohol byť svet posledných pár rokov vykreslený jednoducho, píše analytik Credit Suisse Zoltan Pozsar.
Drahé rozvody
Čína veľmi zbohatla predajom lacných vecí. A potom sa rozhodla, že vybuduje globálnu 5G sieť na základe špičkových čipov a špičkových litografických strojov. Spojené štáty si vtedy uvedomili svoje technologické zaostávanie a povedali: „v žiadnom prípade“.
Následkom bolo, že spojenie lacnej čínskej výroby a amerického dopytu, pod názvom Čimerika, sa dostalo do chaotického rozvodového konania. Boj o dieťa s menom Taiwan získal reálne kontúry.
Rusko veľmi zbohatlo predajom lacného plynu do Európy. Nemecko veľmi zbohatlo predajom drahých vecí vyrobených na lacnom ruskom plyne. Ich partnerstvo dostalo názov Eurusko.
Bežné účty krajín Euruska masívne narástli. Snaha o pokračovanie partnerstva za pomoci ropovodu Nord Stream II. sa však rýchlo zmenila ukrajinskou vojnou v rozvodové konanie.
Čimerika a Eurusko už neexistujú. Opustení partneri na východe sa dali dokopy a vzniklo spojenie Číny a Ruska pod názvom Čusko. Tým sa postavil proti sebe východ a západ. A zanikla globalizácia.
Pretože globálna dodávateľská sieť funguje iba v časoch mieru. Nikdy nie v časoch vojny. Funguje iba vtedy, keď partneri majú pozitívne očakávania ohľadom budúceho ekonomického prostredia. Chcú ostať v mieri, aby si zabezpečili svoje dlhodobé ekonomické benefity.
Avšak, keď sa obchodné očakávania zmenia na negatívne, začnú prevládať obavy o prístup k trhom, materiálom a technológiám, čo eskaluje do kríz na ochranu svojich záujmov. Táto teória obchodných očakávaní formuje aj súčasný boj veľmocí.
Aké budú jeho následky?
Bez ruských komodít a lacných čínskych tovarov ekonomická produkcia západu poklesne a udrží sa na nízkych úrovniach. Ekonomika vytvorí písmeno L. Presne také, ako sa teraz črtá v Európskej únii, kde vysoké ceny energií hrozia deindustrializáciou celého kontinentu s následkom trvalého zníženia produkčnej kapacity.
Ak sa má z „L“ stať „L/“, čiže ekonomika má zažiť odraz do hora, už nestačí iba podporiť agregátny dopyt – pretože nebude od koho lacné tovary a komodity dovážať. „/“ časť odrazu bude musieť byť o investíciách do produkčnej kapacity, o tvorbe agregátnej ponuky.
Vojnová ekonomika je tu. Rovnováha medzi Západom a Východom zmizla, inflácia ostane vysoká
Ponziho schéma globalizácie
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?