V spojení s investíciami sa, najmä v období, keď trhy zažívajú prudké výkyvy, skloňuje viacero základných otázok. Prečo by som mal investovať? Do čoho? Aký dlhý má byť môj investičný horizont? V tomto článku vám prinesieme odpovede na niektoré z nich.
Prečo investovať?
Základnou myšlienkou investovania je získať z investície viac peňazí ako sme do nej vložili. To je však len jedna strana mince. Druhou je ochrana majetku pred infláciou. Ak by ste dnes zdedili 100-tisíc eur a odložili ich na bežný účet v banke s cieľom užívať ich o 40 rokov na dôchodku, nespravili by ste dobre. Dvojpercentná inflácia by za ten čas odkrojila viac ako polovicu kúpnej sily vašich úspor.
Dnešní mileniáli majú skoro všetko, no nevlastnia takmer nič
Investovanie by sme mali vnímať ako nástroj na zhodnotenie našich zdrojov, ale aj ako nástroj ochrany pred ich znehodnotením.
Do čoho investovať?
Otázka, do čoho investovať, je asi najčastejšia. Každý by chcel počuť jasné odporúčanie, ktoré prinesie zaručené zisky. Tak to však nefunguje. Nikto nemá vešteckú guľu a spoločnosti, ktoré sa touto cestou vydávajú, sa pohybujú po tenkom ľade.
Sú však všeobecné princípy, ktoré platili v minulosti a platia aj dnes. Ak sa ich investor bude držať, priblíži sa k svojim cieľom bez podstupovania neprimeraného rizika.
Akcie klesajú. Prichádza čas na ich opätovný nákup?
1. Diverzifikujte portfólio
Investor by mal rozkladať portfólio do viacerých tried aktív (akcie, dlhopisy, alternatívne investície napr. nehnuteľnosti, zlato atď.) a zároveň by mal diverzifikovať aj akciovú a dlhopisovú zložku.
2. Určite si pomer aktív
Pomer akcií dlhopisov a alternatívnych investícií by mal zodpovedať rizikovému apetítu investora. Ak je rizikový profil dynamický a investor je ochotný podstupovať vyššie riziko, pomer akciovej či alternatívnej zložky na celom portfóliu bude väčší, ako keď je rizikový profil investora konzervatívny. Dynamický investor chce dosahovať vyšší výnos aj za cenu väčšieho rozkolísania investície.
3. Vyberajte si daňovo efektívne riešenia
Slovenské zákony hovoria o tom, že ak je cenný papier prijatý na obchodovanie na regulovanom trhu a zároveň ho vo svojom portfóliu držíte viac ako jeden rok, výnos z jeho predaja je oslobodený od dane.
4. Investujte dlhodobo
Začnite s investovaním čo najskôr a investujte v pravidelných intervaloch. Pokles finančných trhov využite na nové dokúpenie a dopriemerovanie ceny. Čím skôr začnete investovať, tým väčší bude efekt zloženého úročenia. Investičný horizont nemusí byť len 10 – 20 rokov, môže siahať cez niekoľko generácií.
5. Reinvestujte dividendy
Akcie vyplácajú zisk formou dividend, ktoré si akcionár môže ponechať alebo ich reinvestovať a zvyšovať tak svoju investíciu. Vždy sa snažte dividendy reinvestovať a nie ich spotrebúvať. Na investíciu to má neskôr veľký vplyv. Dnes sú na trhu dostupné ETF fondy, ktoré dividendu automaticky reinvestujú.
Americká ekonomika sa zotavuje, aj napriek koronavírusu
Modelové investovanie
Efekt reinvestície dividend
Akcie a akciové indexy
Dlhodobo najúspešnejšou triedou aktív sú akcie. Vychádza to z ich podstaty – firmy a zamestnanci vytvárajú hodnoty, ktoré odpovedajú na súčasné potreby ľudí. Niektorým sa darí v konkurenčnom prostredí viac, iným menej. Z niektorých sa stanú miliardové spoločnosti, iné zaniknú.
Nachádzajú sa akcie firmy Tesla v rukách manipulátorov?
Akciové indexy majú v sebe zabudované automatické mechanizmy, ktoré rebalansujú celý index. Firmy, ktoré sú na chvoste a majú problémy, odchádzajú z indexu a nové perspektívne firmy, naopak, do indexu vstupujú. Akciové indexy dlhodobo prinášajú výnos v priemere 5 – 8 percent po očistení o infláciu. Naproti tomu, výnosy z dlhopisov sú na polovičnej úrovni.
Koľko zarobil investovaný dolár
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora
- Dominik Hapl
- Analytik v spoločnosti Across Private Investments. Zaoberá sa portfólio manažmentom, analyzovaním vývoja finančných trhov a obchodovaním na kapitálovom trhu. Pravidelne publikuje komentáre na aktuálne témy.