Členstvo v EÚ je kľúčovým záujmom Slovenska. Chápeme to nie len my v SaS, ale aj zvyšok parlamentu, ako aj všetky strany, ktoré sú preferenčne medzi 3 až 5 percentami. Preto otázka o vystúpení z EÚ nie je v eurovoľbách na mieste.
Oveľa dôležitejšia je otázka, ako vieme spraviť EÚ lepšou. Čo vie urobiť EÚ, aby jej občanom rástla životná úroveň? A najmä, aká má byť EÚ, aby sme sa v nej cítili ako doma?
Lebo EÚ je bezpochyby výnimočný projekt. Ale rovnako nikto súdny nebude tvrdiť, že všetko funguje, ako má. Rastúce dlhy, porušovanie pravidiel, problémy s migráciou, prebujnená byrokracia a najmä klesajúca konkurencieschopnosť EÚ. Lebo tá klesá posledných 40 rokov a s ňou aj význam EÚ vo svete:
Kým v roku 1980 bolo každé štvrté euro sveta vyprodukované v EÚ, dnes je to len každé ôsme. Toto nie je ani pocit, ani názor, ale neúprosný fakt. Takže otázka: čo s tým chceme robiť?
Potrebujeme korektný popis problémov, funkčné riešenia a silné argumenty, aby sa ich podarilo realizovať. Toto je skutočná výzva. Fantómová diskusia o tom, kto nás dostane a kto nedostane z EÚ len zbytočne tu len zavadzia.
Preto hovoríme, bavme sa o riešeniach. My sme ich predstavili v našom programe. Dali sme si námahu, poctivo sme spracovali všetky naše návrhy a tie sme predstavili v našom programe. Komu sa nechce čítať, môže počúvať.
A čo má byť cieľom? Chceme takú EÚ, v ktorej budeme doma. EÚ, ktorá nebude riešiť problém s ilegálnou migráciu tak, že nám bude vnucovať ilegálnych migrantov. EÚ, ktorá nebude chrániť životné prostredie tak, že nám bude ničiť priemysel a tým znižovať životnú úroveň. EÚ, ktorá nám bude čím menej zakazovať a prikazovať. Skrátka EÚ, v ktorej sme doma! Dá sa to, len nesmieme zabíjať čas fantómovými diskusiami.
- Richard Sulík
Slovenský ekonóm, politik, bývalý europoslanec a bývalý minister hospodárstva Slovenskej republiky
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora