Azda každý, kto žije na Slovensku, započul alebo sa rovno aj pohoršil nad kauzou Cibulková. Rozhodnutie dávnej hviezdy slovenského tenisu, ktorá sa dala zaočkovať „na tajňáša“ zožalo kritiku takmer celej republiky. Aj keď nám môže byť premrhanej vakcíny ľúto, táto kauzička nie je len zobrazením doby covidovej, ale aj večne živej kultúry vybavovačstva.
Papalášizmus obecný však nechajme teraz tak.
Našu pozornosť by mali prilákať vyjadrenia vládnych politikov o vakcinačnej kampani. Predseda vlády Igor Matovič na svojom štátotvornom profile na Facebooku vyhlásil, že „Slovensko potrebuje k presvedčeniu ľudí kampaň, kde vystúpia rôzne skupiny ľudí, ktoré osobným príkladom presvedčia ďalších.“
Na prvý pohľad tento nápad znie rozumne a moderne. Pri bližšej analýze si však uvedomíme, že úplne ignoruje špecifiká a mentalitu Slovákov.
Poľské zlyhanie
Idea osvetovej kampane propagujúcej očkovanie proti koronavírusu nie je slovenským unikátom. Lídri mnohých krajín sveta sa s podobným úmyslom už dali verejne zaočkovať. Použitie verejne známych tvárí zo sveta kultúry, športu a vedy je prirodzeným pokračovaním tejto stratégie.
Je úplne logické, že zapojenie známych a najmä obľúbených tvári dodá ľuďom odvahu a zmenší ich pochybnosti ohľadom samotnej vakcíny. Stredná Európa však nefunguje na logických princípoch.
EÚ si objednala 300 miliónov vakcín, ktoré neexistujú. Protekcionistická sezóna sa začala
Najlepším príkladom je susedné Poľsko, kde podobnú iniciatívu spustila Varšavská lekárska univerzita. Koncom roka sa rozhodla zaočkovať 18 osobností zo sveta umenia a kultúry. Vyhlásiť, že poľská verejnosť to prijala so zhnusením, by bolo výrazným podhodnotením spoločenských nálad.
V čase, keď pandémia si vyžiadala v Poľsku viac ako 30-tisíc obetí a vakcíny je ako šafranu (výsledok politického génia Bruselu) očkovanie divadelníkov, hercov a mediálnych magnátov vyznelo ako prejav najväčšieho elitarizmu a papalášstva. Bolo len otázkou niekoľkých hodín, kým sa varšavské očkovanie stalo témou číslo jeden politických vyjadrení a novinových článkov.
Slovenský egalitarizmus
Aj keď príklad Poľska sa niektorým môže zdať príliš vzdialený, so Slovenskom ho spája jeden dôležitý menovateľ, egalitarizmus. Práve dôraz na absolútnu rovnosť všetkých občanov, ktorý je v našom geografickom priestore hlboko zakorenený vďaka predchádzajúcemu režimu, odsudzuje podobné kampane na neúspech.
Postsovietska mentalita je však špecifická svojou podivnou bipolaritou. Na jednej strane je vybavovačstvo a papalášizmus rôzneho druhu veľkou časťou spoločnosti otvorene schvaľované a mnohí ho považujú aj za svojský indikátor spoločenského úspechu. Na druhej strane sa v nich vyskytuje aj ambícia dosiahnutia čo najväčšej rovnosti príležitosti.
Jediným výsledkom očkovacej kampane budú státisíce lajkov, zdieľaní a emotívne fotky celebritiek vzdávajúcich vďaku lekárskemu personálu
V situácii, keď má celú vakcinačnú politiku pod palcom vláda, respektíve Brusel, sú tradičné trhové metódy mimo hry. Vláda v takejto situácii zohráva rolu garanta (viditeľne veľmi neschopného), ktorý sľubuje každému občanovi rovný prístup k vakcíne. Je to jedna z mála situácií, kde vláda sa nachádza v pozícii samozvaného garanta rovnosti, a preto predbiehanie rôzneho druhu verejnosťou veľmi citlivo vníma.
Použitie verejne známych tvárí by aj na Slovensku určite dosiahlo nejaký propagačný efekt. No môžeme predpovedať, že efekt by sa podobal kauze Dominiky Cibulkovej. Reklama by bola, ale bola by postavená výhradne na zbytočnom bičovaní negatívnych nálad v spoločnosti.
Urážka občanov
Prenesme sa teraz do hypotetickej roviny. Je prelom jari a leta. Slovensko nejakým zázrakom zaočkovalo všetkých príslušníkov kritickej infraštruktúry a pojem celoplošné očkovanie nie je už predmetom politickej fikcie. Nastal čas spoločenskej kampane.
Vo večerných televíznych správach môžeme pozorovať ako si v sterilných očkovacích centrách priepustku na slobodu postupne ziskávajú herci, divadelníci, vedci, instagramové influencerky a ďalší z doby sociálnych sietí. Získavame presvedčenie, že sa pomaly vraciame do normálu.
J. Bittó Cigániková navrhla päť pravidiel k očkovaniu proti Covid-19
Nasledujúci deň vám však pripraví o návrat do krutej reality. Najskorší termín, kedy budete môcť dostať vakcínu? December 2021/január 2022. Jediným výsledkom očkovacej kampane budú státisíce lajkov, zdieľaní a emotívne fotky celebritiek vzdávajúcich vďaku lekárskemu personálu za ich hrdinský boj.
Prosím, prestaňte urážať občanov. Propagácia vakcíny nie je o večernom vysielaní v komerčnej televízii, ale o budovaní dôvery voči tým, ktorým ľudia v týchto otázkach veria najviac, lekárom.